×
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski

Blokada drogi na Baworowie

  • 10.05.2018, 23:34
  • red.
Blokada drogi na Baworowie
Mieszkańcy Leśnej mają już dość ciężarówek wywożących urobek z pobliskiej kopalni bazaltu. W czwartek, 10 maja o 15. na drodze prowadzącej do bocznicy kolejowej, z której wywożony jest bazalt odbył się protest. Około 100 osób przez dwie godziny blokowało drogę.

Kopalnia w Grabiszycach działa od 10 lat, jednak to w ostatnim czasie przebrała się miarka. Mieszkańcy Leśnej mają dosyć przetaczających się przez miasto ciężarówek, które wywożą urobek z pobliskiej kopalni bazaltu. Co gorsze, droga którą jadą ciężarówki biegnie przy szkole podstawowej.

Mamy dość syfu, mamy dość lekceważenia nas, mamy dość braku bezpieczeństwa. My nie czujemy się bezpiecznie we własnym mieście, przecież to my płacimy podatki. Jeżeli piszemy do kogokolwiek, jeżeli o cokolwiek prosimy jesteśmy lekceważeni. Wszędzie jest syf, Panie w szkole nie mogą otworzyć okien podczas lekcji. Jest mnóstwo ludzi, którzy mają uszkodzone szyby w autach. Ciężarówki z kamieniem jadą jedna za drugą – mówiła nam Agata Hylińska, mieszkanka Leśnej, która brała udział w proteście.

Problemów, o których mówią protestujący jest o wiele więcej. Dlatego też, blokadą drogi mieszkańcy Leśnej postanowili zmusić samorządowców do działania. 

Protest dotyczy uciążliwego wywożenia urobku z kopalni bazaltu w Grabiszycach. Tak naprawdę mieszkańcy nie domagają się niczego ponad to co było im obiecane w 2007 roku przez ówczesnego dyrektora kopalni oraz burmistrza. Miało to być rozwiązanie tymczasowe: ciężarówki miały jeździć ulicą Baworowo sporadycznie przez krótki czas, ponieważ kopalnia rozważała wybudowanie trasy alternatywnej. Rozważano nawet wybudowanie kolejki linowej do transportu urobku. Jak się okazało, rozwiązanie tymczasowe trwa już 10 lat. Teraz sprawa wygląda tak, że dziennie mamy tu około 300 ciężarówek, które są nieoplandekowane, kurz się za nimi ciągnie, powodują też drganie i pękanie budynków. Jednak najgorsza sytuacja jest w pobliżu szkoły, gdzie ogrodzenie, które miało chronić dzieci pęka i jest w opłakanym stanie. - mówi Marta Michalkiewicz, organizatorka protestu.

Wśród niektórych mieszkańców Leśnej panuje opinia, że blokada i sam protest są inspirowane politycznie, a ciągnący się od 10 lat problem został przed wyborami sztucznie nakręcony. Niewątpliwie problem jednak istnieje, a w czteroletnim systemie wyborczym rok wyborczy jest jedynym czasem, gdy społeczeństwo ma realny wpływ na decyzje samorządów. Trudno się więc dziwić, że protest odbywa się właśnie teraz. Zresztą jak wyjaśnia organizatorka blokady, ludzie próbowali już walczyć, jednak robili to indywidualnie.

- Tak naprawdę brakowało osoby, która by to wszystko pociągnęła i pokazała, że nie należy się bać i że to urzędnicy są dla nas, a nie my dla nich. I to jest ta chwila... zostałam poproszona przez mieszkańców Baworowa i działamy – mówiła Marta Michalkiewicz.

W trakcie protestu około 100 osób przez dwie godziny przechodziło w kółko przez przejcie dla pieszych, blokując drogę dojazdową do bocznicy kolejowej. Wznoszono okrzyki: „Chcemy dialogu a nie smogu” czy „Brudy wasze płuca nasze”. W pewnym momencie pojawiły się również okrzyki typowe dla wiecu wyborczego co wśród niektórych mogło budzić mieszane uczucia. Trudno się jednak dziwić, gdyż na proteście pojawiły się niemal wszystkie osoby zamierzające ubiegać się o fotel burmistrza Leśnej w nadchodzących wyborach.

Co ciekawe z boku protestowi przyglądali się również sami kierowcy ciężarówek, którzy na co dzień jeżdżą pomiędzy kopalnią a bocznicą kolejową. Jak nam wyjaśniali, stale na tej trasie jeździ pięciu kierowców i robią około 100 kursów dziennie. Tłumaczyli również, że najwięcej problemów na drogach Leśnej wywołują kierowcy odbierający urobek dla firm zewnętrznych. Twierdzą, że sami są już wyczuleni i ostrożni. Na przykład nie wywożą urobku, gdy rodzice odwożą dzieci do pobliskiej szkoły. Niestety jako kierowcy nie mają wpływu na kolegów z firm zewnętrznych.

Tyle o proteście. Natomiast na dziś (11 maja) zaplanowano spotkanie, w którym udział wezmą przedstawiciela mieszkańców, starostwa, władz gminy, prezydium Rady Miasta, zarządu kopalni, przedstawicieli DSDiK oraz przewoźników. Może to gremium podejmie decyzje, które usatysfakcjonują wszystkie strony.

red.

Zdjęcia (12)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (91)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pomocy
Pomocy 22.05.2018, 13:43
Czytam wpisy i przyznam, że nie wiem o co chodzi. Same kryptonimy w tej Lesnej. Ja wiem, że w pobliżu jest Zamek Czocha znany z Enigmy, ale przeciez wojna się skończyła.Jakieś SM, KK (szczególnie u Adama). Czy to może Smerf Maruda i Kinder Kajtuś? Kto mi pomoże?
ekspert
ekspert 23.05.2018, 12:58
A może to Krzysiu Kelner ksywa "radny"?
Czystalesna
Czystalesna 18.05.2018, 13:37
Próbuje się mnie podpiąć pod działanie na rzecz określonego kandydata/ robicie ze mnie marionetkę, bo tak wszyscy do tej pory działali !!! Nie obchodzą mnie stołki, stanowiska i układanie się z kimkolwiek. Niech do wszystkich w końcu dotrze, że jest to inicjatywa ludzi i działania są dla naszego dobra. Owszem, ludzie walczą tak naprawdę od początku powstania kopalni. Tylko w pojedynkę nikt z tym noe wygra. Były krótkie zrywy, wypalały się i tak ciagle. Od przeszło roku aktywnie prowadzę RR w szkole i pokazałam na co nas stać, gdy wspólnie działamy. Mieszkańcy zobaczyli w tym szansę dls siebie. Bowiem od działań Rady Rodziców wszystko się zaczęło, od naszej prośby o pasy, znaki i czyste przejścia. Mieszkańcy Baworowa poprosili mnie wówczas o zorganizowanie zebrania, o podjęcie kolejnej próby walki z tą chora sytuacja i droga techniczna pod naszymi oknami. Mam dość tego, co się u nas dzieje. Dość syfu, ignorancji, olewania bezpieczeństwa dzieci przede wszystkim. Ruszyłam i jest nas prawie 1400 osób na grupie. Kandydaci niech się zra między sobą, to tylko o nich świadczy. Obietnice, puste słówka i guzik po wyborach. Zatem czas w Leśnej na porządną weryfikację tychże obietnic. Na protest zaprosiliśmy Radnych i kandydatów właśnie. Podejście do tematu mozecie sami ocenić, gdyż pojawili się nieliczni i nieluczni zostali praktycznie do końca. I jeszcze jedno...liczyliśmy się z tym, ze zechcą na tym grać swoją politykę i kampanię. Szczerze ? Na to wpływu nie mamy. Nie możemy zabronić wybranym osobom wspierania nas, uczestnictwa w akcjach, wypowiadania się. Niech się wykazują, niech walczą o te głosy czynami, a nie czczą paplaniną. To jest właśnie czas na pokazanie ludziom, kto ma „jaja” i wyjdzie poza schemat. Tak, okres przedwyborczy jest świadomie przez nas wybrany, gdyż tylko wtedy można wiele zmienić i zdziałać ale na tym się nie skończy, nie tym razem. Nie będzie ustnych obietnic, a pisemne deklaracje. Nie będzie pustych zapewnień, a pisemne oświadczenia. Koniec robienia ludzi w konia. Kazdy ms prawo myśleć, co chce ale prawda jest jedna - AKCJA JEST ZAINICJOWANA PRZEZ LUDZI I DLA LUDZI, NAS STOŁKI I STANOWISKA NIE INTERESUJĄ . A kandydaci niech się wykażą. I zamiast tutaj wysyłać swoich ludzi do komentowania, zaczną wspierać mieszkańców i myśleć, jak nam pomoc. Bo wkrótce padnie mnóstwo trudnych pytań, a kazdy program przeanalizujemy od deski, do deski, wytykając błędy, brak logiki i wiele innych. Na koniec napiszę tylko tyle 28.11.2017 miało miejsce spotkanie z władzami powiatu, gminy i kopalni. Dyrektor miał się od razu zabrać do pracy i zadbać o czystość. Władze deklarowały interwencję i podjęcie kroków, znalezienie rozwiązania. 10.05.2018 ludzie wychodzą na protest !!! 11.05 kolejne deklaracje na zebraniu. Nadal myślicie, że jesteśmy tak głupi ?! Tym razem wszystko zostało nagrane, tym razem mieszkańcy wytypowali swojego przedstawiciela, gdyż nie mają zaufania. My się już nie poddamy, a granie na czas nic nie da drugiej stronie, nie tym razem!
