Perfekta Lubań partner Renault
Perfekta Lubań partner Renault
Perfekta Lubań partner Renault

Patryk Jaki odpowiada w sprawie Aresztu Śledczego w Lubaniu

  • 9.03.2018, 14:18
  • red.
Patryk Jaki odpowiada w sprawie Aresztu Śledczego w Lubaniu
Decyzja ministra sprawiedliwości o likwidacji Aresztu Śledczego w Lubaniu była dużym zaskoczeniem nie tylko dla pracowników, ale i samorządowców. Dlatego ci ostatni gremialnie ruszyli do boju o utrzymanie lubańskiej jednostki. W efekcie, poseł Ewa Szymańska złożyła do ministra sprawiedliwości interpelację z pytaniem o przyczyny takiej decyzji. Odpowiedź otrzymała od wiceministra Patryka Jakiego.

W swojej interpelacji poseł Ewa Szymańska informuje ministra o roli jaką pełnił areszt dla lokalnej społeczności. Wspomina o inicjatywie burmistrza Lubania i apelu lubańskiego starostwa przeciwko zniesieniu jednostki. Również szeroko informuje o ścisłej współpracy aresztu z Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Prosząc na końcu o wyjaśnienia.

„Dlatego proszę Pana Ministra o szczegółową informację, czym została podyktowana decyzja w sprawie zniesienia Aresztu Śledczego w Lubaniu i jakie wypływają z niej korzyści? Jakie są plany dotyczące zagospodarowania budynku po Areszcie Śledczym (budynek połączony z budynkiem sądu) w Lubaniu.” - czytamy w Interpelacji.

Jeszcze w lutym na interpelację odpowiedział Patryk Jaki, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Z jej treści dowiadujemy się, że likwidacja lubańskiej jednostki wynika z Ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o ustanowieniu „Programu Modernizacji Służby Więziennej w latach 2017–2020” (Dz.U. Poz. 2176).

„W ramach tego Programu ustalono poprawę efektywności funkcjonowania Służby Więziennej, w kontekście ponoszonych nakładów finansowych na jej utrzymanie, m.in. w drodze likwidacji (zniesienia) lub przekształcenia w oddziały zewnętrzne „małych" jednostek penitencjarnych oraz poprzez budowę nowych i kompleksową modernizację wybranych jednostek penitencjarnych.”

Skracając odpowiedź do minimum, chodzi o pieniądze i racjonalne ich wydatkowanie. Argumentem koronnym było, iż jednostka nie wykonywała w pełnym zakresie funkcji aresztu śledczego. Na 136 osadzonych w grudniu 2017 roku jedynie wobec 32 stosowano tymczasowe aresztowanie, pozostali osadzeni to skazani i ukarani odbywający karę pozbawienia wolności.

„Podkreślenia wymaga, że koszt rocznego utrzymania osadzonego w jednostce w Lubaniu, wynosił w 2016 roku ponad 36.000 zł., podczas gdy średnie koszty utrzymania 1 miejsca w wybranych 6 „dużych” jednostkach kształtują się na poziomie 24.000 zł. Wobec powyższego zniesienie Aresztu Śledczego w Lubaniu jest rozwiązaniem najbardziej optymalnym, służącym obniżeniu kosztów funkcjonowania więziennictwa.”

Pojawiła się też informacja odpowiadająca na często podnoszony argument o marnotrawieniu środków poniesionych na modernizację obiektu.

„Aktualnie, pomimo przeprowadzonych remontów, jednostka jest zdekapitalizowana i nie zapewnia standardów technicznych i funkcjonalnych wymaganych w polskim więziennictwie. Dodatkowo zauważyć należy, że Areszt ten położony jest w centrum miasta, co uniemożliwia jego rozbudowę.”

Wygląda na to, że decyzja o likwidaci aresztu jest nieodwołalna i z dniem 31 marca nieruchomości trafią do zasobu Skarbu Państwa, którymi od tego czasu gospodarować będzie starostwo.

