Fatalna jakość powietrza w Lubaniu

  • 6.03.2018, 16:08
  • red.
Fatalna jakość powietrza w Lubaniu
Lubań znalazł się w dzisiejszych, krajowych wiadomościach, niestety nie z powodu jakiegoś niebywałego sukcesu, a za sprawą kolejnego rekordu stężenia pyłu PM10. Obok Lubania czarnym punktem na mapie są również Katowice, Gliwice, Kraków, Dąbrowa Górnicza, Zabrze, Żywiec i Ustronie.

Kilkukrotnie poruszaliśmy temat jakości powietrza, jednak dopiero uruchomienie stacji monitoringu powietrza pokazało, że wcale nie jesteśmy zielonymi płucami regionu. Jak pokazuje choćby wczorajszy i dzisiejszy raport stacji WIOŚ nie mamy już złego czy niezdrowego powietrza, ale fatalne. Tak źle nie było do kilku tygodni co wcale nie oznacza, że było dużo lepiej.

Tylko w ciągu 28 dni lutego przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu zawieszonego PM10 zostało przekroczone 21 razy! Natomiast od trzech dni bijemy rekord za rekordem. Najgorzej było o godzinie 23. w niedzielę 4 marca, wówczas stacja pomiarowa WIOŚ przy ul. Łącznej w Lubaniu wykazała stężenie pyłów PM10 na poziomie 445 µg/m3. Gdy dopuszczalna norma to 50 µg/m3. Tym sposobem normy zostały przekroczone o 890%. Niewiele lepiej było 5 marca, wówczas o godzinie 2. zanotowano przekroczenie norm o 780%. We wtorek, 6 marca poziom pyłów zawieszonych PM10 w nocy wynosił już zaledwie 267 µg/m3, jednak poziom ten utrzymywał się aż do godziny 8., gdy wynosił 243 µg/m3 co stanowiło przekroczenie norm o 486%.

Problem smogu dostrzegają już rządzący. WHO nie pozostawia złudzeń, gdyż 33 z 50 europejskich miast z najgorszym powietrzem jest w Polsce. Władze województwa przyjęły uchwalę antysmogową, która od lipca tego roku nakazuje instalację jedynie pieców tzw. piątej klasy i wprowadza zakaz opalania paliwami najgorszej jakości. Pamiętajmy, że 52% źródeł emisji pyłu PM10 pochodzi z niskiej emisji czyli z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób, najczęściej węglem tanim, a więc o złej charakterystyce i niskich parametrach grzewczych.

Okazuje się więc, że tak naprawdę, aby zacząć oddychać czystym powietrzem sami powinniśmy o to zadbać. Po pierwsze zwracać uwagę na to co wkładamy do palenisk domowych kotłowni. Drugą sprawą jest wymiana pieców na te spełniające normy. Niestety w jednym i drugim przypadku nie jest najlepiej i zawsze decydują o tym względy ekonomiczne. Wprawdzie sytuacja materialna Polaków z roku na rok się poprawia i wydawałoby się można liczyć na poprawę sytuacji. Niestety tu na przeszkodzie stoi poziom wiedzy dotyczący niskiej emisji. Do standardów należy rozpalanie w domowych kotłowniach kawałkami starych mebli, śmieciami czy butelkami pet. Również niczym nowym nie jest ogrzewanie domów węglem brunatnym czy też jego mieszanką z najtańszym dostępnym węglem kamiennym. Efekty takich działań obserwujemy właśnie na wykresach generowanych przez stację WIOŚ.

Można się wściekać na samorządy, które nie robią nic bądź podejmują jedynie symboliczne działania dotyczące niskiej emisji. Jednak dopóki sami nie pochylimy się nad tym problemem będziemy oddychali zanieczyszczonym powietrzem i umierali. Tylko w 2016 roku zanieczyszczone powietrze było przyczyną śmierci trzech tysięcy Dolnoślązaków. Z kolei według raportu GUS, umieralność mieszkańców powiatu lubańskiego spowodowana chorobami układu oddechowego jest o 2% wyższa niż statystycznego Dolnoślązaka. W skali województwa jest to 6 osób na sto, w powiecie lubańskim już 8 na każda setkę.

Problem ten dotyka równiez sąsiednią Leśną. W galerii zdjęcia nadesłane przez czytelnika z takim oto komentarzem: Tak wygląda Leśna z balkonu przy ul.Izerskiej... poza tym, że nic nie widać jeszcze śmierdzi...

red.