Rysiek
Rysiek 18.05.2018, 06:23
Z tego co przeczytałem w komentarzach jest straszne i żenujące ,na początku myślałem że to fajna inicjatywa ale widzę że to służy tylko do promowania jednego kandydata a drugiego oczerniania, smutne.Pani Marta miała fajną wizje i ludzie ją poparli ponieważ na początku mowa była że to nie jest związane z wyborami ale jak człowiek czyta komentarze to wie kto za tym wszystkim stoi . Ja osobiście jak Pan Karol wystartuje w wyborach to wraz z rodziną zagłosuje na niego ,ponieważ stawiam na młodych w nich widzę rozwój miasta choć w małym stopniu . Młodym jeszcze się chce starzy tylko muszą .Panie Karolu ma pan u nas głos
malina
malina 21.05.2018, 13:14
Młody = kompetentny i pozostający "poza układami"? Gratuluję rozumowania, bo główną kompetencją pana Karola jest noszenie aparatu fotograficznego za starostą. Ale dzięki temu widział jak się pisze projekty, czym się chwali dookoła. Dobrze by było jakby jeszcze cokolwiek rozumiał, a wygląda na to że nie rozumie nawet tego jak go starzy ustawiają. A że mu się chce to inna sprawa. Nie ma za bardzo innego wyjścia, bo jak Czarnecki poleci w tych wyborach to razem z Karolem. Karol – pacynka, a ja myślałem że lalki to mają w Wolimierzu.
Adam
Adam 18.05.2018, 11:24
4 lata temu mówiło się o rosnącym poparciu dla MM . Wtedy pod każdym wpisem wywiązała się dyskusja atak i krytyka MM bo był zagrożeniem. Teraz mówi się że największe poparcie może mieć KK i SM. Więc ich atakują. Ludzie nie chcą już rządów MM i GP bo zmarnowali cztery lata i każdy widzi jak przestała się Leśna rozwijać a przed wyborami już za późno aby zabrać się do pracy. Poza tym co robi MM ze słowem które dał ludziom przed wyborami każdy z nas widzi. Tylko jedna z osób z jego komitetu tego nie kryje głośno wyraża niezadowolenie ze sposobu życia jaki prowadzi. Inni udają że problemu nie ma bo,,stołek ważniejszy,, Dlatego KK i SM to będą najlepsi kandydaci bo to ludzie sympatyczni poukładani i otwarci do ludzi, nie szukają wrogów.
rysiek
rysiek 19.05.2018, 09:37
Adam myślę że K.K jest największym zagrożeniem ma chłopak poparcie i to duże .
kukuryku
kukuryku 18.05.2018, 12:08
A ci znowu. Artykuł jest o PROTEŚCIE MIESZKAŃCÓW, bo wszyscy mają nas gdzieś! Bo jest brudno, bo mamy tego dość. A tu znowu leci propaganda na KK. Bo to, że SM jest tu podczepiony dla niepoznaki i pewnie nawet nie ma o tym pojęcia wiedzą wszyscy, co go znają. Takie mydlenie oczu ludziom i nachalna promocja KK. Nie dla wszystkich życie toczy się wokół polityki. Podobnie było z czujnikiem powietrza w Leśnej. Też KK i jego sztab skupili się na promocji samych siebie, chociaż też nic z akcją nie mieli wspólnego. Dajcie sobie na wstrzymanie, kampania się nawet jeszcze nie zaczęła.
Czystalesna
Czystalesna 18.05.2018, 10:09
Mojego imienia pod kandydatami i polityka proszę nie wpisywać. Nasza akcja jest dla ludzi, za rozgrywki polityczne nie odpowiadam, ani tym bardziej za komentarze tutaj. Artykuł o proteście, a komentarze sobie. Tyle w temacie. My dalej działamy dla dobra Gminy i Mieszkańców. Kampania mnie nie interesuje. Ludzie będą teraz mocno weryfikować obietnice kandydatów.
kukuryku
kukuryku 18.05.2018, 09:11
Stara metoda, zdyskredytować ludzi, którzy chcą coś zmienić. To akcja, która połączyła leśnian, która pokazuje to, że nasze władze - począwszy od burmistrza, przez starostę, na województwie kończąc, za nic mają dobro nas, mieszkańców. Zauważ, że to właśnie młodzi ludzie to rozpoczęli, bo to są właśnie ci młodzi ludzie, którym chce się zmienić Leśną i wyrwać ją z układów, a nie ci młodzi ludzie, którym się chce, ale tylko dobrej posadki w starych układach i dalszego patrzenia na ludzi z góry.Wiek o niczym nie świadczy. Można być młodym, a już zamoczonym w układach. To właśnie pokazuje butę ludzi, którzy nie widzą potrzeb zwykłych mieszkańców, a ich problemy bagatelizują! Jest nas już 1500 osób i nie słyszeć tego, co mówimy, to zwykła arogancja. To nie jest i nie będzie nigdy akcja polityczna. Próba przypięcia nam takiej łatki to marne sposoby obecnych władz na to, by zamknąć nam usta i pokazać, ze nie jesteśmy wiarygodni. Te 1500 osób pójdzie do wyborów i wybierze kandydata, takiego, jakiego uzna za słuszne. A z tego, co się słyszy, jedynym "starszym" kandydatem będzie pan Stanisław. A jego na proteście nie było, więc to marna próba dezinformacji ze strony ludzi związanymi z władzami.
Adam
Adam 18.05.2018, 11:05
Antoni też widział układy widział zamach i bombe na pokładzie Tu
kukuryku
kukuryku 18.05.2018, 12:25
Każdy, kto nie jest w tych lokalnych układach, widzi je jak na dłoni. Na taką wybiórczą ślepotę cierpią tylko ci, co w nich tkwią.