Treść interpelacji poseł Ewy Szymańskiej

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

janek
janek 14.03.2018, 10:27
Jak nieoficjalnie podkreślają to byli funkcjonariusze i pracownicy Aresztu Śledczego decyzję o likwidacji podjęto w 2011 roku czyli za rządów koalicji PO-PSL.
Herakliusz
Herakliusz 14.03.2018, 19:16
Czyli wina Tuska!
Evo
Evo 13.03.2018, 17:26
Oto skuteczność pożal się Boże starosty Czarneckiego. Jak trzeba się szczerzyć do obiektywu to potrafi, ale jak stanąć w obronie lokalnej jednostki przed działaniami ministerstwa, to efekty są takie jak widzimy. Żal....
ddddddddddd
ddddddddddd 11.03.2018, 08:05
Areszt w Lubaniu zlikwidowano bo utrzymanie więźnia w tym obiekcie było bardzo drogie kosztowało 36 tys. zł. Natomiast w większych zakładach koszta utrzymania są niższe 24 tys. zł. Nawet dzieci PO gimnazjum zrozumieją dlaczego zlikwidowano tą placówkę.
Roman
Roman 10.03.2018, 02:15
Wreszcie ktoś przekalkulował koszty utrzymania więznia w tym zabytkowym budynku.Kwestia pieniędzy włożonych w remont infrastruktury zewnętrznej nie zmienia faktu,że jest to obiekt zabytkowy który wymagał będzie z upływem czasu coraz większych nakładów finansowych.Bezwzględnie jest to decyzja uwarunkowana katastrofalnymi warunkami panującymi w tym nie spełniających żadnych norm obiekcie w kontekście warunków pobytu ludzi tymczasowo aresztowanych których de facto było tylko 1/4 tam przebywających i bardzo dobrze,że wreszcie ktoś odważył się powiedziec ile podatnicy wydają na ten zabytkowy skansen.Najlepszym wyjściem w tej sytuacji będzie wyburzenie obiektu i rewitalizację terenu w centrum Lubania z pożytkiem dla mieszkańców.
LPD
LPD 10.03.2018, 17:28
Wyburzyć obiekt zabytkowy z połowy XIX w.?! Gratuluję pomysłu!!!
AB
AB 10.03.2018, 08:44
Zawsze mozna przerobic to na hotel. Takiego jest w centrum brak. Recepcje na wiezyczkach. Auta turystom nie beda ginac, no i jakie przezycia - nocleg w celi
Cap Alpone
Cap Alpone 10.03.2018, 16:49
Hotel wprawdzie już jest (była tęczowa), ale pomysł moim zdaniem i tak bomba. Recepcja, mundury, spacery co rano, przepustki do wyjścia na miasto ;)Na pewno byłaby to turystyczna atrakcja regionu na poziomie conajmniej Czochy ;)
mieszkaniec
mieszkaniec 10.03.2018, 03:42
Możnaby np. zbudować ulicę odciążającą ruch w kierunku Zaręby , a przy niej parking oraz park.Gdyby dorobić jeszcze łącznik pomiędzy obwodnicą a ulicą Gazową, tak żeby strefa ekonomiczna miała normalne połączenie ze światem , możnaby całkiem zamknąć centrum miasta dla ruchu ciężarowego , wprowadzić ograniczenia prędkości, zlikwidować światła , zwiększyć ilość małych miejsc do parkowania oraz zieleni - np. wywalając ten głupi pomnik z głazem i zniczami na gaz w których rośnie już od dawna tylko jakieś zielsko, być może nawet zlikwidować te łańcuchy na bydło naprzeciw poczty i pozwolić ludziom normalnie chodzić po centrum zamiast przebiegać chyłkiem pod murem pod ostrzałem z rur wydechowych...
Ferdek Kiepski
Ferdek Kiepski 10.03.2018, 13:53
