Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 19 kwietnia 2024 15:58
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Egzaminem z polskiego rozpoczęły się matury

Rozpoczęły się matury. Około 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło o godzinie 9. do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Głównym tematem dzisiejszego egzaminu była "Lalka" Bolesława Prusa.
Egzaminem z polskiego rozpoczęły się matury

Na początek był egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Najwięcej emocji budziła rozprawka, której tematem było "Tęsknota - siła niszcząca czy budująca życie człowieka na podstawie Lalki Bolesława Prusa". To kolejny raz, kiedy dzieło Bolesława Prusa pojawia się na maturze. Odkąd wprowadzono nową formułę egzaminu dojrzałości, uczniowie pisali pracę na podstawie "Lalki" w 2008, 2012 i 2015 roku.

W tym roku chęć przystąpienia do matury - tak jak w latach ubiegłych - zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Są to głównie osoby, które chcą poprawić swój wynik. Dlatego łącznie wszystkich przystępujących w piątek do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym jest ponad 282 tys.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Maturzysta musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.

W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny; mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu). W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją.

Czas trwania egzaminów pisemnych zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, oraz od jego poziomu, np. egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, na na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

Egzaminy pisemne przeprowadzane są rano i po południu. W piątek po południu będzie przeprowadzony egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało ponad 54 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Na egzaminie z polskiego na poziomie rozszerzonym maturzysta musi napisać tekst własny na jeden z dwóch tematów do wyboru.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w pierwszych dwóch tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 25 maja.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama