×
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski

Wodny plac zabaw? Tak, ale nie teraz

  • 11.05.2018, 17:22
  • ŁCR
Wodny plac zabaw? Tak, ale nie teraz
Anulowano przetarg na budowę wodnego placu zabaw. – Firmy dają zawrotne ceny, licząc na desperację samorządowców w roku wyborczym. Uważam, że powinno się budować racjonalnie – mówi burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. Kolejny przetarg będzie ogłoszony w drugiej połowie roku.

Jak czytamy w informacji z otwarcia ofert w przetargu na budowę wodnego placu zabaw przy ul. Różanej w Lubaniu do przetargu przystąpiły dwie firmy. Pierwsza to „Gutkowski” z Leszna z ceną około 2,9 mln złotych i „Solar System sp. z o.o.” z Jeleniej Góry z ceną 4,55 mln złotych. Jak się jednak okazało, 2,9 mln złotych, czyli niższa z dwóch kwot nie byłaby ostatecznym kosztem inwestycji.

– Firmę, która dała niższą cenę, poprosiliśmy o przekazanie roboczego kosztorysu zadania. Opiewał on na kwotę 3,5 mln złotych – relacjonuje Arkadiusz Słowiński. – Trudno mi to skomentować, ograniczę się do faktu, że zgodnie z wyjaśnieniem oferenta rozbieżność wynikała z błędnego podania ceny netto zamiast ceny brutto. 

W budżecie miasta Lubań na realizację tego zadania przewidziano kwotę 2,4 mln złotych.

- Ta kwota została oszacowana przez nas bardzo rzetelnie, między innymi na podstawie danych o innych podobnych inwestycjach realizowanych w Polsce, o podobnej skali i zakresie – komentuje burmistrz Lubania. – W mojej ocenie nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia do aż takiego przekroczenia przewidywanych kosztów. Obserwujemy, co dzieje się w sąsiednich gminach i trzeba to powiedzieć jasno: trend na rynku jest taki, że firmy mocno śrubują ceny inwestycji, licząc na desperację samorządowców, chcących za wszelką cenę wywiązywać się z wyborczych obietnic. Nie wszyscy postępują w ten sposób, czego dowodzi przykład budowy boiska zapasowego, tu wykonawca dał nam cenę zgodną z szacunkami i inwestycja rusza. 

Wyjścia były dwa – dołożyć do inwestycji prawie o połowę więcej lub przełożyć ją na mniej gorący czas.

- Dla mnie sprawa jest oczywista. Zdecydowanie wolę zrobić to racjonalnie, później – mówi Arkadiusz Słowiński. – Trzeci przetarg ogłosimy w nowym rozdaniu, czyli w drugiej połowie roku. Wtedy wyborczy szał opadnie a firmy powrócą do realnych cen, planując działania na kolejny rok. Nowym terminem budowy wodnego placu zabaw będzie przełom roku 2018 i 2019.

ŁCR
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ktoś taki
Ktoś taki 13.05.2018, 20:26
Jakby ogłoszono konkurs na aqua park na Kamiennej Górze, to podpowiadam, że jest gotowy projekt na basen i zagospodarowanie terenu opracowany przez młodą panią architekt z okolic Lubania. Potrzebny jest jedynie inwestor.
Ktoś taki
Ktoś taki 13.05.2018, 20:26
Jakby ogłoszono konkurs na aqua park na Kamiennej Górze, to informuję, że jest gotowy projekt na basen i zagospodarowanie terenu opracowany przez młodą panią architekt z okolic Lubania. Potrzebny jest jedynie inwestor.
Herakliusz
Herakliusz 13.05.2018, 09:12
A gdyby tak w zamian za ..... Kuria Legnicka zafundowała owieczkom w Lubaniu taki "luksus" jak wodny plac zabaw. Przecież klęczycie non stop a oni was doją...Poznajcie prawdę która - jest nadzieja - was wyzwoli i z tego usakralnionego eklezjalnie obłędu wyleczy..https://www.youtube.com/wat...
Zulugula
Zulugula 12.05.2018, 19:26
Haha kiełbasa wyborcza , miało być już basen na kamiennej górze 😂 wybierzcie mnie na kolejną kadencję a będzie 😂😂Okres przed wyborczy to jedyny okres w życiu kiedy samorządowiec, polityk , jest w stanie jeść z ręki wyborcy i obiecywać złote góry.Panie Burmistrzu. Jak wiadomo ceny z roku na rok idą w górę trzy cztery lata temu były tańsze materiały budowlane i z pewnością tansza inwestycj a gdzie pan był wtedy ?
Lubaniak
Lubaniak 12.05.2018, 08:20
I bardzo dobrze. Będzie czas po wyborach,może już inny burmistrz będzie to realizował?,mam taką nadzieję.
Janusz Nil
Janusz Nil 11.05.2018, 23:13
tak on to wybuduje hahaha
Janusz Nil
Janusz Nil 11.05.2018, 23:01
tak wybuduje ten park jak wyremontowal basen na kamiennej gorze
Herakliusz
Herakliusz 11.05.2018, 21:06
Mimo wszystko liczą się dobre chęci - tylko, że jego świętobliwość burmistrz powinien wiedzieć, czym jest piekło wybrukowane.
Seba
Seba 11.05.2018, 18:18
Było do przewidzenia.

Pozostałe