×
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski

Litwa daleka, ale bliska

  • 29.05.2018, 07:47
  • ŁCR
Litwa daleka, ale bliska
W weekend 19-20 maja lubańska delegacja przebywała w Prienai. Partnerzy z Litwy obchodzili święto miasta oraz 100 lat niepodległości kraju.

Na święto przybyły delegacje z siedmiu miast partnerskich Prienai, w tym z Ukrainy, Łotwy, Estonii i Włoch. W Polsce Prienai ma 3 partnerów – gminę Kętrzyn, powiat tczewski i miasto Lubań.

Alvydas Vaicekauskas mer Prienai i jego zastępca, Algis Marcinkevičius podjęli gości na spotkaniu, podczas którego zaprezentowali miasto, region oraz ich życie społeczne i gospodarcze. Lubań reprezentował burmistrz Arkadiusz Słowiński wraz z Małgorzatą Wąs, dyrektorką Łużyckiego Centrum Rozwoju i Anną Łagowską redaktorką naczelną dwutygodnika Ziemia Lubańska. Po prezentacji miast partnerskich nastąpiła krótka wymiana doświadczeń oraz zwyczajowe przekazanie podarunków.

Goście wzięli udział w wycieczce po mieście i okolicy, podczas której między innymi zwiedzano kościół, odbudowany po pożarze siłami lokalnej społeczności przy wsparciu sponsora, podziwiano widok na Niemen oraz zapoznano się z nowoczesnym obiektem sportowym. Tu na delegatów czekała niespodzianka w postaci dwóch sportowych wyzwań. Najlepsi mogli liczyć na nagrody - koszulki a wszyscy uczestniczący otrzymali medale.

Najważniejszym punktem wizyty był udział w święcie Prienai – Letnim Festiwalu, który co roku skupia nad brzegiem Niemna mieszkańców i przyjezdnych. Delegacje wzięły udział w pochodzie, którego malowniczym elementem była wielka flaga Litwy, niesiona przez członków zespołów ludowych w pięknych strojach. Po oficjalnym otwarciu przedstawiciele wszystkich krajów i zabierali głos, by gratulować święta i wspaniałego jubileuszu. Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński podkreślił bliskość losów Litwy i Polski, świętujących w tym roku 100 rocznicę niepodległości.

Program sceniczny łączył folklor i nowoczesne elementy. W zgodnym i zgranym występie zaprezentowało swoje umiejętności kilka chórów. Towarzyszyli im aktorzy lokalnej grupy teatralnej oraz członkowie kilku folklorystycznych zespołów tanecznych i śpiewaczych. W finale wystąpił profesjonalny zespół folklorystyczny Ansamblis Lietuva we wspaniałym show, innowacyjnie połączonym z brzmieniem dwóch elektrycznych gitar.

Podczas wizyty rozmawiano o planach współpracy, między innymi poruszano temat szykującego się na wrzesień projektu, przygotowanego przez lubańską młodzież, o którym bliżej poinformujemy już niebawem.

ŁCR

Zdjęcia (34)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JAGODA
JAGODA 31.05.2018, 00:09
Pojechali, zabawili się i wrócili też mi sensacja. A tak na marginesie to może warto poszukać miasta partnerskiego w Polsce jak to ma miejsce w normalnych samorządach.
Herakliusz
Herakliusz 30.05.2018, 21:41
Umiłowani Siostry i Bracia!Opanujcie te wrogie wobec Burmistrza (na czele delegacji) nastroje. Kto miał jechać na zaproszenie władz Prienai...? Pan Henryk z panem Janem i kolegami? Może należało zebrać autobus chętnych "na taką wycieczkę"?Nie tak dawno woziły się z Lubania delegacje do Skiern - wieloosobowe.
Henryk
Henryk 29.05.2018, 15:46
Fajnie się bawi pan burmistrz i pani dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju wraz ze swoją rodziną. Tak właśnie wydaje pieniądze mieszkańców ŁCR. Myślę, że nie jeden mieszkaniec chętnie pojechałby na taką wycieczkę.
Mieszkaniec Lubania
Mieszkaniec Lubania 29.05.2018, 10:32
Droga redakcjo,nie wiem gdzie zniknął poprzedni komentarz, ale czy moglibyście wyjaśnić dlaczego zaprzestaliście transmisji z sesji miasta? To była ciekawa i bardzo pożądana inicjatywa!
Mieszkaniec Lubania
Mieszkaniec Lubania 29.05.2018, 10:17
Szanowna redakcjo, a co to już transmisji z sesji nie będzie? Czekam i nic! Jaki jest powód wycofania się z tego super pomysłu, wiele osób chętnie chciało posłuchać.
Jan
Jan 29.05.2018, 09:16
Widać wyborczy okres, bo wcześniej burmistrz przez lata nie jeździł. Z drugiej strony, tylko tam, jeszcze go nie poznali i nie zdążył zepsuć relacji, jak z najbliższymi gminami czy miastami naszego regionu :)

Pozostałe