Lila
Lila 16.05.2018, 21:52
Droga redakcjo. Chciałabym w tym miejscu odbiec od meritum sprawy, a mianowicie nawiązać do spraw typowo ludzkich w naszym mieście. Chwalę sobie wielce to, że znaleźli się w końcu odważni ludzie do walki o nasze dobro, o to byśmy mogli oddychać świeżym powietrzem. Jednocześnie byłam świadkiem zdarzenia w trakcie trwania powyższego protestu. Mianowicie znany mi od wielu lat pan obecnie Max, który aktywnie uczestniczył w omawianym proteście wykrzykując hasła podtrzymujące atmosferę i zagrzewające do większej aktywności przechodzących obok mieszkańców Leśnej, przy aplauzie swoich towarzyszy, w pewnej chwili przewrócił się z plastikowym krzesłem na którym leżał, na betonowy chodnik i o dziwo............ nikt z protestującym nie zareagował pomimo, że przechodzili oni całą grupą w tę i z powrotem w ramach protestu przez przejście dla pieszych oddalone o 5 m od niego, skandując do haseł wykrzykiwanych przez megafon przez pana Maxa. Widząc go nie poszli mu z pomocą. Patrząc na niego chodzili dalej. Dopiero jakiś pan idący po parkingu przy sklepie oraz pan policjant ruszyli mu z pomocą i pomogli mu wstać. Myślę, że większość mieszkańców Leśnej zna pana Maxa i wie, że jest on rozpoznawalną postacią. Dlatego byłam szczerze zdziwiona obojętnością jego współtowarzyszy chociaż w tym miejscu muszę być szczera i przyznać, że jedna z pań protestujących wykazała niebywałą empatię krzycząc " dlaczego policjanci mu nie pomogą" w dalszym ciągu nie zwalniając tempa marszu............. Więc pytam - co jest dla nas ważne? Nasze ego czy dobro nas wszystkich. Z pozdrowieniem dla wszystkich mieszkanka Leśnej. Ps. Na pyt. dociekliwych dodam, że ja również nie pomogłam panu Maxowi ponieważ byłam 100 m dalej z wózkiem i nie zdążyłam dobiec.
Czystalesna
Czystalesna 16.05.2018, 22:12
Podeszłam osobiście z moim tatą, podszedł również Komendant i Max został odwieziony do domu. Podnieśliśmy go, sprawdziliśmy czy wszystko jest w porządku. Zwykle oszczerstwo aż przykro. Zareagowaliśmy od razu jak upadł. Jeżeli nadal będzie Pani szkalować nas niezgodnie z prawda, podejmiemy odpowiednie kroki. Jest to bowiem kłamstwo. Dalsze kłamstwa zostaną zgłoszone na policję, gdyż jest to tym samym zarzut wobec przewodniczącej protestu o niedopełnienie przez nią obowiązku. Co nie miało miejsca. Komendant Policji w Leśnej pozwolił odejść prowadzącej protest do ludzi, mówiąc ze odwiozą Maksa. Nadal podtrzymuje Pani swoją wersję? Szybko ją zweryfikujemy.
Adam
Adam 16.05.2018, 17:58
Moi drodzyZbliżają się wybory i każdy tropi afery podobnie jak je tropiono 4lata temu, 8 lat temu. Jednak nikt nie został przez te lata ukarany za te afery a kończyły się wybory i temat cichł do kolejnych. Czytając komentarze ewidentnie można zauważyć że ludzie obawiają się p. Stanisława i Karola. Jedni obawiają się zapewne utraty stołka, inni że będą mieć za niskie nogi aby wejść na ten stołek. Dajcie sobie na wstrzymanie jak nie macie konkretów bo robi się to nudne. Podczas poprzednich też był atak a wynik pokazał co dało to szczucie.
pilny obserwator
pilny obserwator 16.05.2018, 23:15
Krótsze nogi od Karolka? To niemożliwe! Żaden kandydat takich krótkich nie ma, nawet pani Gabrysia.
Rysiek
Rysiek 18.05.2018, 06:27
Ciekawe czy Pan/i by mu to powiedziała w twarz.Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
mierniczy
mierniczy 18.05.2018, 09:19
Ależ drogi Ryśku, przecież to obiektywna prawda, Karol spośród wszystkich kandydatów ma najprawdopodobniej najkrótsze nogi. Ale przecież, jak ktoś tu napisał, to nie jest konkurs piękności, więc po co się tak emocjonować?
Adam
Adam 17.05.2018, 10:59
Przypomnieć jaki jad i krytyka posypała się w stronę obecnego burmistrza przed poprzednimi wyborami ? Wtedy również ujawniono ip, wtedy również komentarze sypały się dziesiątkami, i komu się łezka w oku zakręciła? Wszystko jest w archiwum na stronie do poczytania:) komentarzami się poparcia nie zbuduje, ludzie oceniają czyny :)
pamięć
pamięć 17.05.2018, 11:45
Ja pamiętam co innego. Pamiętam takie foreo, gdzie udzielali się ludzie związani obecnie właśnie z jednym z kandydatów. Pamiętam paszkwil wciskany za płoty, też przez ludzi z tego środowiska. Zawsze ci sami ludzie, gdzie się nie pojawią, tam hejt bez opamiętania leci w przeciwną stronę i zawsze kończy się odwracaniem kota ogonem, że to oni są pokrzywdzeni. Taki charakter krętacza po prostu. Pamiętam też, że PRZED wyborami eluban w Leśnej raczkował, więc miał w kampanii znaczenie marginalne i wcale wielkich dyskusji tu o Leśnej nie było. Więc jak to się mówi, pamięć dobra, ale krótka. W trakcie kadencji MM sytuacja się już zmieniła, nawet eluban do pewnego momentu zamieszczał artykuły krytyczne. Jeśli natomiast ktoś się krytyki boi, bo nie ma żadnego doświadczenia w tym, że za cokolwiek osobiście odpowiada, nie powinien po prostu ubiegać się o taką funkcję. Bo tu słodzenia nigdy nie będzie, a odmienne zdanie innych na swój temat trzeba po prostu przyjąć, a nie się na nie obrażać. A jak ktoś psychicznie jest za słaby, bo przywykł do głaskania po główce, to nie tędy droga.