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

megafaka
megafaka 9.03.2018, 21:38
..to proponuję wrócić do " epoki kamienia łupanego " - wówczas nic nie będzie wam dymić ,smrodzić itp,itd.Wszyscy chcą mieć ciepło,energię czy oglądać w swoich pieleszach na 80 calowych telewizorach bzdury typu - " Dlaczego Ja " itp. Ludzie !!! opamiętajcie się !! Cywilizacja wymusza swoje uwarunkowania !! a propaganda smogowa jest tylko kolejnym bełkotem Mediów - mającym odwrócić uwagę gawiedzi od spraw o wiele poważniejszych.....
TajeMniczy
TajeMniczy 9.03.2018, 16:32
No jak palą cholewka wie czym to co się dziwić
Przyjaciele
Przyjaciele 7.03.2018, 19:51
Gdyby był lepszy węgiel nasz polski a nie niemiecki czy rosyjski to inne by było spalanie a po 2 ten węgiel lub miał ciężko się pali i zostają nawet duże kawałki a po 3 gdyby w Lubaniu były lepsze zarobki to każdego by było stać na normalny węgiel i piec
Liczący na siebie
Liczący na siebie 7.03.2018, 12:34
Wydaje mi się ze coś z tymi wyliczeniami % jest nie tak. Skoro norma wynosi 50,a wynik był 445 to przekroczono normę o 790%,a nie o 890%. Po dodaniu do 50 790% wynik jest 445.
kajus
kajus 7.03.2018, 09:57
Do momentu pojawienia się stacji pomiarowej nikt nie dostrzegał problemu. Proponuję zlikwidowanie stacji - problem zniknie.
lubianiak
lubianiak 7.03.2018, 08:43
co za smuty wymiana na nowy piec!!!!! to nie stary kopci tylko opal gorszej jakosco po drugie miasto powiinno podłaczac jak najwiecej domow pod pec i w tedy mamy jeden konin nie 30,000 a dofinansowanie to grosze!!!! przy ogrzewaniu gazowym trza zaplacic duzo wiecej niz tona wegielka
palacz
palacz 6.03.2018, 23:19
W celu likwidacji smogu w miastach rząd preferuje docieplanie domów jednorodzinnych, to będzie proces długotrwały i w dalszym ciągu społeczeństwo się będzie truło nie ze swojej winy, a ten smog można zlikwidować jednym cięciem, sprawa prosta w tej chwili cena 1 m3 gazu kosztuje około 2,20 zł, wystarczy obniżyć cenę gazu dla odbiorców indywidualnych do 1,00 zł za m3 i wtedy 90% odbiorców pozbędzie się kociołków węglowych i przejdzie na ogrzewanie gazowe, poza tym zakazać palić "brunatem", a PEC niech pali słomą, tak jak 20 lat temu.
gazownik
gazownik 7.03.2018, 09:14
Tylko kto dopłaci gazowni różnicę ceny gazu?. PGNiG to nie jest instytucja charytatywna.
palacz
palacz 7.03.2018, 22:13
PGNiG nie jest instytucją charytatywną, ale jest "złotą kurą" dla rządu, w tamtym tygodniu prezes PGNiG ogłosił tryumfalnie, że dowiercili się do największego złoża gazu bez solanki w woj. małopolskim, w przyszłym roku popłynie gaz z "grubej rury" ze złóż norweskich eksploatowanych przez PGNiG, do eksploatacji złóż na Morzu Północnym przymierza się Kulczyk, płyną tankowce z Kataru i USA z gazem skroplonym i niech jeszcze rząd podejmie decyzję o odkorkowaniu zaczopowanych odwiertów z gazem w woj., lubuskim, to wtedy cena gazu powinna kosztować za m3 poniżej złotówki, tak jak sugeruje "meffa"
meffa
meffa 7.03.2018, 20:14
Widać że ekonomista z ciebie słaby. Wystarczy że państwo zamiast wydawać na leczenie chorych z powodu zanieczyszczenia powietrza i dopłat na wymianę starych pieców obniży cały szereg podatków i akcyzy, które są w cenie gazu a m3 mógłby kosztować poniżej złotówki. Ale niestety z tych podatków muszą utrzymać siebie i mieć kasę na rozdawnictwo typu "500+" i inne.
Miki
Miki 6.03.2018, 20:45
