×
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski

Zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych przegłosowany

  • 4.06.2018, 14:50
  • red.
Zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych przegłosowany
W ubiegłym tygodniu radni zdecydowali o ograniczeniu sprzedaży alkoholu na terenie Lubania w godzinach nocnych. W głosowaniu udział brało 18 radnych, 7 osób było przeciw, dwie wstrzymały się od głosu, a grupa 9 radnych była za przyjęciem uchwały. W związku z tym już za kilka tygodni nie kupimy na terenie miasta alkoholu na wynos po 22.

Według części radnych przegłosowana uchwała niewiele zmieni, bo zakaz dotknie jedynie 10 punktów na terenie Lubania, które poza pięcioma stacjami benzynowymi i tak zamykane są między 22. a 24. Natomiast znacząco ma to poprawić zachowanie ciszy i porządku w godzinach nocnych oraz poprawić wizerunek miasta. Problem ma szczególnie dotyczyć centrum i znajdujących się tam klubów oraz sklepów na Osiedlu Piastów. Według służb, które opiniowały projekt uchwały, w centrum problemem jest młodzież szwendająca się nocą po ulicach. Natomiast na Osiedlu Piastów osoby spożywające alkohol w pobliżu sklepów.

Młodzież bawi się na dyskotekach, po czym wychodzi na zewnątrz, udaje się do pobliskich sklepów, gdzie zakupuje mocniejszy alkohol, po czym spożywa go na chodnikach, nierzadko wspomagając się różnego rodzaju dopalaczami. Chodzą później po tych ulicach, zakłócają spokój, tłuką butelki rozrzucają pojemniki po napojach. - przekonywał w trakcie dyskusji w komisjach Jan Baniak, komendant Straży Miejskiej w Lubaniu.

Przed głosowaniem nie obyło się bez dyskusji. Radni przeciwni wprowadzeniu ograniczeń powoływali się na naszą sondę, w której oddano 683 głosy z czego 66% było przeciwnych wprowadzaniu zakazu. 4% oddanych głosów miało stosunek obojętny, natomiast 30% było za wprowadzeniem ograniczeń.

Przypominano również burmistrzowi jego słowa z kwietniowej sesji, gdy dyskutowano inną sprawę, a mianowicie dostępności terenu po byłym basenie na Kamiennej Górze:

Nie można wszystkiego wszystkim ograniczać, bo za chwileczkę ktoś się poskarży, że przeszkadza mu pan grający na akordeonie na ul. Brackiej. Oczywiście, że nie można grać, ale z drugiej strony nadaje to kolorytu centrum miasta. Dajmy tym ludziom nieco swobody a nie wszystko ograniczajmy. - przekonywał wówczas włodarz miasta, twierdząc nawet, że jest liberałem.

Natomiast od Marka Kardeli, który głosował przeciw uchwale usłyszeliśmy:

- Na komisjach poprzedzających sesje były dyskusje na ten temat i tam padło stwierdzenie, że jeżeli coś jest dewastowane na przykład ławki to my nie możemy podjąć decyzji o likwidacji ławek. Mamy ławki montować i uświadamiać ludzi, że ta dewastacja jest zła. Tak samo tu, żadnym wyjściem nie jest ograniczenie sprzedaży alkoholu. Uświadamianie ludzi i eliminowanie złych poczynań i wybryków przez sprawne działanie policji i straży miejskiej byłoby rozwiązaniem, to trzeba przypilnować.

Młodzi radni podnosili natomiast argument, że nocą awanturują się ludzie wracający z klubów, czy wesel spożywając alkohol, którego nie kupili w sklepach, a teraz tym ogranicza się sprzedaż. W związku z tym skuteczność uchwały wydaje się wątpliwa.

Ostatecznie uchwała została przegłosowana i zacznie obowiązywać 14 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa przez wojewodę o czym nie omieszkamy poinformować.

Burmistrz który był pomysłodawcą wprowadzonego ograniczenia przekonywał, że ma żal do radnych, którzy jego zdaniem niepoważnie traktują swoje obowiązki.

- W momencie, kiedy były prowadzone konsultacje żaden z radnych nie zgłosił swoich uwag, a dziś z tego tytułu próbują rozszarpywać szaty. - mówił po przegłosowaniu uchwały Arkadiusz Słowiński. - Gdyby wtedy były sprawy do wyjaśnienia, albo większość głosów za zdjęciem uchwały sami byśmy poszli tą drogą. Żadnego rozwiązania nie uważałbym jako swojej porażki.