Czystalesna
Czystalesna 15.05.2018, 08:12
Drodzy mieszkańcy poniżej przesłuchany i spisany ze słuchu plik audioZebranie RM z roku 2007 z Burmistrzem Markiewiczem i ówczesnym Dyrektorem kopalniOceńcie sami !!!!p.s. to nie film ..... to się wydarzyło naprawdę"....... Początkowo stanowisko RM było po stronie mieszkańców. Wyrazili duże zaniepokojenie, że transport urobku stwarzać będzie zagrożenie dla budynków, jakość dróg, ich czystość. Wyrażają obawy przed drganiami, pękaniem budynków i przeładunkiem na stacji, transportem przez most i światła. Pada pytanie o nośność mostu ale zostaje bez odpowiedzi. Pada pytanie o ekspertyzę mostu ale zostaje bez odpowiedz.Dyrektor kopalni - zapewnimy i wykonamy ekspertyzę budowlaną najbardziej narażonych budynków. Załadunek między 8.00 a 16.00, gdyż pociąg będzie przyjeżdżał w nocy i mają 10 - 12 h na załadunek. Odstrzały z użyciem nowych technologii, że człowiek może stać 200 metrów dalej i nic mu nie zagraża. Nie ma mowy o drganiach. Najnowocześniejsze auta 4-osiowe do transportu, minimum emisji spalin. Na wyjeździe rynna z wodą do obmywania aut. Czyszczenie ulic 2-3 razy dziennie. Kupię szczotkę za 12 tysięcy złotych. Podatki - 500.000 zł .Wspomogę szkoły, straż itd.Będę ponosić koszty remontu uszkodzonych dróg.Radni mimo wszystko naciskają na przeprawę. Pada jedno zdanie i od tego momentu RM nie broni mieszkańców.Dyrektor kopalni - Państwo zaczynają nam narzucać jakieś rozwiązania. My z Burmistrzem ustaliliśmy już trasę transportu. Nie chcemy być dla was uciążliwi. Gmina nie chce pieniędzy?? Jak zaprezentuję wasze stanowisko zarządowi, to nie wiem czy się nie wycofa z inwestycji.Radna odpowiada, że ludzie muszą zrozumieć, przecież nie będą fruwać z urobkiem.Dyrektor kopalni - Będziecie mieć więcej korzyści niż strat. Sita na przesiewakach nowe, nie będzie hałasu. Wszystko na miarę XXI wieku. Kruszarka osłonięta w wyrobisku, nie będzie jej słychać .!! Jak będzie zapylenie to może pan powiedzieć ludziom ( z Baworowa) żeby do mnie przyszli i mnie wynieśli?RM zmienia front.!!!!!!Przecież dzisiaj też jest zapylenie, a jak wyglądają ulice.Cała ulica Baworowo to problem. My nie będziemy jako radni wam przeszkadzać. Sugerujemy jednak sprawdzenie przeprawy. Bo BAWOROWO JEST AKTYWNE I SIĘ SPRZECIWI . Tam ciągle są protesty. Z CPN też walczyli. My jesteśmy tylko tę kadencję, nas później nie będzie. Tam się komitety rozpoczną. Tak, my wiemy jakie dajecie nam korzyści.Na końcu jeszcze Dyrektor kopalni powiedział, że wsiada w auto i jedzie w sprawie mostu przeprawy rozmawiać, bo jego szlag trafi jak mu ciężarówki będą stały na światłach i, że to jego biznes w jego interesie jest jak w czasie powodzi przez niego most by popłynął to idzie do ciupy a on nie ma na to ochoty. Kupi most pontonowy albo saperski ..........
Czystalesna
Czystalesna 15.05.2018, 00:37
Zapraszamy : https://www.facebook.com/gr...Oto co ustalała RM przy rozruchu kopalni .„Drodzy mieszkańcy poniżej przesłuchany i spisany ze słuchu plik audioZebranie RM z roku 2007 z Burmistrzem Markiewiczem i ówczesnym Dyrektorem kopalniźródło link audio:https://soundcloud.com/czys...warto słuchać na audio converter i ściszyć jedną ścieżkęOceńcie sami !!!!p.s. to nie film ..... to się wydarzyło naprawdę"....... Początkowo stanowisko RM było po stronie mieszkańców. Wyrazili duże zaniepokojenie, że transport urobku stwarzać będzie zagrożenie dla budynków, jakość dróg, ich czystość. Wyrażają obawy przed drganiami, pękaniem budynków i przeładunkiem na stacji, transportem przez most i światła. Pada pytanie o nośność mostu ale zostaje bez odpowiedzi. Pada pytanie o ekspertyzę mostu ale zostaje bez odpowiedz.Dyrektor kopalni - zapewnimy i wykonamy ekspertyzę budowlaną najbardziej narażonych budynków. Załadunek między 8.00 a 16.00, gdyż pociąg będzie przyjeżdżał w nocy i mają 10 - 12 h na załadunek. Odstrzały z użyciem nowych technologii, że człowiek może stać 200 metrów dalej i nic mu nie zagraża. Nie ma mowy o drganiach. Najnowocześniejsze auta 4-osiowe do transportu, minimum emisji spalin. Na wyjeździe rynna z wodą do obmywania aut. Czyszczenie ulic 2-3 razy dziennie. Kupię szczotkę za 12 tysięcy złotych. Podatki - 500.000 zł .Wspomogę szkoły, straż itd.Będę ponosić koszty remontu uszkodzonych dróg.Radni mimo wszystko naciskają na przeprawę. Pada jedno zdanie i od tego momentu RM nie broni mieszkańców.Dyrektor kopalni - Państwo zaczynają nam narzucać jakieś rozwiązania. My z Burmistrzem ustaliliśmy już trasę transportu. Nie chcemy być dla was uciążliwi. Gmina nie chce pieniędzy?? Jak zaprezentuję wasze stanowisko zarządowi, to nie wiem czy się nie wycofa z inwestycji.Radna odpowiada, że ludzie muszą zrozumieć, przecież nie będą fruwać z urobkiem.Dyrektor kopalni - Będziecie mieć więcej korzyści niż strat. Sita na przesiewakach nowe, nie będzie hałasu. Wszystko na miarę XXI wieku. Kruszarka osłonięta w wyrobisku, nie będzie jej słychać .!! Jak będzie zapylenie to może pan powiedzieć ludziom ( z Baworowa) żeby do mnie przyszli i mnie wynieśli?RM zmienia front.!!!!!!Przecież dzisiaj też jest zapylenie, a jak wyglądają ulice.Cała ulica Baworowo to problem. My nie będziemy jako radni wam przeszkadzać. Sugerujemy jednak sprawdzenie przeprawy. Bo BAWOROWO JEST AKTYWNE I SIĘ SPRZECIWI . Tam ciągle są protesty. Z CPN też walczyli. My jesteśmy tylko tę kadencję, nas później nie będzie. Tam się komitety rozpoczną. Tak, my wiemy jakie dajecie nam korzyści.Na końcu jeszcze Dyrektor kopalni powiedział, że wsiada w auto i jedzie w sprawie mostu przeprawy rozmawiać, bo jego szlag trafi jak mu ciężarówki będą stały na światłach i, że to jego biznes w jego interesie jest jak w czasie powodzi przez niego most by popłynął to idzie do ciupy a on nie ma na to ochoty. Kupi most pontonowy albo saperski ............"
Adam
Adam 14.05.2018, 21:19
Boją się pana Stanisława że jad w jego stronę płynie. Ktoś się boi utraty stołka 😂
eLubanpl
eLubanpl 14.05.2018, 20:49
Drodzy czytelnicy, widzimy że niektórych oburza podawanie informacji jacy użytkownicy piszą z tego samego nr IP, wyjaśniamy więc skąd taka decyzja. W okresie przedwyborczym zdarza się, że osoby pisząc anonimowo pod kilkoma nickami, starają się zbudować subiektywny obraz rzeczywistości. Aby tego uniknąć, a przynajmniej zminimalizować, w tym czasie pod wyjątkowo gorącymi tematami podajemy takie informacje. Nie piszemy też, że użytkownik taki a taki to ta sama osoba, a podajemy, że wpisu dokonano z tego samego IP. Nie można bowiem wykluczyć, że komentuje kilka osób korzystających z jednego routera. W takich przypadkach polecamy zalogowanie się i pisanie pod własnym nickiem. Pozdrawiamy redakcja
krzysztof
krzysztof 14.05.2018, 21:53
Droga Redakcjo, z tego, co czytam i sam uważam, problemem nie jest to, że wskazywane jest, którzy użytkownicy piszą z tego samego IP. Publikowanie numeru IP komentujących (nie całego, ale jego fragmentu) jest praktyką stosowaną na w wielu profesjonalnych forach (o czym jednak użytkownicy są informowani na wstępie). Ludzie jednak oburzają się tu o to, że redakcja eluban tą praktykę stosuje bardzo wybiórczo, kierując się tylko sobie znanymi kryteriami, właśnie w ten sposób tworząc "subiektywny obraz rzeczywistości" wybranych przez siebie osób i tematów.Poza tym kryterium "wyjątkowo gorącego" tematu jest bardzo subiektywne. "Wyjątkowo gorącego" - dla kogo? Bo jak pisałem poniżej, w dyskusjach o większej ilości postów, również o tematyce wyborczej, o dużo bardziej napastliwej treści, ta praktyka nie była przez redakcję stosowana.Takie działanie, jakie zastosowała redakcja w tym przypadku trudno jest racjonalnie wyjaśnić. Skąd mamy wiedzieć, że to sama redakcja nie dała wpisów z jednego IP, a potem nie opublikowała takiej informacji? Albo że nie zrobili tego oponenci polityczni, po znajomości, wiedząc, że akurat w przypadku tego artykułu redakcja zastosuje taki manewr? Na mój rozum, aby uniknąć podejrzeń o stronniczość, redakcja we własnym interesie powinna wobec wszystkich artykułów i postów stosować TE SAME reguły. Spójrzmy obiektywnie, to jest tylko forum. Każdy czytający wpisy bierze poprawkę na to, że kilka postów może pisać jedna osoba. Przecież ludzie swój rozum mają. Gdyby samymi wpisami w internecie można było wygrać wybory, to rządziłby nami dzisiaj Stonoga.
