Perfekta Lubań partner Renault
Perfekta Lubań partner Renault
Perfekta Lubań partner Renault

Żądają wycięcia drzew i remontu drogi

  • 7.03.2018, 19:38
  • red./ Marian Prabucki
Żądają wycięcia drzew i remontu drogi
Jutro o 10. mieszkańcy osiedla Czerniawa-Zdrój w Świeradowie-Zdroju zamierzają wyjść na ulicę w związku z odmową kompleksowej rewitalizacji drogi 358. O tej porze, na miejscu pojawić się ma przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i to na nim mieszkańcy chcą wymóc zgodę na wycinkę drzew, które stoją na przeszkodzie remontu drogi. Stan techniczny na całym odcinku ul. Długiej do ul. Sudeckiej w Czerniawie -Zdroju jest skandaliczny.

Protest dotyczy: Odmowy kompleksowej rewitalizacji drogi na całym odcinku ul. Długiej w Czerniawie-Zdroju tj. od granicy z miejscowością Pobiedna do ul. Sudeckiej w Czerniawie-Zdroju.

Mieszkańcy osiedla Czerniawa–Zdrój stanowczo sprzeciwiają się w/w. decyzjom, które w jaskrawy sposób zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców oraz swobodnemu dysponowaniu własnym mieniem.

Wielokrotne starania mieszkańców o poprawę warunków bezpieczeństwa na drogach, prośby o dokonanie wycinki spróchniałych drzew zagrażających budynkom, liniom energetycznym i telefonicznym, oraz drzew rosnących zbyt blisko drogi niszczących i tak zdewastowaną nawierzchnię nie były uwzględniane.

Brak realizacji wniosków mieszkańców tłumaczony był: - brakiem możliwości podjęcia decyzji, ponieważ były to drogi wojewódzkie podlegające gestii Wojewody Dolnośląskiemu. - brakiem odpowiednich funduszy, - brakiem zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na wycinkę drzew.

Nadzieję na poprawę naszego bezpieczeństwa przyniosła informacja o planowanej przebudowie dróg w oparciu o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Wg programu mają być odrestaurowane drogi pomiędzy Zamkiem Czocha i Czeskim Zamkiem Frýdlant.

Przystąpiono więc do wycinki drzew na:

- odcinku drogi wojewódzkiej nr 385 pomiędzy miejscowościami Włosień – Leśna – Pobiedna do granicy z miejscowością Świeradów-Zdrój os. Czerniawa-Zdrój, odmawiając dalszej wycinki w Czerniawie-Zdroju na całej długości ul. Długiej tj. do ulicy Sudeckiej, na której wyznaczono drzewa do wycinki.

- odcinku drogi wojewódzkiej nr 361 pomiędzy miejscowościami Krzewie Wielkie – Mirsk - Orłowice planując dalszą wycinkę drzew na odcinku Orłowice – Czerniawa-Zdrój do granicy PL – ČR. - rozpoczęto renowację drogi nr 360 do drogi nr 358 na odcinku Gryfów Śl. – Świecie.

Pragniemy przypomnieć, że w dniu 06 listopada 2017 roku przekazaliśmy zażalenie do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, załączając podpisy 117 osób nie zgadzających się na odmowę wykonania dalszych wycinek drzew, informując jednocześnie o tym fakcie Urząd Miasta w Świeradowie-Zdroju.

Brak odpowiedzi na złożone zażalenie uważamy za lekceważenie mieszkańców i pogodzenie się z decyzją pracowników Urzędu Miasta.

Okres trzech i pół miesiąca to wystarczająca ilość czasu na podjęcie decyzji pomiędzy decydentami odpowiedzialnymi za wydanie odpowiednich zezwoleń na wycinkę drzew, przygotowanie niezbędnych prac do przebudowy drogi, uwzględniając instalacje odpływowe wód deszczowych, chodnika i odpowiedniej szerokości drogi odpowiadającej normom drogi dwukierunkowej.

Fundusze strukturalne Unii Europejskiej nie są przeznaczone na łatanie dziur i pobieżną realizację zadań, są przeznaczone na odbudowę i poprawę infrastruktury drogowej, przez wiele lat zaniedbywanych, a w przypadku drogi na odcinku Świecie – Pobiedna – Czerniawa do granicy z ČR kompletnie zniszczonej jak np. w 1968 r.

Należy przypomnieć, że sporna droga w latach 1945 do 1975 spełniała swoje warunki ponieważ dostosowana była do ruchu pojazdów zaprzęgowych, rowerów a samochód był rzadkością.

Od roku 1975 praktycznie nie dbano o poprawę warunków na tej drodze. Zwiększony ruch samochodów osobowych, komunikacji PKS, transportu ciężarowego doprowadzał do coraz większych zniszczeń nawierzchni i pobocza. Zaniedbywano czyszczenie rowów, bezmyślnie sadzono drzewa w bezpośredniej bliskości jezdni, oraz obecnie wymuszane zjazdy pojazdów na skąpe pobocza podczas wymijania się samochodów doprowadziło do całkowitego zniszczenia drogi, a duży posusz w drzewostanie stwarza stan zagrożenia życiu i zdrowiu poprzez spadające gałęzie.

Z całą stanowczością nie zgadzamy się na ignorowanie naszych potrzeb swobodnego i bezpiecznego poruszania się po drogach, nie zgadzamy się również na przekształcenie ul. Długiej na jednokierunkową alejkę.

Żądamy więc :

- wykonania wycinki wszystkich drzew bezpośrednio przylegających do jezdni na całej długości ul. Długiej, oraz starych drzew zagrażającym naszym budynkom i posesjom,

- przebudowy drogi w zgodną z przepisami drogę dwukierunkową, tak wyprofilowaną by wody opadowe nie zalewały naszych posesji,

- uwzględnienia w projekcie przebudowy drogi chodnika w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa pieszych, a w szczególności naszych dzieci.

- od władz Urzędu Miasta w Świeradowie-Zdroju, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Inspektora Ochrony Środowiska i Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei takiego uzgodnienia stanowiska, które pozwoli na realizację przebudowy drogi zgodnie z obowiązującymi parametrami drogi dwukierunkowej, uwzględniającej możliwość bezpiecznego poruszania się pieszych w tym dzieci i młodzieży szkolnej.

red./ Marian Prabucki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zczc
zczc 7.03.2018, 20:59
Mają rację, że chcą wyciąć drzewa przy drodze i nową szerszą drogę. To samo powinni zrobić jak robili w lubaniu tą ścieżkę awaryjną na esperantystów przy działkach piast nr.3 powinni ogrodzenie z zakładu przesunąć wyciąć te kilka drzew i zrobić normalną drogę, anie tylko na awaryjne okazje bo jak nie było innych nowych dróg tak dalej nie ma, a pieniądze wydali.

Pozostałe