Burmistrz przekonywał też, że sprawa nie jest nieodwołalna.

- Dajmy sobie czas i zobaczmy jak to działa. Jeżeli przyniesie to efekt w postaci uspokojenia rożnych wieczornych sytuacji w mieście to być może będzie to rozwiązanie na dłużej. Jeżeli okaże się, że niczego to nie wnosi, myślę że wtedy należałoby wrócić do wcześniejszych rozwiązań.

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tester
Tester 7.07.2018, 08:51
Fajnie ze beda meliny gdzie mozna bylo kupic wodke czy wino w nocy.Reke daje sobie uciac ze glosujacy i nie tylko byli nie raz tych "nocnych sklepach"! Wow! Druga Szwecja sie robi w Lubaniu.Tam to dopiero trzeba miec znajomosci zeby kupic wogole jakis alkohol!
jan
jan 10.07.2018, 00:26
Chociaż nie mieszkam w Lubaniu to jednak przyłączam się do krytyki wprowadzonego zakazu. Osobiście, alkoholu w nocy nie kupuję, tak jak nie robię zakupów w niedzielę ale wprowadzanie jakichkolwiek zakazów stoi w sprzeczności z moimi poglądami. Osobliwie i zabawnie, w tym kontekście, brzmi deklaracja pana burmistrza o jego rzekomo liberalnych przekonaniach. Klasycy tego nurtu przewracają się w grobach a żyjący pewnie pękają ze śmiechu. W zbliżających się wyborach będzie dobra okazja ku temu aby takiego, pożal się Boże, liberała i demokratę przenieść w stan spoczynku by mógł sobie doczytać, że nazwa liberalizm pochodzi od łacińskiego słowa libertas, oznaczającego wolność. Wprowadzony zakaz rażąco narusza ową wolność. Narusza również wolność gospodarczą i warunki uczciwej konkurencji. Można by tu, panu burmistrzowi oraz radnym głosującym za wprowadzeniem tego zakazu, zadać pytanie : czyim interesem kierowali się podejmując taką decyzję. Dlaczego kosztem kilku przedsiębiorców postanowiono zapewnić jednemu z nich uprzywilejowaną pozycję ekonomiczną? Czym sobie ów uprzywilejowany przedsiębiorca, zasłużył u pana burmistrza i kilku radnych, że postanowili "wyciąć" jego konkurencję, zapewniając tym samym potężne zwielokrotnienie jego dochodów i do tego, bez najmniejszego wysiłku. Mam nadzieję, że wyborcy niebawem takie pytanie tym panom postawią. Najbardziej kuriozalnym argumentem uzasadniającym wprowadzenie owego zakazu jest wypowiedż szefa straży miejskiej, stwierdzająca że nie potrafią sprostać obowiązkom, dla których ich powołano. Zachodzi tutaj nieprawdopodobne pomylenie ról. Komendant formacji utworzonej w celu zapewnienia porządku w mieście, zwraca się od przedstawicieli mieszkańców aby mu pomogli w wypełnianiu obowiązków, za które mu płacą. Zamiast przedstawienia swoim mocodawcom planowanych działań zmierzających do poprawy skuteczności swoich działań, domaga się zadekretowania takich rozwiązań, które nie wymagają od niego podejmowania, nawet najmniejszych wysiłków zmierzających do poprawy efektów pracy - jego i jego pracowników. O ile można zrozumieć argumenty komendanta, bo wiadomo, że nikt nie lubi pracować więcej jeżeli nie musi, o tyle trudno pojąć jakie intencje przyświecały panu burmistrzowi i grupie radnych, głosujących za przyjęciem tak fatalnego rozwiązania. Być może są sprawy, o których nie wiemy, jeśli tak, to tym bardziej powinniśmy domagać się wyjaśnienia. Jeżeli jednak tak ważną decyzję podjęto bez podtekstów ale nie przeprowadzając wnikliwej analizy ewentualnych skutków jakie może za sobą nieść, świadczyłoby to o wątpliwej przydatności tych osób do zajmowanych stanowiskach. Mam nadzieję, że wyborcy wezmą to pod uwagę zanim postawią krzyżyk na karcie wyborczej. Jan