krzysztof
krzysztof 14.05.2018, 19:59
Tak sobie myślę, że jako dziennikarz bardzo łatwo zdyskredytować każdego w taki sposób: najpierw pododawać o tej osobie bardzo pozytywne komentarze, a potem jako administrator dać informację o tym, że wszystkie pochodzą z tego samego IP. Takie zachowanie redakcji jest nieprofesjonalne, bo podważa obiektywność dziennikarską, ponieważ każdy myślący może przypuszczać, że tak to właśnie wyglądało. Aby wykluczyć takie podejrzenia jest jeden sposób: albo informacja o IP jest podawana przy każdym artykule, albo przy żadnym.Ślędzę Wasz portal na bieżąco i pamiętam, że kilka miesięcy temu na tym samym portalu prowadzona była bardzo zażarta dyskusja pod informacją o montażu czujnika powietrza: https://eluban.pl/lesna/744.... Głównym atakowanym był wówczas Jan Surowiec, inicjator tej inicjatywy. Redakcja wtedy nie moderowała, nie dawała informacji na temat tego z jakiego IP są dodawane posty. Dlaczego więc taką informację redakcja podaje teraz? Moim zdaniem to strzał kolano dla dziennikarza, który chciałby uchodzić za obiektywnego.Mam nadzieję, ze redakcja opublikuje mój post.
eLubanpl
eLubanpl 14.05.2018, 20:55
Adres IP bywa uznawany za daną osobową
lesniak
lesniak 14.05.2018, 20:50
z tego samego IP ale różne osoby - droga redakcjo tak może być! jeden komputer w domu a rodzina 7 osób:)
mieszkanka
mieszkanka 14.05.2018, 18:50
Przemek to przeciwieństwo Mirosława. To ogromna wiedza w wielu dziedzinach, fachowość, ogromna kultura osobista, jednym słowem bardzo wysoki poziom. Polecam!!!bo znam
Rysiek
Rysiek 18.05.2018, 06:29
Miała być dyskusja o strajku a nie promowaniu kandydatów.
kukuryku
kukuryku 18.05.2018, 14:11
Ale przecież sam kilka postów wyżej piszesz, że Karol to najlepszy kandydat. Czyli promocja jest dozwolona, ale tylko tego jedynego słusznego? To czysta hipokryzja.
Gość2
Gość2 15.05.2018, 06:51
To nie jest konkurs piękności czy podobny . Każdy kandydat ( komitet ) ma prawo do zapoznania się z danymi gminy i obowiązek wręcz wobec wyborców przedstawienia swojej wizji . W każdym innym przypadku to tak mówią : Chciał rower , dostał rower tylko pedałować nie chce .
Xiński
Xiński 14.05.2018, 17:48
A Pan Przemysław to nie jest człowiek z układu? Ojciec burmistrz, teść były burmistrz. Żeby się nie okazało, że będzie sterowany z tylnego siedzenia jak Pani Premier Broszka. Mam nadzieję, że ludzie nie dadzą sobie zrobić wody z mózgu i wybiorą dobrze. Ostatnio dali się zmanipulować paszkwilem Markiewicza i są efekt. Oby więcej się to nie udało.
z gminy L
z gminy L 14.05.2018, 19:50
znam młodego Markiewicza, był u mnie inspektorem,pewny siebie i chyba sterowanie nie wchodzi w grę.Ale jeżeli nie chciałby skorzystać z porad w sprawach trudnych to już byłaby głupota z jego strony.Za doradców firmy płacą gruba kasę, Surowiec trzeba mu to oddać wiedzę ma, bo ojciec to chyba nie za bardzo.Młody Karolek to nie jest materiał na burmistrza.Zagrać, zatańczyć,zrobić zdjęcie, przytulić ale składnie wypowiedzieć się, zaśpiewać , to nie koniecznie.Trzeba wziąć pod uwagę, że gmina jest w opłakanym stanie, podobnie jak po wcześniejszych 12 lat rządów Markiewicza. ktoś musi zakasać rękawy i to posprzątać.Każdy z nas to musi to dokładnie przemyśleć i osobiście radzę ,żeby wziąć pod uwagę dobro gminy ,a nie ukladów, bo to przerabialiśmy i widzimy jaki jest efekt
rodem z miłoszowa
rodem z miłoszowa 14.05.2018, 18:26
Kulą w płot. Nikt, kto chociaż przelotnie zna Przemka nie powie, że da się nim sterować :))))Jego ojca, czy teścia wybierali ludzie i zostawali oni burmistrzami, bo mieli duże poparcie. Czy to coś złego? Dla mnie to atut. Gdyby jeszcze była informacja, że jego dziadka i pradziadka ludzie też wybierali na burmistrzów, to też by mi nie przeszkadzało, a wręcz przeciwnie.Układy są bowiem tam, gdzie o sprawach NIE decydują wyborcy. W wyborach na burmistrza wygrywasz, gdy przekonasz do siebie mieszkańców. To decyzja większości mieszkańców, i taka jest idea wyborów bezpośrednich. Natomiast w wyborach pośrednich (np. na starostę, na premiera) wygrywasz, jeśli wejdziesz w odpowiednie układy, bo to nie wyborcy dają ci to stanowisko, tylko radni albo posłowie. Możesz nie mieć żadnego poparcia u ludzi, a stanowisko takie dostać.Natomiast obawa odnośnie sterowania zza pleców jest jak najbardziej słuszna, ale jeśli chodzi o Karolka. Wiadomo czyim jest protegowanym i kto chce w naszej gminie zbudować sobie przyczółek.Przemek, masz mój głos.
księgowy
księgowy 14.05.2018, 19:27
Redakcjo, a gdzie masz wpis jakiegokolwiek Mariusza???? Coś ci się pomerdało. To ja pisałem jako rodem z Miłoszowa. Nigdy nie pisałem jako Mariusz. Wprowadzasz ludzi w błąd. Tylko w jakim celu? Jeśli chcesz uniemożliwiać dodawanie kilku wpisów z tego samego ID (czyli jak ktoś ma w domu jeden komputer to kicha, w imieniu domowników wypowie się jedna osoba), to po prostu wymagaj logowania. Jak nie chcesz anonimowych wypowiedzi, weryfikuj tożsamość. Ale pod każdym artykułem. A nie, że informację o ID dajesz pod wybranymi artykułami. I pod wybranymi postami.Jedna osoba może pisac z różnych ID, kilka osób może pisać z tego samego. I co z tego?
lesniak
lesniak 14.05.2018, 18:45
Zgadzam się znam Przemka bardzo dobrze i nie da sobą sterować , On ma charakter ale przede wszystkim nie potrzebuje sterowania on ma głowę i jej używa w przeciwieństwie do innych. Jest osobą , która nie robi wokół siebie show np. latanie jak opętany z aparatem fotograficznym , czy robienie z siebie na każdym publicznym występie pajaca za pieniądze podatników. Przemek na burmistrza!!!!! masz nasze głosy
lesniak
lesniak 15.05.2018, 13:30
co do czego?????????????????????
