×
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski

Wnioski na dofinansowanie 11 projektów

  • 8.05.2018, 16:26
  • red.
Wnioski na dofinansowanie 11 projektów
W najbliższych miesiącach gmina Leśna planuje jedenaście inwestycji z zewnętrznym wsparciem finansowym. Będą to między innymi budowa remizy strażackiej ze świetlicą, programy edukacyjne czy remont elewacji ratusza. Łączna wartość projektów to ponad 5,5 mln zł. Wszystkie inwestycje są tak samo ważne, niedługo powinniśmy się dowiedzieć, które zostaną zrealizowane. 

Wszystkie projekty są tak samo ważne, bo wszystkie są konsekwencją potrzeb mieszkańców. Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać środki na wszystkie inwestycje. Łączna wartość tych 11 zadań to 5 540 000 zł, gdzie dofinansowanie stanowi 3 700 000. - mówi Gabriela Pijanowska,  zastepca burmistrza Leśnej.

O ile wszystkie wnioski przejdą, to przedsięwzięciem które pochłonie najwięcej pieniędzy będzie budowa remizy OSP wraz ze świetlicą wiejską w Świeciu. Inwestycja ta to wydatek ponad miliona złotych przy udziale środków zewnętrznych na poziomie 350 tys zł. Również OSP w Leśnej, dzięki dotacji Ministerstwa Sprawiedliwości, ma szansę otrzymać ratowniczy samochód terenowy. Tu wkład własny gminy wyniesie 10%, co stanowi kwotę 7800 zł.

Złożone przez magistrat wnioski o dofinansowanie obejmują również działania edukacyjne. Dzięki dotacji możliwe będzie doposażenie placówek żłobkowo – przedszkolnych, kompleksowe wyposażenie pracowni tematycznych w szkołach podstawowych w Smolniku i Pobiednej, a także realizacja zajęć wyrównawczych i rozwijających dla przedszkolaków i uczniów z Leśnej i Pobiednej.

Wśród projektów nie zabrakło również tych dotyczących aktywności fizycznej i społecznej. Otwarte Strefy Aktywności powstaną w Świeciu, Wolimierzu, Baworowie, Kościelnikach Średnich i Miłoszowie. W Grabiszycach Średnich ma powstać siłownia pod chmurką. Z kolei budynek zaplecza stadionu przy ul. Sienkiewicza w Leśnej zostanie gruntownie wyremontowany jesienią tego roku. Remont budynku polegał będzie na wymianie instalacji wewnętrznych oraz dostosowania jego funkcji do wymogów stawianych przez PZPN dla drużyn IV Ligi. Wymienione zostanie również pokrycie dachu, stolarka okienna i drzwiowa oraz zostanie odnowiona elewacja.

Ze wsparciem rządowego programu gmina chce przeprowadzić remont drogi gminnej stanowiącej dojście do cmentarza komunalnego w Leśnej. A przy wsparciu UMWD wykonać remont elewacji ratusza w Leśnej.

W chwili obecnej kluczowym dla gminy  zadaniem jest wykonanie remontu dachu budynku pałacowego w Szyszkowej nr 66. Koszt tej inwestycji to 710 000 zł, a dofinansowanie z środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ma stanowić 300 000 zł. Niestety ten wniosek budzi najwięcej obaw, a to ze względu na to, że Wojewódzki Konserwator Zabytków ma relatywnie małe środki do rozdysponowania na wszystkie zadania w województwie.  Wiceburmistrz zapowiada jednak, że jest również plan B.

- Ta inwestycja musi zostać wykonana ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego mimo złożonego wniosku o dofinansowanie zabezpieczyliśmy środki w budżecie, tak aby mieć pewność, że remont będzie wykonany. - zapewnia Gabriela Pijanowska.

Niektóre projekty już otrzymały dofinansowanie, mimo to pracownicy magistratu nie zdradzają szczegółów dopóki nie zostanie to formalnie potwierdzone. Ostatnie decyzje mają zapaść w połowie czerwca, wówczas powrócimy do tematu.