pagtriotaaa
pagtriotaaa 9.06.2018, 10:51
I w ten oto sposób wzrośnie liczba osób pijanych za kierownica :) Bo ktoś kto nie ma kierowcy obok siebie a czuje niedosyt niedopicia na imprezie "działkowej" np. grill, zwyczajnie pomyśli sobie "cpn na jałowcu jest otwarty, nie daleko, co mi szkodzi podjechać" i najebany wsiada za kółko. Awantury, rozbijane butelki na ulicach, a co robi wtedy policja? Śpi sobie w 3 radiowozach za osiedlem Piastów a dokładniej za garażami przy działkach :) Moje pytanie pilnujcie lepiej policję, bo śpią, jeżdżą bez celu w jedna i druga stronę opowiadając sobie żarty z partnerem :)
hjkbuygytf
hjkbuygytf 5.06.2018, 14:27
cpn orlen jalowiec to nie będzie obowiązywać.. już współczuje osoba tam pracującym na nocki
Sprawiedliwy
Sprawiedliwy 5.06.2018, 09:41
Niefortunna decyzja władz lokalnych. Demokracja ma swoje prawa ale my jak widać jeszcze jej nie rozumiemy. Zakaz handl czy prohibicja (nawet czasowo ograniczona) wszystko to świadczy, że demokracji nie ma. Ludzie powinni mieć prawo wyboru w każdą stronę nie koniecznie w tę o której myśli władza, dlatego nie można społeczeństwu odbierać tego prawa, (co zrobiono właśnie tą uchwałą). Władza chce rządzić naszymi sumieniami, moralnością, wolnością ale to fikcja mamy w genach radzenie sobie z takimi problemami więc uważam, że decyzja radnych trafiła jak kula w płot szkoda tylko zmarnowanego czasu. Zastanawia mnie tylko czy aby alkohol to ten poważny problem, z obserwacji wnioskuję, że ta rozrywka traci na wartości bo coraz bardziej młodzi ludzie sięgają po narkotyki gdyż pozwalają im całkowicie odlecieć, na co alkohol jest zbyt słaby i nie zapewnia takich doznań. Uważam więc, że tym problemem powinna zainteresować się władza gdyż alkohol jest u nas dopuszczony do obrotu a narkotyki nie a przede wszystkim skupić uwagę na tym aby zjawisko narkomani ukrócić do maksimum. Niestety ze statystyk niebłagalnie wynika, że groźniejsze, bardziej bezlitosne i bezwzględne są wybryki po np.: metaamfetaminie.
Herakliusz
Herakliusz 5.06.2018, 11:23
A przy okazji. Czy ten "wypasiony" komendant straży - dla uzasadnienia - przedstawił "nawiedzonym" radnym statystykę - ile to przypadków czyli zdarzeń awanturowania się napitych "szwendających" Straż objęła postępowaniem na podstawie ustawy "kodeks wykroczeń"?
Janek_Hoffman
Janek_Hoffman 5.06.2018, 07:27
Panie burmistrzu straciłeś Pan mój głos, dodatkowo nigdy nie zagłosuję na osobę która była za ograniczaniem mojej swobody,
JESTEMNATAK
JESTEMNATAK 5.06.2018, 11:09
równie dobrze może Pan sobie kupić alkohol wcześniej skoro żyć Pan bez niego nie może. Pozdrawiam i popieram pomysł, zmniejszy się patologia ;)
Janek
Janek 5.06.2018, 13:50
moja swoboda została ograniczona, jestem wściekły na miasto że mnie ogranicza. Proponuje wprowadzić godzinę policyjną bo młodzież się szwenda po 22... jak ktoś ma z tym problem to niech załatwi swoje sprawy do 22
JESTEMNANIE
JESTEMNANIE 5.06.2018, 13:38
Kupowanie lup spożywanie alkoholu po 22 to nie patologia. Patologia to chlanie na umór! Ale przecież nietrzeźwym i tak się nie sprzedaje. Zobaczymy jak niespodziewani goście wpadną lub wypiją więcej niż planowałeś (również nadwyżkę) to gdzie polecisz. Czy ten zakaz to już element kampanii świętego radnego z tamtej okolicy, który kiedyś domagał się także zakazu gry w piłkę na boisku na zapleczu ul. Spółdzielczej? (bo mieszkańcom hałas przeszkadzał)