Gość2
Gość2 15.05.2018, 06:54
Powtórzę to samo : To nie jest konkurs piękności czy podobny . Każdy kandydat ( komitet ) ma prawo do zapoznania się z danymi gminy i obowiązek wręcz wobec wyborców przedstawienia swojej wizji . W każdym innym przypadku to tak mówią : Chciał rower , dostał rower tylko pedałować nie chce .
wyborcy
wyborcy 14.05.2018, 18:41
I trochę naszych głosów też Przemek masz
Jerzy
Jerzy 14.05.2018, 07:54
To prawda ,że na proteście przeciwko obecnemu burmistrzowi był jego syn? Ktoś wie o co w tym chodzi? Takie rzeczy tylko w Leśnej.
kornik
kornik 15.05.2018, 21:27
hehehe z całym szacunkiem,ale ojciec jaki by nie był jest ojcem i należy mu się szacunek. Plotki głoszą, że M.Markiewicz ma problemy zdrowotne, a jego syn chodzi po mieście i krytkuje/spiskuje przeciwko niemu. Wstyd i ten Pan chce startować na burmistrza? Co ta za wzór i kandydat??!!
znowu Karolek męczy wora
znowu Karolek męczy wora 16.05.2018, 07:55
Oczywiście! Lepszym wzorem byłby taki, którego ojciec jest dajmy na to takim kierownikiem estetyki w miejskiej spółce, przekręty lecą na całego, a synuś przymknie na to oko, bo to mój tatuś, więc wszyscy buzia w kubeł. Temat miejskiej spółki, czystości miasta, odbioru śmieci i wszystkiego za co odpowiada tatuś, zamiećmy pod dywan, cicho sza, bo tam wszystko gra i mój tatuś nie ma na pewno nic na sumieniu. Prawda? Na tym właśnie polegają układy, czyż nie?
Rysiek
Rysiek 18.05.2018, 06:53
Nie ładnie Pani Karolino
Adam
Adam 16.05.2018, 12:44
Takie pisanie może grozić zarzutami bo to pomówienie
spółka miejska
spółka miejska 16.05.2018, 14:05
Czyżbyś wiedział o kim mowa? Czyli jednak ten wpis to z życia wzięty i coś jest na rzeczy?A skoro ktoś pisze o przekrętach, to jeśli to jest ta miejska spółka, o której myślę, w tym mieście, o którym myślę, to informatorów z pewnością nie braknie, jak i dowodów. W sumie taki proces byłby bardzo medialny!
Adam
Adam 16.05.2018, 17:46
Skoro nikt w tej sprawie w szczególności ,,radni opozycyjni,, którzy patrzą się na ręce nie złożyli do tej pory zawiadomienia do prokuratury to znaczy że nie ma podstaw tym bardziej świadków , inaczej ujmując jest wszystko w porządku
Przemysław Markiewicz
Przemysław Markiewicz 14.05.2018, 14:33
Zostałem wywołany, więc krótko wyjaśnię, dlaczego pojawiłem się na proteście. Celem protestu było przeciwdziałanie uciążliwościom powodowanym transportem kruszywa. Jak każdy chciałbym, aby nasza najbliższa okolica była czysta i zadbana.Jeśli chodzi o poruszone tu względy rodzinne, to trudno ukryć fakt, że mój ojciec jest burmistrzem, jak również to, że z wieloma decyzjami podejmowanymi przez władze Leśnej się nie zgadzam. W tym przypadku jednakże mój sprzeciw dotyczył przede wszystkim postawy władz powiatu, które na mocy zawartego z DSDiK porozumienia są zobowiązane do zapewnienia czystości na tej drodze. Nie jest to bowiem droga gminna.Tak to bywa, że w niektórych sytuacjach trzeba oddzielić sprawy osobiste od zawodowych. Mój udział w proteście nie dotyczył w żaden sposób krytyki Mirosława Markiewicza jako ojca, bowiem kwestie prywatne nigdy nie były i nie będą przedmiotem publicznego omawiania z mojej strony. Natomiast dyskusja mieszkańców z władzami na temat kierunków rozwoju gminy, czy powiatu to moim zdaniem normalna i pożądana sytuacja.W tej sprawie najważniejsze jest to, byśmy wspólnie działali na rzecz dobra naszej gminy. Proponowałbym więc, by w dyskusji skupić się na tym temacie, bo on jest w tym momencie najważniejszy.
malina
malina 15.05.2018, 11:27
Rozumiem, że za wcześnie na oficjalne deklaracje – ale mam nadzieję że plotki się potwierdzą. Panie Przemku – moja rodzina zagłosuje za! A i ziomków kibiców będę namawiał.
lesniak
lesniak 14.05.2018, 17:08
I to co napisałem poniżej - mądra i rozsądna osoba . Przemek trzymamy kciuki i głosujemy na Ciebie. Takiego burmistrza byśmy chcieli.
Malina
Malina 14.05.2018, 11:24
Jeśli ktoś jest synem to oznacza że musi być dokładnie taki sam jak ojciec? Młody i stary Markiewicz to dwa zupełnie różne światy, jakby Pan choć minimalnie się interesował tym co się w Leśnej dzieje, to by Pan wiedział, że Przemysław Markiewicz startował do Rady Powiatu z komitetu burmistrza Surowca – czyli pod względem tego jak ma wyglądać i działać nasza gmina, znacznie bliżej mu do tego co robił Pan Jan Surowiec, a nie do tego co odwala trzecią kadencję tato. Czy może bardziej precyzyjnie – co odwalają Radni i pani wiceburmistrz, bo Mirosław Markiewicz to cień człowieka – nie uczestniczy już chyba w niczym, nawet zdaje się dokumentów nie podpisuje. A jeśli plotki się potwierdzą – i Przemek Markiewicz będzie startował na burmistrza, to byłaby to najlepsza wiadomość przedwyborcza dla Leśnej od lat.
leśniak
leśniak 14.05.2018, 14:41
Zgadzam się w zupełności to byłby idealny kandydat na burmistrza znam Przemka bardzo mądra i na wysokim poziomie osoba znająca się na rzeczy.Myślę że on byłby w stanie jeszcze ratować naszą gminę po tej "4 letniej nawałnicy ". Nasza duuuuuża grupa znajomych mieliśmy głosować na P.Surowca - szkoda że nie startuje , ale jeżeli Przemek to tylko na niego. "Nie" mówimy dla "Karolowych układów"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Leśniaki pamiętajcie wy mądry naród!!!
Jerzy
Jerzy 14.05.2018, 14:20
Ale były burmistrz to jego teściu? Bo zaczynam się mieszać w tym wszystkim.
malina
malina 15.05.2018, 11:24
Tak, teściu. Przemek Markiewicz i Agata Surowiec to taka historia jak Romeo i Julia. Jak widać może się zdarzyć także w Leśnej ;-)
Gość2
Gość2 15.05.2018, 17:43
Jeśli dobrze rozumiem to wszystko i tak ma pozostać w rodzinie .
