Perfekta Lubań partner Renault
Perfekta Lubań partner Renault
Perfekta Lubań partner Renault

Wstępny plan Sudeckiego Festiwalu Minerałów

  • 13.04.2018, 13:47
  • red.
Wstępny plan Sudeckiego Festiwalu Minerałów
Przygotowania do Sudeckiego Festiwalu Minerałów idą pełną parą. Dziś organizatorzy po raz pierwszy opublikowali plan centralnej części festiwalu. Zapowiada on imprezę z naprawdę wielkim rozmachem. Będzie to największe wydarzenie tego typu w historii Polski.

Giełda Minerałów, która odbędzie się w 2018 r. będzie największym wydarzeniem tego typu w historii Polski, pod względem ilości stanowisk z "prawdziwymi", unikalnymi, naturalnymi okazami. Wszystkie największe i renomowane firmy z Polski będą na niej obecne. Oczywiście dominować będą wystawcy z Polski, jednak nie zabraknie sprzedawców z takich krajów jak Afganistan, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Niemcy czy USA... - to zaledwie fragment opisu imprezy ze strony festiwalu, która ruszy już za dwa tygodnie.

W tym roku Sudecki Festiwal Minerałów zostanie połączony z „Lawą” i odbędzie się w dniach 13- 15 lipca w Lubaniu.

W tych dniach na giełdach i wystawach w centrum miasta królować będą minerały. W obiektach Muzeum Regionalnego przewidywane jest 20 wystaw prywatnych kolekcjonerów, a wśród nich prawdziwie oszałamiająco rzadkie okazy. Jednym z nich będzie największy złoty samorodek, który kiedykolwiek zawitał do Polski, jego wartość to około 4 mln zł.

Na ulicach śródmieścia rozstawione zostaną stoiska rękodzieła, giełdy staroci i to co w tym wypadku najważniejsze giełdy naturalnych minerałów oraz giełdy biżuterii. Będzie też mocno rozbudowana oferta rekreacyjna, miejskie targowisko oraz chodnik wzdłuż murów obronnych staną się strefą zabaw. Goście znajdą tam wielkie wesołe miasteczko oraz szereg innych atrakcji. 

Jak już pisaliśmy, obchodzone rok rocznie dni miasta „LAWA” stały się częścią festiwalu i również zostały dostosowane do imprezy mineralogicznej. W piątek LAWA rozpocznie się przejściem barwnego korowodu z centrum miasta do kociołka na Kamiennej Górze, gdzie odbędzie się widowisko nawiązujące do górniczych tradycji regionu. Jedyny piątkowy koncert na amfiteatrze to występ Patrycji Markowskiej. W sobotę amfiteatr będzie miejscem trzech koncertów. Dwie pierwsze grupy powinniśmy poznać pod koniec kwietnia, natomiast gwiazdą wieczoru będzie zespół Enej.

O wiele więcej atrakcji dla gości przewidziano w centrum miasta, które zostanie wypełnione „po brzegi”. Tu jednym z najciekawszych miejsc będzie GEOSTREFA. Organizatorzy nie chcą jeszcze zdradzać zbyt wielu szczegółów, jednak dowiedzieliśmy się na czym będzie ona polegała. W GEOSTREFIE prezentować mają się firmy, instytucje, stowarzyszenia, uniwersytety, szkoły wyższe - wszyscy którzy zajmują się naukami o ziemi i geoturystyką. Najciekawszym jednak jest warunek udziału w GEOSTREFIE. Wystawcy zostali zobowiązani do zaproponowania aktywnego elementu, który pozwoli wejść w interakcję z gośćmi. Zgodnie z tym wiadomo już, że wykwalifikowany rzeczoznawca bezpłatnie dokona ekspertyz biżuterii, a przedstawiciel Polskiej Akademii Nauk  przy wykorzystaniu lasera określi skład chemiczny przyniesionych minerałów.

W sumie centrum Lubania wypełni około 300 stoisk w tym 80 z naturalnymi minerałami czołowych wystawców z kraju i zagranicy. Zobaczyć będzie można osiem dużych wystaw i wysłuchać pięciu ważnych wykładów. Według zapowiedzi pod adresem www.festiwalmineralow.pl  już za dwa tygodnie ruszy nowoczesna strona internetowa, dziś adres odsyła do Facebook-owego fan-page SFM, na którym znaleźć można o wiele więcej szczegółów dotyczących wydarzenia, do czego szczerze zachęcamy.

Organizatorzy informują, że są już gotowi do imprezy, jednak przedstawiony plan może jeszcze ulec zmianie. Wkrótce pojawić ma się ostateczna wersja z uwzględnieniem całego miasta oraz miejsc parkingowych. Z istotnych informacji, które nie pojawiły się w tekście dodamy jedynie, że wciąż oczekiwani są lokalni rękodzielnicy, którzy chcieliby zaprezentować się na giełdzie rękodzieła oraz że scena w rynku nie będzie sceną muzyczną.

red.

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Stanislaw Krajewski
Stanislaw Krajewski 16.04.2018, 20:12
wstępny plan w połowie kwietnia! wy macie pojecie o robieniu takiej imprezy
Doris
Doris 14.04.2018, 09:21
Super😁 Czekam na ta impreze, nakupię sobie jak co roku kamieni😁

Pozostałe