Emil
Emil 4.06.2018, 23:29
He he. Smutny jak pi...da Luban. Zasciankowo. Ciesze sie ze stamtad ucieklem.
blabla
blabla 4.06.2018, 22:22
zamiast demokracji komuna wraca remątuja parki a dzieci się nie mogą doczekać remontu przedszkola nr 5 lepiej inwestować w parki niż w dzieci podają miasto o odszkodowanie na grube miliony i ograniczają swobodę obywatelska wprowadzają prohibicję co za pomylony kraj dymają nas za wlasną kase i smieją nam sie w żywy ryj
P.L.
P.L. 4.06.2018, 21:37
Po wprowadzeniu zakazu wzrośnie ilość wypadków między Jałowcem a Lubaniem bo pijani ludzie będą jeździć po alkohol na najbliższą stację, gdzie będzie można go kupić.
Niebawem w Lubaniu
Niebawem w Lubaniu 11.06.2018, 08:56
Nieprawda! Ponieważ kierowanie samochodem po 22 już niebawem również zostanie zakazane! Przecież jeśli wiesz, że masz gdzieś dojechać możesz zaplanować podróż tak, żeby do 22 być już w domu. Mieszkańcy zgłaszają problemy nasilenia ruchu pijanych kierowców po 22 oraz zakłócania spokoju przez ruch samochodowy, trzeba jakoś zaradzić problemowi.
były pracownik
były pracownik 9.06.2018, 20:19
Ale czyja to jest wina?? Radnych?? Miasta?? Jestem pijany nie wsiadam w samochód tylko idę spać!! Godzina 00 czy późniejsza jest do jazdy jeszcze po pijaku?? Mało jest taxi, które są w stanie dostarczyć zamówiony towar?? Do zakazu w niedzielę już się chyba powoli przyzwyczajamy. W mieście nie można kupić alkoholu to jadą na orlen jeden lub drugi lub inną stację. Szaleją, piją rozwalają butelki biją się.... Wejdź na spooted lubań na FB i wbij hasło "najlepsza impreza w Lubaniu w nocy!! Orlen Rybacka... współczuję pracownikom, który na tą chwilę się tam męczą z pijakami i patologią.... a teraz fakt współczuję pracownikom w Jałowcu... Gratuluję w mieście...I znowu Polak tylko marudzi... do tego się najlepiej nadajemy... W Niemczech jest też zakaz i jakoś żyją!! Wiesz, że pijesz kup więcej!! niech zostanie!!
Jaro
Jaro 4.06.2018, 21:27
Rozwiązanie super! Więcej wycieczek na CPN y, dłuższa droga to trzeba kupić na zapas, więcej ławek po drodze :)
lol
lol 4.06.2018, 19:41
rozumiem,że Dni Lubania po 22 też bedą bezalkoholowe....
Izabela Barry
Izabela Barry 4.06.2018, 19:31
Burmistrz Lubania, Arkadiusz Słowiński, jak zwykle mnie nie zawiódł. Czekamy teraz na propozycję wprowadzenia nakazu wieczornych rodzinnych modlitw. PS. Nie wiem, co to "rozszarpywanie szat". Za moich czasów szaty się rozdzierało. To pewnie jakaś nowa, rydzykowa, nowomowa.
Herakliusz
Herakliusz 4.06.2018, 19:24
Cyt.Według służb, które opiniowały projekt uchwały, w centrum problemem jest młodzież szwendająca się nocą po ulicach. Oczywiście wiedząc że Straż Miejska w tym czasie ma spoczynek nocny, a jeden patrol Policji nie jest w stanie ogarnąć metropolii.+++++++++++Wiedząc że jest zakaz kupią trunki przed 22,oo i dalej będą się "nocą szwendać po ulicach".Oj brakuje tym naszym - niektórym radnym - wyobraźni a przede wszystkim rozsądku. Przyjedzie kolejna "dobra zmiana" i wyprostuje.Lubańscy żule zapowiedzieli, że mają to głęboko "w poważaniu" - dadzą sobie radę.PS. Zakaz nie obejmuje placówek handlowych na terenie gminy Lubań i ościennych. Bardzo spragnionym taksówkarz przywiezie za stosowną opłatą, albo niedopici pojadą sami.
