Strażnicy miejscy zapobiegli pożarowi

  • 12.03.2018, 15:34
  • SM Lubań
Strażnicy miejscy zapobiegli pożarowi
Statystyki pokazują, że każdego roku w sezonie grzewczym, straż pożarna odnotowuje wiele pożarów powstałych w wyniku osadzaniu się sadzy oraz nieprawidłowego stanu technicznego przewodów kominowych.

Gdy dochodzi do zapalenia się sadzy w kominie, natychmiastowa reakcja może uchronić przed utratą dachu nad głową oraz całego dobytku i zapobiec powstaniu zagrożenia dla naszego życia i zdrowia.

Czujnością i szybkim działaniem wykazali się funkcjonariusze lubańskiej Straży Miejskiej, którzy 12 marca podczas obchodu pieszego na ulicy Polnej ujawnili pożar przewodu kominowego. W związku z dużym zadymieniem oraz dostrzeżeniem zarzewi ognia wydostających się z komina, strażnicy podjęli natychmiastowe działania celem zapobieżenia rozprzestrzenienia się pożaru na inne elementy dachu. Funkcjonariusze niezwłocznie przeprowadzili ewakuację przebywających w budynku mieszkańców, powiadomili o zaistniałym fakcie dyżurnego Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Lubaniu oraz zabezpieczyli teren na czas akcji gaśniczej strażaków.

Dzięki sprawnym i szybkim działaniom strażników ogień został w porę stłumiony i nie doszło do tragedii.

Pamiętajmy, że podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów kominowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu odpadami czy mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy, która powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. Prócz stwarzania realnego zagrożenia oraz zanieczyszczania środowiska, spalanie odpadów w piecu niesie za sobą skutki karne, bowiem stanowi ono wykroczenie w myśl art. 191 ustawy o odpadach, za które grozi kara aresztu lub grzywny do 500 zł.

SM Lubań

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe