Cezary Przybylski
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski

Będą surowe kary za niedopilnowanie niebezpiecznych psów

  • 17.05.2018, 20:18
  • mp
Będą surowe kary za niedopilnowanie niebezpiecznych psów
W związku z przypadkami pogryzień przez psy, których ofiarami padają często dzieci, Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że już przygotowało zmiany w prawie wprowadzające surowe kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Projekt został przyjęty przez rząd i teraz czeka na prace parlamentarne.

Nowe regulacje przewidują karę ograniczenia wolności oraz wyższą niż obecnie grzywnę (do 1000 zł zamiast do 250 zł) dla osoby, która nie zachowuje środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.

Jeszcze wyższa kara grozić będzie za niedopilnowanie zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Jeśli właściciel lub opiekun np. groźnego psa trzyma go na nieogrodzonej posesji, pozostawia bez opieki w miejscu publicznym lub puszcza wolno podczas spacerów, co zagraża zdrowiu a nawet życiu innych ludzi, może zostać ukarany ograniczeniem wolności a nawet grzywną do 5000 zł.

Co istotne, nowy przepis obejmuje wszystkie zwierzęta, które niewłaściwie trzymane swoim zachowaniem stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka, bez względu na to, czy znajdują się w jakimkolwiek wykazie (np. groźnych ras).Projekt zwiększa też katalog możliwych kar dla osoby, która przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne.

Oprócz grzywny do 1000 zł grozić będzie za to wykroczenie również m.in. kara ograniczenia wolności. Ponadto wzrośnie kara grzywny za szczucie psem (do 5000 zł zamiast do 1000 zł), a także grozić będzie za ten czyn ograniczenie wolności.

Sankcje dla nieodpowiedzialnych opiekunów zwierząt należy wyraźnie zwiększyć, ponieważ zbyt często dochodzi w Polsce do ataków na ludzi przez zwierzęta pozostawione bez właściwego dozoru. Ofiarami psów bestii niejednokrotnie padają dzieci. Brak odpowiedniej reakcji karnej na takie przypadki powoduje poważne zagrożenie i nie chroni w dostateczny sposób obywateli.

Projekt nowelizacji ustawy - Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw został 15 maja 2018 r. przyjęty przez Radę Ministrów. Teraz ustawą zajmie się Sejm.

mp
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość2
Gość2 18.05.2018, 13:25
Pies to jest bardzo fajne zwierzę . Cały czas służyło człowiekowi .Niejednokrotnie potrafiło człowieka ratować ginąc samemu . Cała winę za psa ponosi człowiek . W tym przypadku właściciel . Niektórzy ludzie powinni mieć zabronione posiadania a nawet zbliżanie się do zwierząt . Jak wychowasz zwierzaka takiego będziesz miał .
sezam
sezam 18.05.2018, 11:10
Taka ciekawostka - nikt w Polsce nie ma na nazwisko Pies a nazwanie kogoś psem kiedyś było mocnym przekleństwem. Z doświadczenia wiem, iż to zwierzę wyjątkowo nieprzewidywalne bez znaczenia mały czy duży i jakiejkolwiek maści jest.Wszystkie psy winny chodzić w kagańcach a ich właściciele winni płacić spory podatek od uciążliwości tych zwierząt dla innych aby im się odechciało bez wyraźnego powodu ich trzymanie.
Andrzej
Andrzej 18.05.2018, 10:01
Bardzo dobra ustawa brakuje tylko podniesienia podatku za posiadanie psa w blokowiskach gdzie pies jest zabawką właścicieli.
Herakliusz
Herakliusz 19.05.2018, 11:55
Bywają kraje, oczywiście cywilizowane, gdzie posiadanie psa w budynkach wielorodzinnych jest zabronione. Zresztą bez ustawowego zakazu kultura obywatelska wskazuje i nakazuje, że mieszkanie w bloku nie jest miejscem na utrzymywanie zwierząt - szczególnie psów. Co najwyżej chomika czy ptaszka w klatce. Daleko nam jednak to takiej kultury.

Pozostałe