Maksymilian
Maksymilian 15.05.2018, 18:50
Taka jest prawda, że o wyborze burmistrza decydują ludzie. Skoro wybrali zarówno jego ojca, jak i teścia, to znaczy, że coś w tym musi być. Wg mnie to działa tylko na plus. Ludzie tak zdecydowali i nie ma co się na to obrażać. A patrząc historycznie to zdarzało się to nawet w wielkiej polityce. Na przykład wśród prezydentów USA wydarzyło się to aż 2 razy, że zarówno syn, jak i ojciec byli prezydentami (John Adams i George Bush), co więcej nawet pierwsze imiona mieli identyczne. Taki był po prostu wybór obywateli.Oczywiście Leśna to nie Waszyngton, ale chcę powiedzieć tylko tyle, że takie rzeczy się zdarzają.
krzysztof
krzysztof 14.05.2018, 17:14
Zarówno burmistrz Markiewicz, jak i burmistrz Surowiec dostali swoje stanowiska, bo większość mieszkańców tego chciała. Można się z tym wyborem zgadzać albo nie, ale na tym polega demokracja. To nie była posadka od kolegi, czy pociotka, w każdym przypadku był to wybór mieszkańców. Jeśli uważasz, że fakt, iż członków jego rodziny wybierali mieszkańcy w wyborach jest dyskredytujący, to świadczy to tylko o Tobie.
biedronka
biedronka 13.05.2018, 10:34
Oj, Karolku, tak bez mamusi na proteście? Dobrze, że chociaż tatuś wpadł popilnować z daleka synka, ale coś szybko znikł.
Gosc1
Gosc1 12.05.2018, 22:37
Kazdy przywala sie "smogu" ktore ciezarowki tworzą. A czy ktos zadal sobie pytamie ile sam wytwarza smogu palac w piecach roznego pochodzenia smieciami ? Moze zrobcie strajka osobom ktore jeżdżą samochodem, busem, motorem bo przeciez z tego tez wytwarza sie.ogromny smog... Tak wlasnie ! jak tak zle Ci w miescie.to zamieszkaj na wsi, na od ludziu a droga którą poruszaja sie ciezarowki sa drogami publicznymi. Wiec jak wladze gmin moga zabronic im jeździć ? Ludzie !!
księgowy
księgowy 13.05.2018, 18:25
Oczywiście, że nie może zabronić. Ale skoro władze wpuściły kopalnię do Grabiszyc, to powinny po niej chociaż sprzątać, bo taki mają obowiązek, żeby utrzymać czystość na drogach, bo na to płacimy podatki. Widziały gały co brały, ciężarówki nie powinny być dla władz zaskoczeniem. A jak uważają, że ciężarówki pylą ponad normę, to niech wystawią fakturę za sprzątanie kopalni. A jak kopalnia nie zapłaci, to do sądu. Proste? Proste. Ale rządzący musieliby się postawić kopalni, a tego nie potrafią.PS. Każda droga ma swojego zarządcę, za Baworowo odpowiada powiat. Więc panie starosto - sprzątać codziennie i fakturka do kopalni.
lesny
lesny 14.05.2018, 08:12
Ulica Baworowo jest przecież drogą wojewódzką a nie gminną - odpowiada za nią wrocław
księgowy
księgowy 14.05.2018, 13:01
Baworowo jest wojewódzką, ale droga wzdłuż szkoły to już droga powiatowa, a syf tam jeszcze większy. Poza tym wszystkim drogami wojewódzkimi w całym powiecie administruje właśnie powiat, bo za to przytula pieniądze od województwa. Więc piniądze wziąć to ok, ale wywiązać się z umowy to już nie?
Marek
Marek 12.05.2018, 19:37
Stachu jak wygra wybory to zrobi z tym.porządek, szczególnie z zastępcą !! Może coś się ruszy z inwestycjami i porządkiem na bieżąco podczas kadencji a nie tylko przed wyborami nagle plany na inwestycje a przez 4 lata gdzie był burmistrz i zastępca ? Tak tak my wiemy bo podwładni głośno mówią co się tam dzieje i kto kogo kryje.Także panie Stanisławie trzymamy !!!
Aktywna ze wsi
Aktywna ze wsi 13.05.2018, 17:27
Obecny Burmistrz od zawsze mówi, że on nic nie może, bo to Rada decyduje. I tu częściowa prawda. Jeśli na radę trafi projekt uchwały i uchwalą, to burmistrz, czy wice muszą zrobić. Akurat do wyborów jest jeszcze chwila, więc skoro wiceburmistrz mówi, że nie da się, to są inne sposoby, by dało się. Jakby ktoś oglądał filmowaną radę na posiedzeniu, to jasno widać. Żadnego zaangażowania, zero pomysłu na funkcjonowanie gminy. Pierdołami się zajęli,ale skoro i nawet tego nie potrafią rozwikłać, znaczy że jednak coś z tą radą nie tak. Łaski nie robią, aby w końcu wykazali się. Nie rozumiem, potencjał gminny spory, ale nie wykorzystany, bo nie ma takiego drugiego "Surowca", które na sam widok się balii wiedzieli, że nie przelewki i do roboty gonił. Dzięki temu informacja o działaniach była na bieżąco i w gminie działo się. To jest człowiek, któremu potrzeba było jeszcze jedna,dwie kadencje,aby "popchnąć" gospodareczkę gminną do przodu. A tak bida jak szaleje w wioskach popegeerowskich, tak ci ludzie nigdy nie zobaczą odrobiny tej "lepszości". Nie wspomnę o tak przełomowej potrzebnej inwestycji, jaką jest poprawienie sprawy baworowskiej. Ktoś tam wspomniał, że umowa nie pozwala na pewne zmiany. Prawda taka, że umowę można renegocjować nawet podczas jej obowiązywania, jeśli zachodzi ważny interes społeczny, który nie był brany pod uwagę podczas jej parafowania. Skoro tak rada chce się utrzymać, a jest taka potrzeba, to nie rozumiem dlaczego społeczność do tej pory nie zmusiła rady do działania. W końcu podatki na nich płaci się, kasę biorą to ich obowiązkiem jest słuchać głosu lokalnego społeczeństwa i wykonywać co do czego się zobowiązali przyjmując mandat radnego. Wracając do filmowanego posiedzenia rady, to zadziwiająca jest niekompetencja niektórych osób, ich brak umiejętności wypowiadania się, angażowania w obrady, nie wspomnę o wiedzy merytoryczne, której nie posiadają. Skoro ubiegali się o miejsce w radzie, to sorry, ale z własnego obowiązku jest koniecznym, by posiąść koniecznej wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania, ekonomii, wiedzy gospodarczej z zakresu,który dotyczy gminy. Na tę chwilę to raczej jest niezbędne do wykonywania pracy urzędnika publicznego. Nic nie zwalnia od konieczności dokształcania się, aby mieć pojęcie o procesach w funkcjonowaniu nie tylko gminy,ale i regionu. Tych kilka osób z rady, które są wykształcone i chcą coś zrobić,to niestety za mało, jak na gminę o tak dużych potrzebach i możliwościach. Myślę, że ta czy kolejne dyskusje będą na tyle owocne, że wyborcy będą mieli pole do weryfikacji kandydatów na następne wybory. To również od mieszkańców zależy, aby ciągle kontrolowali swoich wybrańców i stymulowali ich do działań.
kolega zza płotu
kolega zza płotu 13.05.2018, 10:48
Niechże Stachu, będąc teraz radnym, a nawet przewodniczącym, w końcu zrobi cokolwiek, w jakiejkolwiek dziedzinie. Po prostu niech się chociaż odezwie na sesji w sprawach merytorycznych. Niech się czegokolwiek domaga. Niech ma jakieś zdanie. Podobno widzi i wie co złego się dzieje. Ma wszelkie możliwości działania w tej kadencji-no i co jest, to widzimy.
z gminy L
z gminy L 13.05.2018, 09:05
a dlaczego Stachu teraz nie działa? Przecież ma wszystko w łapie, jemu jest najłatwiej,On jedyny ma obowiązek kontrolować burmistrza, ustalać mu wynagrodzenie.I co siedzi jak mysz pod miotłą. Oglądałeś ostatnia sesje? Poziom Stacha mówi wszystko.Słuchałeś listu? Cala prawda o burmistrzu, Stachu i radnych. Nie spodziewam się zmian w przypadku objecia stanowiska przez tego pana. Poza tym cieńki fachowo, nie ma wiedzy do kierowania gmina. Ludźmi nie zarządza się tak jak wojskiem.
jakson
jakson 12.05.2018, 23:31
Panie Stanisławie, na swoją promocję jeszcze znajdzie Pan wiele okazji, ale akurat ten artykuł jest o proteście, a Pana na nim nie było.