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

malina
malina 16.05.2018, 00:26
Widać, że pani Bogusia wróciła do pracy – bo nareszcie gmina zaczęła składać jakieś wnioski o dofinansowanie. Jedna urzędniczka poszła na macierzyński i gminne pozyskiwanie dotacji stanęło na 3 lata. To pokazuje jaki "talent" do zarządzania ma pani Gabriela (bo o Markiewiczu nie ma sensu już wspominać – jego nie ma fizycznie i psychicznie od dawna). Teraz będą się chwalili tym co złożą, bo przecież coś trzeba pokazać pod koniec kadencji.
Marek
Marek 12.05.2018, 12:35
Z tego co się dowiedziałem to nie będzie żadnego remontu zaplecza na stadionie po co pisać takie bzdury projekty przepadły A tyle bylo mówione i obiecywane A Ty nic z tego
Robert Czeczot
Robert Czeczot 14.05.2018, 16:15
Czy będzie remont obiektu? Był szereg spotkań przygotowawczych, w których również uczestniczyłem, dlatego jestem zainteresowany tematem. W protokole nr XLIV/2018z sesji Rady Miejskiej w Leśnej z dnia 27 lutego 2018 roku w porządku obrad pkt. 7, projekt 307/18 - w sprawie zmiany budżetu na 2018 rok możemy przeczytać, że były możliwości pozyskania środków finansowych na remont bazy sportowej w ramach programu „Sportowa Polska” – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej – edycja 2018 w kwocie do 300 tys. zł oraz Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej 2018 w kwocie do 150 tys. zł na wykonanie prac budowlanych w celu kompleksowej przebudowy pawilonu sportowego oraz jego wyposażenia. Źródło informacji: http://bip.umlesna.nv.pl/Ar... , uchwała i załączniki: http://bip.umlesna.nv.pl/Ar... W momencie, kiedy zostaną uzyskane dwa dofinasowania zadanie zostanie zrealizowane. Dowiedziałem się, że nie przyznano środków z jednego projektu (jesteśmy na liście ,,rezerwowej" ) wobec tego raczej wyklucza to remont budynku zaplecza stadionu w Leśnej. Artykuł natomiast został napisany (zamieszczony) przed informacją o wyniku pierwszego dofinansowania projektu.
Kasia
Kasia 9.05.2018, 23:15
A Pobiedna tyle lat walczy o silownie i jak zwykle gmina ma nas gdzies wszystkich obdarowali tylko my 5 kolo u wozu a przypominam 1200 mieszkancow największa miejscowość po lesnej w tej gminie WSTYD
Zdrowomyślący
Zdrowomyślący 9.05.2018, 13:12
Ludzie, może cztery z tych jedenastu inwestycji bym zostawił do zrealizowania. Jaka siłownia pod chmurką w Grabiszycach, przecież tam rola kwitnie jak w osiemnastym wieku! Siłownie pod chmurką to mają na polach, już w Leśnej stoją nieużywane maszyny treningowe, a trawy wokół nawet nie ma komu skosić. Śmiech na sali.
Wyborca16754
Wyborca16754 9.05.2018, 17:08
No a dzieci nadal mają boiska na wsi gdzie bramki ze złomu lub z żerdzi robią. Były cztery lata na inwestycje to nic a tu nagle olśnienie rok wyborczy i obiecanki bo etat zastępcy dobiega końca a strach że tysiące złotych przepadną z wynagrodzenia przyprawia o gęsią skórkę. Ja w tym roku głosuje na przewodniczącego rady bo obecna władza to pożal się Boże. Trzeba to szybko wymienić !! Pan Stanisław będzie solidnym włodarzem i może porządek tam zrobi bo swoje już w życiu przepracował i coś osiągnął pracą.
malina
malina 15.05.2018, 13:06
Daj se pan już spokój z chwaleniem potulnego Staszka. Od początku kadencji klepie jako radny bezmyślnie wszystkie najgłupsze pomysły Pijanowskiej. Klasyczny radny-bezradny, strach się bać co by było jakby został burmistrzem.
Wyborca16755
Wyborca16755 13.05.2018, 20:49
