W Lubaniu odkryto studnię pełną artefaktów

  • 5.04.2018, 13:03
  • red.
W Lubaniu odkryto studnię pełną artefaktów
Jeszcze nie przebrzmiały informacje o odkrytych na terenie Lubania poniemieckich sztolniach, a już mamy kolejne niezwykle ciekawe znalezisko. Wczoraj w trakcie prac archeologicznych w innej części miasta, wydobyto z XIX-wiecznej studni około 50 sztuk broni białej i palnej oraz wiele innych ciekawych artefaktów.

Znaleziska dokonano w studni należącej do nieistniejącego już budynku sali sportowej. Obecnie prowadzona jest tam budowa dużego parkingu, w związku z tym teren od samego początku objęty był nadzorem archeologicznym, pełnionym przez Muzeum Regionalne w Lubaniu.

 - W lutym 2018 Muzeum Regionalne dostało zlecenie na przeprowadzenie nadzoru archeologicznego w czasie prac budowlanych na placu przy ul. Piramowicza. Nadzór pełniony jest od początku inwestycji we wszystkich sektorach tego wykopu. Od początku było wiadomo, że na terenie budowy znajduje się XIX-wieczna studnia o głębokości około 7,5 metra. Oczywistym było, że jako jednostka pełniąca nadzór archeologiczny, będziemy musieli ją wyeksplorować. Te prace wykonaliśmy w dniach 3-4 kwietnia. W trakcie prac odkryliśmy depozyt w postaci zbioru broni białej i palnej przede wszystkim z XIX wieku i I wojny światowej. W studni znajdowały się również liczne przedwojenne hantle z pobliskiej sali sportowej oraz elementy radzieckiego uzbrojenia z czasów bitwy lubańskiej. Przedmioty zostały zdeponowane w magazynie zabytków i zostaną poddane konserwacji - mówi Łukasz Tekiela,  dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu. - Należy dodać, że prace były prowadzone zgodnie z metodyką prowadzenia badań archeologicznych. W bezpośrednim sąsiedztwie studni znaleziono również amunicję i inne przedmioty z okresu II wojny światowej. Wszystkich zainteresowanych większą liczbą informacji zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się we wtorek 10 kwietnia o godz. 12:00 w Sali Ślubów lubańskiego ratusza. Wtedy także zostaną zaprezentowane wybrane zabytki - dodaje dyrektor muzeum.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że biała broń pochodzić może z dawnej sali pamięci, która była zlokalizowana w dzisiejszym budynku MOPS-u. Kolekcję najprawdopodobniej ukryto w ostatnich miesiącach II wojny światowej, tuż przed bitwą pancerną o Lubań.

Prace przy budowie parkingu z jednej strony elektryzują historycznymi znaleziskami, z drugiej dostarczyły emocji mieszkańcom ulic Piramowicza i Szkolnej. Dziś na plac budowy wkroczyli saperzy, aby usunąć znalezione podczas wykopalisk niewybuchy. W związku z zagrożeniem wybuchem dowódca patrolu rozminowania zarządził ewakuację około 70 osób zamieszkujących pobliskie budynki i pracujących w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. 

Podjęliśmy dziś jeden granat kalibru 82 mm, jest to radziecki granat moździerzowy z czasów II wojny światowej oraz czerep granatu moździerzowego, jedną lotkę czyli stabilizator granatu moździerzowego oraz granat polski wzór 33 - mówi dowódca Patrolu Rozminowania, st. chor. szt. Radosław Mazur z 23. Pułku Artylerii z Bolesławca. - Granat moździerzowy i granat ręczny nie były w najlepszym stanie, przy nieumiejętnym zachowaniu zagrożenie wybuchem było wysokie. Saperzy nie poprzestali na zabezpieczeniu granatów, przez kolejne kilkadziesiąt minut prowadzili poszukiwania przy użyciu urządzeń do wykrywania metali, gdyż w trakcie prac wydobyli kilkadziesiąt sztuk amunicji karabinowej również z czasów II wojny światowej.

red.

Zdjęcia (11)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bleble
bleble 6.04.2018, 04:54
Kiedyś wyczytałam gdzieś ze Jadwiga Śląska przeniesiona zostala na teren klasztoru Magdalenek.
Herakliusz
Herakliusz 6.04.2018, 14:08
Wygląda na to, że Magdalenki mają teraz inną opiekunkę i patronkę - ponoć też cudami słynącą, zaś gdzie odesłali św. Jadwigę - chyba tylko Duch Święty wie, albowiem słuch po niej zaginął.
asc
asc 5.04.2018, 22:52
niech wyciągną wszystko z tej dziury i zaczną robić ten parking
Herakliusz
Herakliusz 5.04.2018, 20:43
Róże Panien (Starych Panien przede wszystkim) spod św. Trójcy nieśmiało pytają co się stało z figurą św. Jadwigi Śląskiej - kiedyś cudami słynącej. Stała niby pod opieką Magdalenek i pozostał po niej jedynie rozbity postument, ponoć miała być poddana renowacji... albowiem z braku właściwej opieki tychże Magdalenek popadła w ruinę. Po prostu obmurszała.
Beata
Beata 5.04.2018, 18:31
Czy będzie prowadzona transmisja z konferencji prasowej? Nie kazdy moze byc na niej obecny :)
Piotr
Piotr 5.04.2018, 14:26
plac powinien zostać poddany badania archeologicznym. Takie procedury powinny obejmować cały teren starego miasta przed planowanymi inwestycjami. Gdzie rada miasta, gdzie stosowne uchwały?
gosc44
gosc44 5.04.2018, 21:43
przecież to archeolodzy znaleźli i robią tam badania tego terenu :) czytanie ze zrozumieniem się kłania

Pozostałe