×
Wojciech Leszczyk
Wojciech Leszczyk
Wojciech Leszczyk

Wraca temat remontu Domu Solnego

  • 8.06.2018, 09:44
  • red./ŁCR
Wraca temat remontu Domu Solnego
Po ubiegłorocznej „aferze dachówkowej” remont pokrycia dachowego na Domu Solnym stanął pod znakiem zapytania. Okazało się bowiem, że przełożenie pokrycia dachowego z wykorzystaniem zabytkowej dachówki przekracza możliwości miejskiego budżetu. Teraz magistrat wraca do tematu dzięki ministerialnej dotacji. Przy okazji wykonano badania belek i krokwi, które rzucają nowe światło na historię spichlerza.

W 2017 roku lubański samorząd, z dużym udziałem środków zewnętrznych, rozpoczął remont pokrycia dachowego Domu Solnego  Lubaniu. Temat był pilny, bowiem wiekowy dach był już w złym stanie co groziło degradacją całego budynku.

W trakcie inwestycji okazało się, że dachówka, którą za zgodą konserwatora zabytków zamierzano zutylizować, trafiła na serwisy aukcyjne jako zabytkowa. W związku z tym zrobiło się spore zamieszanie, które spędzał sen z powiek Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. O sprawie pisaliśmy tutajtutaj.

Ostatecznie WKZ zdecydował o zmianie koncepcji przedsięwzięcia i zarządził zachowanie historycznej dachówki. Prace zrealizowano do wysokości dotacji, wystarczyło to wówczas jedynie na zabezpieczenie dachu przed zimą. Teraz po miesiącach starań o dodatkowe fundusze temat wraca.

Remont Domu Solnego został zakwalifikowany przez MKiDN do dotacji ministerialnej, ogłosiliśmy przetarg na kolejny etap prac – informuje Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania. – Jest to remont generalny, uwzględniający oczyszczenie i w części odtworzenie dachówek, zabezpieczenie ścian przed pękaniem, naprawę drewnianych elementów konstrukcyjnych. Po zrealizowaniu remontu obiekt byłby w pełni zabezpieczony i gotowy do wykorzystania np. na jakiś typ muzeum. Warunkiem jest znalezienie wykonawcy na czas. Biorąc pod uwagę trudności na rynku budowlanym, może to nie być łatwe, ale jesteśmy dobrej myśli. Nawet jeśli ten remont nie będzie zrealizowany w tym roku, jest dokumentacja przetarg można powtarzać do skutku, temat nie zginie.

Remont jest nietypowy, ze względu na sposób jego wykonania.

- Metoda wykonania prac została szczegółowo opisana, zalecono odpowiedni sposób postępowania z zabytkową dachówką – mówi Tomasz Bernacki, naczelnik wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UM Lubań. – Wszystko oparte jest na bardzo szczegółowych ekspertyzach. Ważne roboty związane są z zachowaniem oryginalnych drewnianych elementów konstrukcyjnych.  Belki i krokwie zostały przebadane dendrochronologicznie. Dzięki temu oceniono wiek belek, okazało się, że najstarsze, sosnowe, są datowane na 1516 rok. Dominują belki z okresu budowy, a więc z 1535-1538. Tylko jedna jest młodsza, z roku 1566. Rzuca to ciekawe światło na temat podwyższania tego obiektu, którego ponoć dokonano. Jeśli faktycznie Dom Solny był podwyższany, to z użyciem starych materiałów, możliwe też, że podwyższanie wcale nie miało miejsca.

Foto wycieczka po wnętrzach budynku i kilka ciekawostek na temat Domu Solnego:

  • Dom Solny jest równolatkiem ratusza, został zbudowany w I połowie XVI wieku.
  • Stanowi ostatni - obok obiektu w Zittau - XVI-wieczny zabytek tego typu na Górnych Łużycach.
  • Przez 500 lat był magazynem soli, spichlerzem na zboże, więzieniem, remizą strażacką.
  • Na pobliskim Placu Strażackim mieścił się rynek hurtowy – Heide Platz.
  • Zbudowany był w międzymurzu – jedna z jego ścian stanowiła część miejskich fortyfikacji.
  • Stoi w doskonałym punkcie, do dziś nie ma śladów zawilgocenia.
  • Koszt pomysłu adaptacji zabytku na centrum kultury (taki pomysł pojawił się w 2008 roku) to kilkadziesiąt milionów złotych.
  • Lubański samorząd już wcześniej starał się o dofinansowanie prac w tym obiekcie, jednak w 2017 roku po raz pierwszy próba została zwieńczona sukcesem.
red./ŁCR
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Darek
Darek 9.06.2018, 16:20
Czyli wychodzi na to ,że niby remont był potrzebny do opylenia cennych dachówek. Akcja się nie udała więc teraz zainteresowanie remontem cwaniaczków z miasta podupadło.
Herakliusz
Herakliusz 8.06.2018, 23:31
Czy faktycznie nie ma nikogo w Lubaniu co by miał kilka lasek dynamitu i poświecił cześć swojego życia na rzecz mieszkańców. Gotowym mu ufundować pomnik w centrum miasta.
dfffff
dfffff 9.06.2018, 10:33
Wsadź sobie tą laskę dynamitu w odbyt i odpal... Miasto na pewno postawi ku czci twej męczeńskiej męki pomnik.
Rozbawiony
Rozbawiony 9.06.2018, 14:56
Super riposta,brzuch mnie boli od śmiechu.
Liiii
Liiii 9.06.2018, 13:52
Dobry pomysł
cccc3
cccc3 8.06.2018, 15:01
świetny plan zrobić kawałek...http://foto.hostuje.org/x/5...zostawić na parę miesięcy i znowu zacząć coś robić.Mogę dodać, że na ul.Łużyckiej jest "budynek" numer 23 do rozbiórki... nikt go nie chce kupić bo to ruina, ale za to złodzieje wybijają tam okna i robią syf i zbierają się nieciekawe osobniki.Więc nie wiem na co miasto czeka zamiast to rozebrać.
janek
janek 9.06.2018, 15:12
Budynek ma prywatnego właściciela.
ddd
ddd 9.06.2018, 18:56
To może prywaciarz zwróci pieniądze, które przekazali na remont ?

Pozostałe