Mam lepszego pomysła. Wyburzyć wszystkie budynki,wówczas przejazd przez Lubań będzie bez ograniczeń,a ile parków samosiejek powstanie.
Cap Alpone
Cap Alpone 10.03.2018, 17:03
A możesz popatrzyć jednak realnie zamiast emocjami?Ja rozumiem że miasto się wyludnia i niedługo pustostany będą straszyć pustymi oknami jak w gerlitz, ale wszystkie okoliczne gminy kwitną. Ludzie chcą mieć normalne połączenie z czechami, bolesławcem, leśną. I będą jeździć bo mają do tego prawo. Żwirownie, piaskownie, kopalnie bazaltu, maszyny rolnicze - to wszystko wali przez centrum Lubania codzień , plus tysiące ludzi z pracy i do pracy którzy w mieście się nie zatrzymają bo po co - lepiej zjeść można w Gryfowie, lepiej zabawić się w Bolesławcu, a na zakupy Zgorzelec. Lubań to dla nich śmierdząca smogiem, rozjechana tirami dziura w której w dodatku kradną co popadnie, przykre miejsce które kojarzą tylko z idiotycznymi światłami na których spędzili w swoim życiu setki bezproduktywnych godzin. Jest rzadka okazja ten stan zmienić - i jak zwykle komuś coś źle.
Ferdek
Ferdek 11.03.2018, 11:01
Człowieku co Ty wymyślasz?. Jak wyburzą kryminał to coś zmieni się w tym coś napisał?. Trochę powagi zalecam.
Cap Alpone
Cap Alpone 9.03.2018, 21:16
Może i dobrze. Teraz aresztowanie będzie oznaczać wywiezienie delikwenta ponad 100km . Czyli zamiast ciepłych kapci i herbatki w razie wpadki przy "pracy" mała wycieczka krajoznawcza. Minus że w ten sposób będzie się łatwiej tworzyć zorganizowana przestępczość, bo jaka jest skuteczność tego typu ośrodków to wszyscy wiemy.
Jaco
Jaco 9.03.2018, 18:31
No czyli remonty robili, ale tak tylko żeby kasę wydać, skoro po nich dalej nie były zachowane standardy, to po co je robiono ? Czy tak czy siak kasa w błoto, a że jej mało to lepiej pozamykać, taniej wyjdzie, a więźniowie będą mieli lepsze standardy :)
adad
adad 9.03.2018, 20:28
pewnie nie było stołów bilardowych do grania nie było nowych konsol i nowoczesnych telewizorów pewnie nie posiadali jacuzzi i sauny to nie są warunki aby skazani mogli być w takim obiekcie i pewnie jeszcze klawisze dawali im ciepłego szampana.
Cap Alpone
Cap Alpone 10.03.2018, 03:53
Czytaj ze zrozumieniem. Zrobili remonty a zarówno standard jak i koszt utrzymania skazanych był gorszy niż w wiekszych, już istniejących obiektach. Czyli wieje lipą zasadności tych remontów .Pewne minimum dyktują warunki sanitarne , bezpieczeństwa i higieny pracy pracujących tam ludzi , bezpieczeństwa pożarowego itd. itp. Standardy definiują ustawy więc nie ma z czym dyskutować, jak w standardzie stoi że ma byc jaccuzzi a ci się to nie podoba to telefon w dłoń i dzwoń do swojego senatora . Na dzień dzisiejszy to co zapisane w ustawie trzeba przestrzegać bo tak ten kraj działa i tyle.
Klawisz
Klawisz 10.03.2018, 13:58
Wszystkie standardy po tych remontach były zachowane. Padła decyzja o likwidacji,to teraz trzeba jakoś na siłę uzasadnić np. "areszt nie spełniał standardów",a może trochę konkretniej jakich?.
Lauban
Lauban 9.03.2018, 15:07
kto to ???

Pozostałe