Czystalesna
Czystalesna 12.05.2018, 10:14
Cytuję: „Planowany dochód gminy za 2018r. z tytułu opłaty eksploatacyjnej płaconej przez kopalnię to tylko 216 tys. zł. Do tego dojdą jakieś wpłaty z tytułu podatku od nieruchomości, PIT itp., przyjmijmy więc z nawiązką 300 tys. zł. Całkowity budżet gminy to ok. 38 mln złotych. Więc wpływy z kopalni to ok. 0,8% dochodów gminy. Czyli nawet nie 1% dochodów gminy. źródło: BIP Leśna
kornik
kornik 15.05.2018, 21:20
Czyj to jest cytat? Pana ekonomisty młodego Markiewicza? Dane z gminy to ok 800 000 zł rocznie. Na przychód składają się nie tylko oplata eksploatacyjna,ale podatek dochodowy itp.
przedsiębiorca
przedsiębiorca 16.05.2018, 11:19
To kłamstwo. Gmina nie ma informacji od którego konkretnie przedsiębiorcy lub mieszkańca trafia do niej podatek dochodowy PIT, czy CIT, bo dostaje tą kwotę łącznie po prostu ze skarbówki. Powiem, ci jak jest. Podatek od nieruchomości płaciłby każdy, kto byłby właścicielem tej działki, niezależnie, czy w tym miejscu stałby hotel, park rozrywki, czy byłaby kopalnia. Teraz oczywiście już nic innego niż kopalnia tam ani w okolicy nigdy nie powstanie, a wartość okolicznych działek spadła do zera. I tych strat właścicieli okolicznych działek nikt nie skalkulował. Jeśli chodzi o PIT, to przy ostrożnym założeniu, że w kopalni jest zatrudnionych 30 osób zamieszkałych w gminie Leśna, bo tylko od takich osób podatek wpływa do gminy, i każda z tych osób zarabia nawet po 5 tys. złotych brutto, to do gminy trafiłoby rocznie, bez uwzględniania żadnych ulg, około 50 tys. złotych z tytułu PIT. Do gminy trafia bowiem tylko niecałe 40% odprowadzanych do skarbówki zaliczek, więc mimo, że całość zaliczek odprowadzonych do US wyniosłaby około 135 000zł, to gmina będzie mieć z tego tylko około 54 tys. zł. A jeśli pracujących osób byłoby mniej lub ich pensje byłyby niższe lub też pracownicy korzystaliby z ulg (np. z tytułu posiadania dziecka), to te wpływy byłyby jeszcze mniejsze. Jestem przedsiębiorcą, mieszkańcem Leśnej. Trzeba rozwijać u nas przedsięborczość, ale traktować wszystkich po równo. Też płacę podatki, a takich względów jak kopalnia u władz nie mam.
kkk
kkk 12.05.2018, 00:15
W okolicach protestujących, w odległości kilkudziesięciu metrów od protestujących, bez zamienienia chociaż jednego słowa z protestującymi, za to z charakterystycznym uśmieszkiem, pojawił się kierownik estetyki miasta z ramienia synergetycznej spółki, zwany też kierowcą pana burmistrza. Uciekł szybciej niż przyszedł. Nie wiem, czy był w pracy, ale z wieloletniego przyzwyczajenia pobiegł czym prędzej chyba na zakupy do Biedronki. Bo jak wiadomo estetyka miasta nie ma nic wspólnego z zasyfionymi ulicami.
wkurzony
wkurzony 13.05.2018, 00:50
poszedł lać szampana bo jak chodzi i opowiada to już swiętuje wygrane wybory przez synka. Oj wdedy to dopiero by laby laba !ale mieszkańcy naszej gminy są coraz mądrzejsi i układom , układzikom mówią już nie!!!!
święte krowy urzędowe
święte krowy urzędowe 11.05.2018, 23:45
Gratulacje dla wszystkich, co wzięli udział w proteście, co wspierali w internecie i w każdy inny sposób!!! Nie pozwólmy, by nas skłócano i dzielono. Przeciwnej stronie własnie o to chodzi i do tego dąży, bo to nas osłabi. W jedności siła!!!
Obywatel 112
Obywatel 112 11.05.2018, 13:21
Dziwne że Pan Surowiec majac tę możliwość bo był burmistrzem Leśnej nie zrobił z tym porządku wcześniej
święte krowy urzędowe
święte krowy urzędowe 11.05.2018, 23:41
Obecny burmistrz siedzi na swoim stołku już chyba 20 rok, podobnie starosta Czarnecki. Wpuszczeniem kopalni do Grabiszyc bez żadnych zabezpieczenia interesów ludzi też zajmował się obecny burmistrz i starosta. Ale to Surowiec miał wprowadzać porządek???? Wyjaśnij logikę tego rozumowania, bo nie rozumiem, czy pozostali tu wymienieni to jakieś święte krowy, które pracą skalać się nie mogą, czy jest inny powód, dla którego od nich nie wymagasz działania?
układom mówię nie
układom mówię nie 11.05.2018, 23:26
Nie tak łatwo wygrać z układami, które trwają od przemiany w 89r. Polecam wpisanie do wyszukiwarki "klinkosz, kopalnia, wyłudzenia" i wiele się wyjaśni. Cztery lata to za mało, by rozbić to, co kwitło przez lat 20 i miało swoje źródła na najwyższym szczeblu, a macki lokalnie. Kto zna lokalne układy, ten wie, o czym mówię.A jeśli chodzi o kadencję pana Surowca to był to jedyny czas, gdy w relacjach z kopalnią zauważano wreszcie potrzeby mieszkańców. Z tego, co mi na gorąco przychodzi do głowy, to właśnie w tamtej kadencji zablokowane zostało otwarcie nowej kopalni na Liściastej Górze (szkoda, że na krótko, bo radni pana Markiewicza zaraz po wygranych wyborach pozwolenie dali), to właśnie wtedy kopalnia opracowała dokumentację na wyasfaltowanie drogi gruntowej do kopalni i obiecała ją wykonać (po zmianie władzy obietnic oczywiście nie zrealizowała). To też w tamtej kadencji kopalnia płaciła wyższą opłatę eksploatacyjną od wydobycia. Planowany remont głównego mostu na Kwisie to też zasługa starań poprzedniej kadencji, którą obecna ekipa przejęła i spartoliła, jak tylko można było, łącznie z koncepcją alternatywnego mostu dla ciężarówek i tras objazdów. A osobny most dla ciężarówek rozwiązałby na zawsze problem brudnego Baworowa.Wielu wpływowym osobom nie na rękę było to, że burmistrz nie zgadza się potulnie na to, by wejść w istniejące układy. Nagonka, jaka jest rozpętywana przez garstkę zatrudnionych na publicznych stanowiskach osób na sam dźwięk słowa "Surowiec" najlepiej o tym świadczy. Wróciła więc władza potulna, niezbyt zorientowana i posłuszna.
Emilia
Emilia 11.05.2018, 23:07
Tylko, że prawo nie działa wstecz i jeśli poprzednicy podpisali umowę to jak niby późniejsza władza miała ja zerwać? Za to są ogromne kary na które gminy/powiatu nie stać-pewnie kopalnia o to zadbała.A o działaniach pana Surowca można poczytać w zakładce BIP Leśna-sprawozdanie z pracy burmistrza za lata 2010-2014.Ku woli przypomnienia-umowy z kopalnia to jakoś 2007 rok-czyli nie jego kadencja

Pozostałe