A nasza cieplownia to niby nas nie truje. Po pierwsze jest w centrum miasta, po drugie jakie pyły emituje. Po trzecie jakiej jakości węgiel spala? Przyczyn jest wiele, ale o godz. 23 czy 2 w nocy to raczej nie Kowalski porzucal do swojego pieca. Dane same mówią za siebie. To PEC zwiększył moc, czytaj dorzucił łychę węgla do kotła. Zachęcam do odwiedzenia strony PEC Lubań sami zobaczycie co emitują.
Jerzy
Jerzy 7.03.2018, 06:33
Pec nie pali węglem tylko miałem
Gali-leon
Gali-leon 6.03.2018, 20:16
Nie martwta sie ludziska w Lubaniu, w Pobiedziskach - w razie choroby np. banalnego raka udać się w pielgrzymkę do pierwszej najbliższej Malowanej Dechy Ustającej Poniemocy w intencji powrotu do zdrowia - i sprawa załatwiona... A po powrocie z pielgrzymki w te pędy zbierać śmieci, butelki, opony itp. palne ingrediencje - od sierpnia do pierwszych mrozów niedaleko a palić trzeba!
Herakliusz
Herakliusz 6.03.2018, 20:09
O święta Magdaleno! Miej nas w swojej opiece.
Piotr Gniewczyński
Piotr Gniewczyński 6.03.2018, 20:02
A PEC w Lubaniu 2.7 ton pyłów, Co2 18 000 ton super środa, 28 lutego 2018 09:29Działając w trybie par. 23 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych informujemy,iż struktura wykorzystanych paliw pierwotnych do produkcji en. cieplnej w 2017 roku była następująca:- węgiel kamienny - 91,2 %- słoma zbóż - 7,2 %- gaz ziemny - 1,6 %Emisja pyłów i gazów ze spalonych paliw wyniosła:- CO2 - 18 026,0 Mg- SO2 - 75,7 Mg- NOx - 28,1 Mg- pyły - 2,7 Mg
Gość
Gość 6.03.2018, 19:35
Takiej jakości węgiel nam sprzedają składy dlaczego nikt ich nie sprawdza co sprzedają i gatunek i czystość tego opału daje wiele do życzenia a ile musimy za to bulić!
Rafał Pomian
Rafał Pomian 6.03.2018, 19:30
Ciekawa czy nasze władze wiedza że jest taki problem bo może nie wiedza i dlatego nic nie robią !!! Ktoś musi ich uświadomić żebyśmy mogli normalnie żyć
Anka
Anka 6.03.2018, 18:23
Niech dadzą lufzoą hofziwie zarobić to sobie kupią ekogroszek .co by nie robili yo i tak biedniejsi będą palić jak najtańszym .
Efreete
Efreete 6.03.2018, 17:30
Wina ludzi tych co pala w piecach które nie spełniają wymogów bo są stare. Do około naszego powiatu inne powiaty chcą dofinansowywac wymianę pieców na nowsze, mało tego nawet gmina Leśna znalazła jakieś pieniądze w swoim budżecie żeby wspomóc ludzi tak samo gmina Lubań no ale nasze władze w mieście nie widzą problemu i takich pieniędzy w budżecie naszego miasta się nie znalazły.
Andrzej
Andrzej 7.03.2018, 08:37
Niestety Gmina Lubań też niema pieniędzy na dofinansowanie na zakup kotłów eko 5 klasy.
Ona
Ona 7.03.2018, 14:27
Ma. Na najbliższej sesji ( 13.03.2018) podjęty zostanie regulamin udzielania dotacji na wymianę pieców. Mieszkańcy będą mogli się ubiegać o częściowy zwrot poniesionych kosztów.
JAS
JAS 6.03.2018, 20:52
A moze sprawdzić składy opału jakiej jakości opal oferują. Czy to w ogóle mozna nazwać opalem. Kiedyś wszyscy mieli stare piece a nie smierdzialo tak powietrze wieczorem
Rafał Socha
Rafał Socha 6.03.2018, 20:51
Zapewne muszą być rezerwy budżetowe na nagrody za "ciężką" pracę. Poza tym ja bym wierzył w wyniki tych pomiarów gdyby takich stacji było kilka w Lubaniu i wiekszosc z nich pokazywaloby podobne pomiary.
Kuba
Kuba 10.03.2018, 21:06
Tu nie chodzi o wiarę tylko o fakty i świadomość lokalnych społeczności dzięki którym powstają właśnie takie stacje pomiarowe. Samorządom po części nie zależy na stawianiu nowych stacji bo pomiary w sezonie grzewczym są przerażające, przekroczenia i syf w powietrzu to standard dla większości miast. Zanim w Lubaniu nie uruchomiono stacji problemu nie było. https://map.airly.eu/pl/
abc
abc 6.03.2018, 20:26
Jaka władza takie działania. Będziemy pamiętać podczas wyborów.

Pozostałe