Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 07:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co gubią mieszkańcy powiatu

Kilka telefonów, laptop, tablet, parę rowerów, a nawet quad - to przedmioty czekające na swoich właścicieli w biurze rzeczy znalezionych w lubańskim starostwie.
Co gubią mieszkańcy powiatu

Każdemu chyba zdarzyło się coś zgubić i nie odnaleźć zagubionego przedmiotu. Najczęściej giną telefony, klucze czy dokumenty. Często tego typu ogłoszenia widzimy w mediach społecznościowych, uczciwi znalazcy szukają właścicieli bądź właściciele zagubionych przedmiotów liczą na uczciwość znalazców. Dzięki mediom społecznościowym, często takie poszukiwania kończą się sukcesem. Jeżeli jednak stało się inaczej, a zagubiony przedmiot zniknął bezpowrotnie jest jeszcze ostatnia deska ratunku – Biuro Rzeczy Znalezionych.

Wbrew pozorom warto sprawdzić to miejsce, bo okazuje się, że czeka tam na swoich właścicieli kilka przedmiotów i to niekoniecznie bezwartościowych. Można to zrobić odwiedzając stronę Biura Rzeczy Znalezionych w lubańskim starostwie. W chwili obecnej znajdujemy tam dziewięć wezwań do odbioru rzeczy znalezionych. Na swoich właścicieli oczekują trzy telefony, trzy rowery, laptop, tablet, kamera, torebka dziecięca oraz... quad.

Przedmioty trafiające do tutejszego biura zwykle dostarcza policja, jednak mogą to również robić sami mieszkańcy. Ważnym jednak jest, aby wartość przedmiotu przekraczała 100 zł, gdyż w innym wypadku starosta może wydać decyzję o nie przyjęciu rzeczy. Wyjątek stanowią przedmioty o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej. W przypadku odmowy przyjęcia rzeczy znalazca może postąpić z nią wedle własnego uznania.

Okazuje się, że w całym kraju zdeponowane przedmioty rzadko odnajdują właścicieli. Wtedy po upływie jednego roku od wezwania do odbioru lub dwóch lat od znalezienia, przedmiot staje się własnością znalazcy. Pod warunkiem, że wcześniej znalazca starał się odnaleźć właściciela, czyli zgubę przekazał do starostwa, na policję czy zarządcy budynku, w którym ją znalazł.

Na własność znalazcy nie przechodzą natomiast rzeczy będące zabytkiem lub materiałem archiwalnym - po upływie terminu do ich odebrania przez osobę uprawnioną przechodzą na rzecz Skarbu Państwa.

Jeżeli uważacie, że na liście wezwań do odbioru rzeczy jest wasza zguba i chcecie ją odebrać, to przed wizytą w Wydziale Organizacyjno-Prawnym lubańskiego starostwa, zaopatrzcie się w dokumenty potwierdzające prawo własności.

Biuro Rzeczy Znalezionych znajduje się w:
Starostwie Powiatowym w Lubaniu,
59-800 Lubań,
ul. Mickiewicza 2,

Wydział Organizacyjno-Prawny,
pokój nr 34, I piętro,
tel. 75 64 64 334
e-mail: [email protected]

godziny pracy Biura Rzeczy Znalezionych:
poniedziałek, środa, czwartek: 7.30 – 15.30,
wtorek: 7.30 - 17.00,
piątek: 7.30 - 14.00.

Zakres działania:

  • odbieranie zawiadomień o znalezieniu rzeczy na terenie Powiatu Lubańskiego przez mieszkańców Powiatu,
  • przyjmowanie i przechowywanie rzeczy znalezionych,
  • poszukiwanie osób uprawnionych do ich odbioru,
  • udzielanie wyjaśnień osobom zgłaszającym istnienie ich praw,
  • wydawanie rzeczy znalezionych.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: xcv**Treść komentarza: Co oni kręcą. SIM to program ogólnopolski. W kraju mieszka ok. 2 mil. ludzi w domach komunalnych i socjalnych które nie nadają się do remontu a tym bardziej termomodernizacji wg standardów UE. Domy zostaną wyburzone a grunty pod nimi zazwyczaj bliżej centrów miast będą atrakcyjne dla inwestorów. Najwięcej takich domów w naszym regionie jest w Wałbrzychu i tam mówią jak jest i przygotowali się do tego z gruntami. Lubań natomiast kręci w przeciwieństwie do innych gdzie podają bez ogródek że *wybudowane w ramach SIM-u lokale będą mogły wynająć m.in. osoby młode, rodzice samotnie wychowujący dzieci czy seniorzy, którzy do tej pory nie mieli szans na własne „M” ze względu na brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego lub niechęć do zaciągania kredytu bankowego, przy czym wynajem będzie znacznie tańszy niż na rynku komercyjnym - obniżone lub z dopłatą* .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:30Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: XyzTreść komentarza: - Skończy się windowanie cen przez pseudo „dewelopera” naszego miasta - Jeżeli to będą mieszkania dla osób o stałym zatrudnieniu to popieram. - Lokalizacja bardzo słaba , ludzie żyły wypruwają , żeby postawić swój wymarzony dom zdała od bloków a tu bloki.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:24Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Najlepszy był "pan z drogówki " pan w jego przypadku to nadużycie tego słowa stał z suszarką koło stacji darkon na środku dwupasmówki suszył auta jadące w stronę Zgorzelca jak i w Stronę Lubania zasłaniając swoim wątłym ciałem znak drogowy .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 05:24Źródło komentarza: Jutro policyjna akcja "Prędkość"Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
Reklama
Reklama