×
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski

Znów wybuchła butla z gazem

  • 19.04.2018, 14:59
  • Lech Lewandowski KW PSP Wrocław
Znów wybuchła butla z gazem
17.04.2018 r. o godzinie 20:06 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęło zgłoszenie, że w Czerwonej Wodzie w powiecie zgorzeleckim w budynku jednorodzinnym najprawdopodobniej doszło do wybuchu gazu.

Zgłoszenie zostało przekazane do stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Zgorzelcu skąd dyżurny w pierwszym rzucie zadysponował na miejsce zdarzenia 5 strażackich zastępów (3 zastępy PSP w tym pojazd specjalistyczny SHD-25 oraz 2 zastępy OSP Czerwona Woda). Obsada osobowa SK KW PSP we Wrocławiu w wyniku prowadzonego na bieżąco monitoringu zdarzeń obsługiwanych przez SK powiatowe po zapoznaniu się z treścią zgłoszenia postawiła w stan gotowości specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą spoza terenu powiatu zgorzeleckiego.

Jako pierwsze na miejsce zdarzenia przybyły zastępy OSP Czerwona Woda. Na miejscu byli już obecni ratownicy ZRM, którzy udzielali pomocy poszkodowanej kobiecie zamieszkującej budynek. Poszkodowana była przytomna, a z jej relacji wynikało, że w trakcie wybuchu w domu była sama. Kiedy na miejsce przybyły kolejne zastępy, działania skupiły się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i przeszukaniu gruzowiska pod kątem przebywania osób poszkodowanych. Na miejsce przybył także oficer operacyjny z KP PSP w Zgorzelcu.

Przybyłe na miejsce zdarzenia pogotowie energetyczne odłączyło dopływ prądu do budynku, a w toku działań sprawdzono gruzowisko detektorem wielogazowym. Nie stwierdzono zagrożenia. Sprawdzono także teren gruzowiska kamerą termowizyjną. Przeszukano ponadto ocalałe po wybuchu pomieszczenia nad częścią gospodarczą. W trakcie tych czynności znaleziono i zabezpieczono butlę na gaz propan-butanem 11kg. W celu schłodzenia butli. podano jeden prąd wody. W ramach prowadzonej akcji strażacy zabezpieczyli także lądowisko na boisku sportowym dla helikoptera LPR. Zadanie to wykonały dwa zastępy z OSP Węgliniec.

W działaniach udział brało 9 zastępów straży pożarnej, w tym zastępy Państwowej Straży Pożarnej i 5 zastępów OSP.

Lech Lewandowski KW PSP Wrocław

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sezam
sezam 20.04.2018, 07:08
Czy takie szczegóły operacyjne prowadzonych akcji są nam potrzebne i powinny być publicznie ujawniane? Rozumiem, iż Pan z KW PSP chce być bardzo profesjonalny ale takie info ujawnia jak działa system o czym w dzisiejszych czasach i zagrożeniach nie wszyscy wiedzieć powinni. Tylko lektura postów do zdarzenia w Lubaniu dała dużą wiedzę o ilości, jakości środków, organizacji i szybkości działania PSP na danym terenie a pewnie pisały je osoby czynne zawodowo z SP. Ale to tylko moje skromne zdanie.
Klara
Klara 19.04.2018, 20:08
Dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd że wybuchła butla z gazem,butle nie wybuchają,mógł jedynie eksplodować wydobywający się z nieszczelnej instalacji gaz.
Herakliusz
Herakliusz 24.04.2018, 22:45
Kiedyś ktoś palnął i tak powtarzają bezmyślnie i bezwiednie. Jak widać na załączonym obrazku - butla jest jak nowa. Dopiero nagrzana mogła by eksplodować... Dlatego ją profilaktycznie schłodzono, chociaż ognia tam nie było.

Pozostałe