Perfekta Lubań partner Renault
Perfekta Lubań partner Renault
Perfekta Lubań partner Renault

Tną drzewa w kociołku

  • 17.04.2018, 19:56
  • ŁCR/red.
Tną drzewa w kociołku
Kolejne wycinki w parku na Kamiennej Górze ponownie wywołały poruszenie w mediach społecznościowych. Mieszkańcy Lubania widząc zdjęcia wyrżniętych drzew nie szczędzą gorzkich słów pod adresem włodarzy. O rewitalizacji parku pisaliśmy już kilkukrotnie, jak widać wciąż zbyt mało. Tym razem na medialne zamieszanie szybko zareagowały samorządowe służby informacyjne publikując tekst "Ratowanie pomnika przyrody".

Ratowanie pomnika przyrody

Przyszedł czas na kolejny etap rewitalizacji parku na Kamiennej Górze. Tym razem prace obejmują rejon dawnego kamieniołomu przy ul. Dąbrowskiego tzw. kociołka. Pionowe kamienne słupy bazaltowe – to właśnie wyróżnia ten obszar i jest jego najcenniejszym elementem przyrodniczym i krajobrazowym.

Ze względu na unikatowy charakter słupy te zostały niegdyś objęte przez wojewodę ochroną jako nieożywiony pomnik przyrody. Takie miejsca są bardzo interesujące i dla turystów, i dla wszystkich ludzi zainteresowanych przyrodą i geologią. Trzeba o nie jednak zadbać.

- Wieloletnie zaniedbania w zakresie utrzymania parku niestety doprowadziły do tego, że wiele kolumn ulega rozpadowi – relacjonuje Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału OŚiGP UM Lubań. – Powodem są wrastające w nie korzenie drzew. Odpadające fragmenty skał stanowią dodatkowe zagrożenie dla spacerowiczów. Również pomiędzy rumoszem skalnym wyrosło wiele samosiewów, z nich wiele już zasłaniających piękne kolumny bazaltowe.

Oznacza to, że przyszedł czas na zdecydowane ruchy.

- Projektantka rewitalizacji parku mgr Grażyna Polanica-Traczyńska w celu zabezpieczenia pomnika przyrody przed zniszczeniem, a także lepszej ekspozycji kolumn bazaltowych, wytypowała drzewa do usunięcia – mówi Tomasz Bernacki. – Rozwiązanie to zostało w pełni zaakceptowane przez mgr Przemysława Sałatowskiego specjalistę z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Jeleniej Górze od parków i zieleni zabytkowej i ostatecznie zatwierdzone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (park w rejestrze zabytków). Prace prowadzone są przez firmę alpinistyczną, a drzewa wyznaczane zgodnie z projektem przez jego autorkę.

Wywiad z Grażyną Polanicą-Traczyńską o założeniach projektu rewitalizacji parku na Kamiennej Górze można przeczytać tutaj (link).

Warto wspomnieć przy tym, że w dalszej perspektywie czasowej, samorządowcy rozważają kilka pomysłów na upiększenie tego miejsca. Odnoszą się zarówno do lepszego wyeksponowania słupów bazaltowych, nadania kociołkowi specyficznej atmosfery czy wyczyszczenie i zagospodarowanie oczka wodnego. To jednak dalsze plany, tymczasem już wiadomo, że prace na terenie kociołka i okalających go zboczach będą kontynuowane w kolejnych sezonach zimowych.

ŁCR/red.

Zdjęcia (9)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

No
No 21.04.2018, 07:52
Zamiast drzewami dlaczego nikt nie przejmuje się tym syfem jaki ludzie zostawili w tym parku? Staw cały w smieciach. Ale nie, lepiej bo drzewa wycinają i nikomu nie dadzą xD ŻAŁOSNE
No
No 21.04.2018, 07:47
Maja zlecenie to wycinają. Ludzie jak zwykle pokazuja swoje cebulactwo.
Sansui
Sansui 18.04.2018, 13:37
Drzewo nie igła, ktoś na pewno zobaczy dokąd zmierza przyczepka ale ten lament to jest nawet zabawny, wymień sobie pacanie piec na gazowy i diselka kombiaczka na punto z gazem i wtedy dopiero lamentuj za tym próchnem.
12345i
12345i 18.04.2018, 09:57
Wszystkie drzewa rosnące wewnątrz kociołka u podnóża skał winny być chronione. Są ukształtowane przez tamte warunki - są smukłe, wysokie i mają małe korony z racji dążenia do światła. Niczego nie zasłaniały - gołe skały w takiej formie mamy w trzech okolicznych kamieniołomach. A Pan Tomasz powinien wiedzieć co głównie powoduje niszczenie i erozję skał w tym miejscu - zamarzająca woda i wstrząsy od pobliskich kopalń. I pytanie do Projektantki - ile w swoim życiu posadziła drzew a ile wycięła swoimi koncepcjami?
wert
wert 18.04.2018, 20:44
Wstrząsy od pobliskich kopalń?,najbliższa na Bukowej Górze jakieś 6km w linii prostej.
12345i
12345i 19.04.2018, 07:29
Kopalnia bazaltu w Zarębie i Księginkach to ta sama płyta bazaltowa co Kamienna Góra Znawco terenu - jakieś niecałe 1km w linii prostej.
Vera
Vera 19.04.2018, 08:17
Księginki już dawno nie działają.
Ewa J.
Ewa J. 18.04.2018, 08:38
Pan Tomasz Bernacki mówi o wieloletnich zaniedbaniach, a przecież to on od wielu lat kieruje wydziałem ochrony środowiska w mieście
12345i
12345i 18.04.2018, 08:04
Oto fragment wywiadu z Panią Polanicką: "Żadne stare, zdrowe drzewa nie są i nie będą usuwane". Należałoby przedstawić całą koncepcję (łącznie z finansami) na zagospodarowanie tego miejsca bo info "samorządowcy rozważają kilka pomysłów na upiększenie tego miejsca" oznacza, iż żadnej koncepcji poza wycinką drzew nie ma i to boli nas mieszkańców Lubania.
Władek Kujon
Władek Kujon 18.04.2018, 06:18
Hura, jeżeli to ZGiUK to kierownictwo już zaciera ręce, będzie miało darmowy opał na następną zimę.
Grażyna
Grażyna 17.04.2018, 22:46
W Lubaniu wycina się setki drzew...:( Mam pytanie -co się z tym drzewem dzieje?? Ktoś wie???Myślę mieszkańcy naszego miasteczka chętnie by poznali odpowiedź na to pytanie.
Ok
Ok 21.04.2018, 07:45
Raczej nie powinno to kogo obchodzić. Może winni rozdawać drzewo za darmo? Typowa polska cebula. Kazdy wielki kurwa znawca. Proszę się przejść do parku i zapytać aanie w necie wylewac swoje gorzkie żale.
Adam
Adam 18.04.2018, 18:51
Co lepsze idzie do firmy co odpowiada za wycinkę a pozostali się rozsprzeda po ludziach na opal...
Andrzej
Andrzej 17.04.2018, 21:20
Bardzo dobrze najwyższy czas było to zrobić.

Pozostałe