Przewodniczący Stachu miałby zrobić jakiś porządek????? Śmiech na sali! On się boi własnego cienia, a przede wszystkim nie ma pojęcia o niczym. Mocny w gębie, o byle czym gadać, chwalić się i obiecywać gruszki na wierzbie -to potrafi. Kto chce się dowiedzieć o Stanisławie więcej, to proszę odsłuchać nagranie ostatniej sesji od 2 godz.51min. ( https://eluban.pl/lesna/811...Tam jest pokazane co potrafi i jak działa, Gmina wpadłaby z deszczu po rynnę. W gminie nie rozkazy są potrzebne.
Jan
Jan 9.05.2018, 08:12
W Lubaniu, to ile pozyskano środków zewnętrznych ??? Czy wszystko na kredyt (obligacje) jest robione?
Wyborca
Wyborca 9.05.2018, 07:57
Czy to Lubań czy Leśna festiwal wyborczy czas zacząćGdzie jest basen na kamiennejGdzie obiecane ścieżki roweroweGdzie obiecane ścieżki rowerowe między gminbe , wkoło jeziorGdzie te sibgle trekiGdzie radar pogodowyGdzie hala sportowa w LeśnejGdzie remint mostuGdzie porządek na ulicachGdzie te wiele innych pustych obietnic włodarze Lubania Leśnej Olszyny?Ale są już nowe nadzieje nowe obietnice, oby tylko kolejne cztery lata w korycie
uzurpatorka
uzurpatorka 8.05.2018, 22:40
Pijawki to zwierzęta prowadzące pasożytniczy tryb życia. Najpierw szukają żywiciela, piją jego krew, osłabiając go, a nawet wpędzając w stany chorobowe. Potem szukają kolejnego.Chwalić się planami, a nie realizacją, to specjalizacja uzurpatorki, która rządzi gminą mimo że żadnego madatu od mieszkańców nigdy w swoim życiu nie dostała. To ewenement, którego skutki wszyscy odczuwamy. Nie stanęła samodzielnie do wyborów, nie zmierzyła się z osądem ludzi...a władzę ma. Wspinając się podstępnie na plecach (i za plecami) innych, rozpychając się łokciami na wszystkie strony, byle do władzy. Takie rzeczy w demokratycznym państwie możliwe są chyba tylko tu.Chyba ktoś tu liczy, że mieszkańcy i publiczne pieniądze staną się takim dogodnym żywicielem na kolejne lata.
Gość2
Gość2 20.05.2018, 19:57
Mam słabą pamięć . Która " uzurpatorka " była z wyborów w poprzednich kadencjach ?
urzędnik
urzędnik 21.05.2018, 10:55
Jak masz słabą pamięć, to Ci przypomnę. W kampanii wyborczej było mówione, że zastępcą będzie Układny Edzio, co od początku było tylko gra polityczną i okłamywaniem, żeby tylko zebrać głosy. Po wyborach nagle pojawiła się PGR. Wtedy MM przestaje pojawiać się w urzędzie, a faktyczną władzę przejmuje PGR. Do czego to doprowadziło gminę, widzą wszyscy. Dlatego jest uzurpatorką, bo nie rządzi burmistrz, który wygrał wybory, a ona. Bo nie miała odwagi stanąć do wyborów, a władzę przejęła. Bo wypchnęła go do wyborów świeżo po odwyku, wiedząc doskonale, do jakich skutków osobistych go to doprowadzi. Do tego teraz każdą niewygodną sytuację tłumaczy tym, że to wina burmistrza. Rządzić chce, kasę jak burmistrz też chce, ale wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje to już nie.
kiełbaska
kiełbaska 8.05.2018, 22:33
"Niedługo powinniśmy się dowiedzieć, które zostaną zrealizowane". Tyle w temacie.Skoro jednak mowa o planach, to widać, że wyobraźni jednak ubyło. W kampani w 2014 były plany uruchomienia Dolwisu, Fatmy, kolei, skoki na bangee z kominów fabrycznych, galerie handlowe, hala sportowa w Leśnej, a teraz jakieś skromne zajęcia w szkołach i siłownie. Chuda ta kiełbasa wyborcza.
Lokalny
Lokalny 8.05.2018, 22:19
Za drogę byście się wzięli od leśnej do Świecia! Ile można po dziurach jeździć!?
K
K 8.05.2018, 23:22
To akurat sprawa starosty Czarneckiego, bo to droga powiatowa. Pamiętasz ciągnący się w nieskończoność remont drogi przez Ksieginki? Tak, to tez była inwestycja powiatowa. Wiec nie byłbym optymistą.
Andte
Andte 8.05.2018, 20:58
Wybory się zbliżają 😂

Pozostałe