Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 26 kwietnia 2024 02:11
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Fonoholizm-syndrom naszych czasów

Problem stał się zjawiskiem powszechnym, a wciąż brak jest oficjalnej nazwy dla zjawiska nadużywania mediów elektronicznych. Funkcjonują takie określenia jak: fonoholizm, siecioholizm, sieciozależność, cyberzależność, internetoholizm, internetozależność, infoholizm, infozależność oraz uzależnienie od komputera, uzależnienie od korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych (e-uzależnienie).
Fonoholizm-syndrom naszych czasów

Ponieważ problem stał się zjawiskiem na tyle powszechnym, bowiem dotyczy dzieci i dorosłych, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaniu, Małgorzata Grzesiak uznała go za okazję do pogłębienia wiedzy i świadomości zapraszając uczniów, nauczycieli, specjalistów oraz rodziców na konferencję szkoleniową : „Fonoholizm-syndrom naszych czasów” . 

Merytoryczną część powierzono socjologowi społecznemu dr Maciejowi Dębskiego z Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, wykładowcy akademickiemu w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego.

Temat konferencji wpisał się w jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018 określony przez MEN (pkt.3.Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych). Aula Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zgromadziła blisko 500 uczniów oraz 70 dorosłych, którzy wysłuchali niezwykle interesującego wykładu mierząc się z własnym poziomem e-uzależnienia.

Dr Maciej Dębski w swoim wystąpieniu podkreślił, że podłoże e-uzależnienia jest w zasadzie takie samo jak w przypadku innych uzależnień. Zauważył, że zbyt częste korzystanie z przedmiotów, urządzeń czy podejmowanie pewnych zachowań może prowadzić do nałogów (uzależnień), które niosą za sobą negatywne skutki nie tylko w sferze emocji ale także dla zdrowia. Media cyfrowe i urządzenia mobilne są wszechobecne w naszym codziennym życiu. Jeśli są wykorzystywane świadomie i odpowiedzialnie, pomagają w edukacji i pracy, dostarczają informacji i rozrywki oraz służą do komunikacji. Gorzej gdy stają się przedmiotem agresji, wykorzystania prywatności, hejtem- słowem służą przemocy skierowanej wobec drugiego człowieka.

Działania profilaktyczne powinny być adresowane do grup ryzyka jakim są dzieci od najmłodszych już lat. Powinny zostać dostosowane do odbiorców oraz uwzględniać podłoże i charakter uzależnienia, a także cel, który może zostać osiągnięty w różny sposób. Stwierdził, że w procesie wspomagania rodziców w przeciwdziałaniu e-uzależnieniu dzieci i młodzieży istotną rolę odgrywają placówki oświatowe, w tym poradnie psychologiczno-pedagogiczne poprzez realizację programów profilaktycznych i wychowawczych prowadzonych w ramach zajęć szkolnych.

Służyć temu będzie przekazany wszystkim nauczycielom i specjalistom Program „FONOLANDIA”- jak skutecznie i bezpiecznie korzystać z mediów cyfrowych. Jest to pierwszy w Polsce kompleksowo opracowany projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych użytkowników:5 i 6- latków oraz uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Tej kategorii wiekowej postanowiono w miesiącu październiku zaproponować kolejną edycję szkolenia. Uczestnicy szkolenia zaopatrzeni zostali w niezwykle starannie opracowane materiały dydaktyczne, tablice poglądowe, które z pewnością ułatwią pracę specjalistów oraz rodziców. Dyrektor Małgorzata Grzesiak w roku jubileuszu 50-lecia istnienia Poradni rekomendowała wiele ciekawych spotkań i konferencji jako Wydarzenia Edukacyjne Roku.

Wspomniana konferencja odbyła się 23 maja 2018 roku i została sfinansowana środkami Gminy Miejskiej Lubań oraz Powiatu Lubańskiego, do takiego Wydarzenia z pewnością pretenduje. Patronat nad kolejnym Wydarzeniem Edukacyjnym Roku objęli Starosta Lubański Walery Czarnecki oraz Burmistrz Miasta Arkadiusz Słowiński uczestnicząc w pierwszej części dedykowanej uczniom z miasta i powiatu lubańskiego.


Fonoholizm-syndrom naszych czasów

Fonoholizm-syndrom naszych czasów

Fonoholizm-syndrom naszych czasów

Fonoholizm-syndrom naszych czasów

Fonoholizm-syndrom naszych czasów

Fonoholizm-syndrom naszych czasów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Herakliusz 03.06.2018 12:33
A katoholizm? Przecież ta zaraza wplenila się wraz z objęciem rządów przez tak zwaną "dobrą zmianę". Mamy 300+ i darmowe podręczniki...(?)Tymczasem:Zgodnie z Uchwałą Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 14 lutego 2017 roku w sprawie obowiązywania „Podstawy programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce”, od roku 2018/19 w klasie VIII szkoły podstawowej programy nauczania, podręczniki i inne materiały dydaktyczne do nauczania zatwierdzone dla klasy II gimnazjum.Wydawnictwo informuje PT. Katechetów oraz rodziców, że w klasie VIII szkoły podstawowej należy stosować podręcznik do religii dla klasy II gimnazjum pt. „Aby nie ustać w drodze” (nr AZ-32-01/10-RA-10/13) pod redakcją ks. Stanisława Łabendowicza. https://uploads.disquscdn.c... ++++++++++Nie ustawajcie w drodze!

Gali-leon 03.06.2018 19:19
Ty w dawaniu nie ustawaj Dawaj hojnie, należycie Dawaj całe swoje życie Ta zasada jest u klechy Dawaj człeku za swe grzechy Dawaj za swe odkupienie Dawaj, dawaj nieskończenie Kiedyś zdrowy dawaj wory Dawaj także kiedyś chory Dawaj nie szczedź swych grosików Daj na piekło bezbożników Dawaj swoich trudów plony Daj na kościół daj na dzwony Daj na świece na organy na sklepienie i na ściany Gdy ci dobrze nie ustawaj A w nieszczęściu także dawaj Czy w nieszczęściu czy w żałobie Dawaj człeku w każdej dobie Do pełnego nieście żłobu Od kolebki aż do grobu To księży wiary sielanka od wieczoru aż do ranka Na tacę wciąż dawaj, dawaji w dawaniu nie ustawajto - za babkę, to - za Teklębo się będą smażyć w Piekle.http://wiersze.annet.pl/w,,...

Adamo 01.06.2018 07:36
Zwłaszcza przed wyborami , odpocznijcie od mediów elektronicznych i nie czytajcie komentarzy na eluban bo jest dobrze kolorowo :)

Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
ReklamaPowiat Lubań
Reklama