Jarosław Bartoszko
Jarosław Bartoszko 4.06.2018, 18:51
Jak widać głupota wygrała z Demokracja !! Skojarzenia mam tylko jedne .... z godziną 13 -tą w czasach tzw komuny i zamordyzmem milicyjnym !!
Xxx
Xxx 4.06.2018, 17:35
I wprowadzmy zakaz sprzedarzy jedzenia po godzinie 18 musimy walczyc z otyloscia wśród narodu, a tak pozatym otyli tez lawki w jakis sposob dewastuja, to jest zwykle chamstwo zeby jakis 9 burakow decydowalo o tym kiedy i w jaki sposob moge wydac zarobione przez siebie pieniadze
makaw
makaw 4.06.2018, 16:40
........odebraliście mi - zwykłemu obywatelowi i podatnikowi kolejną wolność - wolność swobody zakupów, a właścicielom sklepów ograniczyliście wolność prowadzenia działalności gospodarczej......zamiast dobrać się do 4 liter Straży Miejskiej by pilnowała porządku, która jak wynika ze słów komendanta sobie chyba z patologią nie radzi, ukaraliście po raz kolejny całe społeczeństwo..... BRAWO !!!!.........co to za tłumaczenie, że młodzież spożywa, dewastuje ławki i.t.p.?......od tego macie szanowni panowie Straży Miejskiej i Policji kodeks wykroczeń i kodeks karny !!!......ale po co się wysilać, lepiej ukarać wszystkich mieszkańców miasta!!!! .....i tak wam to nie pomoże bo patologia spożywała i spożywać będzie.......co my mieszkańcy miasta możemy ?.......podziękujemy władzom miasta w nadchodzących wyborach........( a propos..... nigdy nie kupuję alkoholu po 22, ale nie ścierpię ewidentnego ograniczania praw obywatelskich zagwarantowanych w konstytucji).......
Adam
Adam 4.06.2018, 20:33
A niby jak mają się dobrać do straży miejskiej jak większość radnych pracuje w straży miejskiej
Rozbawiony
Rozbawiony 4.06.2018, 18:32
W Konstytucji jest zapis że wódę można kupić po 22?,ciekawe.
makaw
makaw 4.06.2018, 20:50
.....no to baw się dalej ignorancie.......jeżeli nie rozumiesz , że tu nie chodzi o ,, wódę ".......a Konstytucja to widać dla ciebie niestety czarna magia........
kkk
kkk 4.06.2018, 16:37
dajcie nazwiska tych co głosowali ,,za,,
Lestat
Lestat 4.06.2018, 16:33
Trzeba myśleć nad nocnym biznesem i otworzyć melinę. Policyjne miasto i j***ne PiSiory, najpierw zakaz handlu w niedziele teraz zakaz sprzedaży alkoholu po 22 a co będzie następnym zakazem? Proponuje pozamykać kościoły w co drugą niedzielę księża muszą też mieć czas na spędzanie ze swoimi rodzinami/dziećmi
Herakliusz
Herakliusz 4.06.2018, 19:27
Daj spokój szamanom - ich żadne ograniczenia nie dotyczą.
mieszkaniec
mieszkaniec 4.06.2018, 16:10
Czyżby młodzi radni typu Zajdel, Otton, Korcz czy Glazer zbuntowali się Burmistrzowi i wyrazili swoje zdanie stąd ten jego żal ??? Ile można słuchać mądrości Panów Iwanowa czy Hofbauera ??? Ci Panowie już dawno powinni iść na emeryturę. Ludzie czas iść po rozum do głowy i głosować na młodych. Pan Mietek i Janek niech zajmą się swoimi działeczkami. Na szczęście wybory blisko. Oby tylko młodzi zagłosowali na młodych!
Franek
Franek 5.06.2018, 17:55
Z tego co wiem to 2 młodzi wstrzymali się (Z i O) , a pozostali młodzi głosowali jak pan przykazał.
Z lubania
Z lubania 4.06.2018, 19:08
Gdyby tych 4 się sprzeciwilo nie byłoby uchwały. Ale oni zawsze głosują to co mają nakazane
Herakliusz
Herakliusz 5.06.2018, 11:25
Pospolita klakiernia... Liczą na reelekcję pewnych kół i kółek...

Pozostałe