×
Wojciech Leszczyk
Wojciech Leszczyk
Wojciech Leszczyk

Policjanci odzyskali skradziony motocykl

  • 16.05.2018, 12:40
  • asp. Magdalena Juźwicka
Policjanci odzyskali skradziony motocykl
W miniony weekend lubańscy policjanci zabezpieczyli motocykl marki Yamaha XT 350, który został skradziony w Görlitz.

Funkcjonariusze lubańskiej policji, na podstawie otrzymanego zgłoszenia, ujawnili motocyklu marki Yamaha, który został skradziony na terenie Niemiec w miejscowości Görlitz. Wartość skradzionego mienia oszacowano na kwotę 3 tysięcy złotych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu odzyskali skradzione mienie, a zatrzymany na miejscu 40-letni mężczyzna, mieszkaniec Zgorzelca, użytkownik motocykla poniesie konsekwencje karne za czyn z art. 292 par. 1 kodeksu karnego określony jako przestępstwo nieumyślnego paserstwa.

Lubańska policja informuje, że zgodnie z artykułem 291 par 1 kodeksu karnego „kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Przestępstwo paserstwa można popełnić na cztery sposoby: 

  • nabywając rzecz, 
  • pomagając w zbyciu rzeczy, 
  • przyjmując rzecz, 
  • pomagając w jej ukryciu

Nie ma znaczenia czy pomoc w zbyciu lub ukryciu rzeczy była skuteczna tj. czy udało się rzecz zbyć lub ukryć. Kluczowe przy przestępstwie paserstwa jest pochodzenie danej rzeczy. Czy pochodzi ona z legalnej sprzedaży, czy została uzyskana w wyniku czynu zabronionego np. kradzieży. Osoba nabywająca rzecz, winna przypuszczać jakie jest jej pochodzenie i jeżeli godzi się na jej nabycie odpowie za paserstwo opisane w art. 291 lub 292 kodeksu karnego.

asp. Magdalena Juźwicka

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe