Perfekta Lubań partner Renault
Perfekta Lubań partner Renault
Perfekta Lubań partner Renault

Gry karciane - popularny rodzaj rozrywki

  • 17.04.2018, 18:57
  • IP
Gry karciane - popularny rodzaj rozrywki
Gry karciane są bardzo popularną rozrywką towarzyską. W zależności od użytego rodzaju talii wyróżnia się gry: tradycyjne i kolekcjonerskie. Za prekursorów gier karcianych uważa się Chińczyków. Pierwsze talie pojawiły się w Azji w X w. Przyjmuje się, że ten rodzaj rozrywki pojawił się w Europie w XIV w. Do Polski moda na karty przybyła z Niemiec w XV wieku i początkowo była popularna głównie w miasteczkach, gdzie mieszkała ludność niemiecka.

Rodzaje gier karcianych

Biorąc pod uwagę różne elementy można wskazać kilka typów gier karcianych. Pod względem rodzaju użytej talii wyróżnia się gry tradycyjne i kolekcjonerskie. W tych pierwszych zazwyczaj używa się talii brydżowej lub tarotowej, która ma od 40 do 78 kart. W rozgrywkach kolekcjonerskich korzysta się ze specjalnie przygotowanych talii.

Rozpiętość liczby graczy w poszczególnych rodzajach gier jest dosyć szeroka. Istnieją gry karciane jednoosobowe np. pasjans, ale również takie, w których może brać udział 20 graczy np. poker. W pewnych grach np. makao, poker reguły pozostają bez zmian mimo różnej liczby graczy. Występują jednak takie gry, które mają odmienne wersje dla określonej liczby osób.

Zazwyczaj do gry wykorzystuje się jedną talię złożoną z 52 kart (lub 54 – wraz z jokerami), nie jest to jednak żelazna reguła, bo istnieją gry, w których używa się nawet do 400 kart.

Ze względu na cel rozgrywki wyróżnia się takie, w których zdobywa się lub pozbywa kart, tworzy określone układy, porównuje karty oraz bierze tzw. lewę.

Najstarsza gra karciana

Jedna z najstarszych gier karcianych jest przeznaczona dla dwóch osób Pikieta. Pochodzi ona z XIV wieku z Francji. Rozpowszechniła się w XV wieku, a 300 lat później była znana już w całej Europie. Jej reguły ustalił Charles Picquet, od którego pochodzi nazwa „Pikieta”. W rozgrywce biorą udział dwie osoby, grają talią 32 kart (od siódemek do asów). Każda z kart ma określoną wartość (asy – 11 punktów, figury – 10, a pozostałe karty według zawartości oczek). Gra opiera się na czterech elementach: rozdaniu, wymianie, licytacji i rozgrywce. Na każdym etapie uczestnicy zbierają punkty, wygrywa ten gracz, który uzyska w sumie więcej punktów z dwóch elementów: licytacji i rozgrywki.

Najpopularniejsza gra karciana

Jedną z najpopularniejszych gier karcianych jest pasjans. Nazwa gry pochodzi od francuskiego słowa patience, czyli cierpliwość. Rozgrywka opiera się na ułożeniu kart w określonym porządku. Wymaga od gracza koncentracji i pamięci. Pasjansa można układać używając tradycyjnej papierowej talii lub grając na komputerze. Ten rodzaj rozrywki jest na tyle popularny, że bez problemu można znaleźć grę online choćby na stronie pasjans.pl. Dla początkujących w witrynie dostępny jest opis gry, zasady, a nawet historia. Dodatkowo można wybrać jeden z trzech rodzajów pasjansa: Pająk, Klondike i Freecell.

IP
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe