×
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski

Co gubią mieszkańcy powiatu

  • 15.05.2018, 13:26
  • red.
Co gubią mieszkańcy powiatu
Kilka telefonów, laptop, tablet, parę rowerów, a nawet quad - to przedmioty czekające na swoich właścicieli w biurze rzeczy znalezionych w lubańskim starostwie.

Każdemu chyba zdarzyło się coś zgubić i nie odnaleźć zagubionego przedmiotu. Najczęściej giną telefony, klucze czy dokumenty. Często tego typu ogłoszenia widzimy w mediach społecznościowych, uczciwi znalazcy szukają właścicieli bądź właściciele zagubionych przedmiotów liczą na uczciwość znalazców. Dzięki mediom społecznościowym, często takie poszukiwania kończą się sukcesem. Jeżeli jednak stało się inaczej, a zagubiony przedmiot zniknął bezpowrotnie jest jeszcze ostatnia deska ratunku – Biuro Rzeczy Znalezionych.

Wbrew pozorom warto sprawdzić to miejsce, bo okazuje się, że czeka tam na swoich właścicieli kilka przedmiotów i to niekoniecznie bezwartościowych. Można to zrobić odwiedzając stronę Biura Rzeczy Znalezionych w lubańskim starostwie. W chwili obecnej znajdujemy tam dziewięć wezwań do odbioru rzeczy znalezionych. Na swoich właścicieli oczekują trzy telefony, trzy rowery, laptop, tablet, kamera, torebka dziecięca oraz... quad.

Przedmioty trafiające do tutejszego biura zwykle dostarcza policja, jednak mogą to również robić sami mieszkańcy. Ważnym jednak jest, aby wartość przedmiotu przekraczała 100 zł, gdyż w innym wypadku starosta może wydać decyzję o nie przyjęciu rzeczy. Wyjątek stanowią przedmioty o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej. W przypadku odmowy przyjęcia rzeczy znalazca może postąpić z nią wedle własnego uznania.

Okazuje się, że w całym kraju zdeponowane przedmioty rzadko odnajdują właścicieli. Wtedy po upływie jednego roku od wezwania do odbioru lub dwóch lat od znalezienia, przedmiot staje się własnością znalazcy. Pod warunkiem, że wcześniej znalazca starał się odnaleźć właściciela, czyli zgubę przekazał do starostwa, na policję czy zarządcy budynku, w którym ją znalazł.

Na własność znalazcy nie przechodzą natomiast rzeczy będące zabytkiem lub materiałem archiwalnym - po upływie terminu do ich odebrania przez osobę uprawnioną przechodzą na rzecz Skarbu Państwa.

Jeżeli uważacie, że na liście wezwań do odbioru rzeczy jest wasza zguba i chcecie ją odebrać, to przed wizytą w Wydziale Organizacyjno-Prawnym lubańskiego starostwa, zaopatrzcie się w dokumenty potwierdzające prawo własności.

Biuro Rzeczy Znalezionych znajduje się w:
Starostwie Powiatowym w Lubaniu,
59-800 Lubań,
ul. Mickiewicza 2,

Wydział Organizacyjno-Prawny,
pokój nr 34, I piętro,
tel. 75 64 64 334
e-mail: [email protected]

godziny pracy Biura Rzeczy Znalezionych:
poniedziałek, środa, czwartek: 7.30 – 15.30,
wtorek: 7.30 - 17.00,
piątek: 7.30 - 14.00.

Zakres działania:

  • odbieranie zawiadomień o znalezieniu rzeczy na terenie Powiatu Lubańskiego przez mieszkańców Powiatu,
  • przyjmowanie i przechowywanie rzeczy znalezionych,
  • poszukiwanie osób uprawnionych do ich odbioru,
  • udzielanie wyjaśnień osobom zgłaszającym istnienie ich praw,
  • wydawanie rzeczy znalezionych.
red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe