×
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski

Lubań dla Niepodległej

  • 11.06.2018, 14:14
  • luban.pl
Lubań dla Niepodległej
Na początku marca burmistrz Lubania zaprosił aktywne grupy mieszkańców do współorganizacji obchodów 100. Rocznicy Niepodległości, ogłaszając program małych grantów. Dzis juz wiadomo, które projekty otrzymają wsparcie.

Nie zabrakło chętnych do współpracy, w chwili obecnej już wiadomo, że dofinansowane będzie 8 inicjatyw, trwają też prace nad ostatnimi dwiema.
- Bardzo mnie cieszy tak dobry odzew liderów naszego lokalnego życia społecznego i kulturalnego. Obchody będą naprawdę kolorowe i ciekawe. Osiem inicjatyw to przekrój przez różnorodne formy aktywności. Nie zawiedli lokalni artyści, sportowcy i zaangażowana młodzież.

PTSM Lubań zorganizuje zwiedzanie miasta i wieczornicę okolicznościową. Odbędzie się spacer krajoznawczy po Lubaniu ze zwiedzaniem miejsc szczególnie ważnych i związanych z historią Polski, a następnie prelekcja, na której będą przypominane losy powojennych mieszkańców miasta Lubań, którzy w sposób szczególny przyczynili się w przeszłości do odzyskania Niepodległości. Podczas wieczornicy zaplanowano konkurs z wiedzy m. in. o historii Polski w czasie ostatnich 100 lat.

Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc” zorganizuje trzy otwarte koncerty. Stowarzyszenie Literackie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej przygotuje projekt pod tytułem „Niepodległa na dotknięcie słowa”. Złoży się na niego spacer po Lubaniu z uwzględnieniem miejsc pamięci dotyczących lubańskich ludzi pióra (tablica Feliksa Netza, grób Henryka Gila), otwarte seminarium literackie oraz konkurs jednego wiersza. Na koniec odbędzie się biesiada literacka z koncertem muzyki poważnej lub poezji śpiewanej.

Swoją inicjatywę przeprowadzą też historycy. Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc realizuje dwa projekty – prelekcje historyczne. Pierwsza poświęcona będzie internowaniu w Lubaniu Polaków walczących o niepodległość Polski w latach 1914 – 1918”. Na prelekcji zaprezentowane będą także zdjęcia poświęcone obozowi jenieckiemu założonemu w Lubaniu podczas I wojny światowej, głównie dla carskiej Rosji. Drugie spotkanie będzie poświęcone udziałowi Polaków wcielonych do armii niemieckiej, walczących na frontach I wojny światowej. Wykładowi będzie towarzyszył pokaz zdjęć związanych z pruskim 19 Pułkiem Piechoty stacjonującym w Lubaniu podczas I wojny światowej. Adresatami działania będą mieszkańcy miasta Lubań, ale głównie uczniowie lubańskich szkół.

To nie jedyne działanie historyczne. Stowarzyszenie ZAMEK CZOCHA już w czerwcu realizuje spotkanie z Katarzyną Droga, autorką książki „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”. Jak wiemy, Aleksandra Szczerbińska – Piłsudska bliska jest historii Lubania z powodu internowania jej w naszym mieście.

Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Lubań to organizacja, na której patriotyczną postawę zawsze można liczyć. W ramach programu ZHP zaproponowało przedsięwzięcie pod nazwą „Śladami Historii – w kierunku Niepodległości”, będzie to wycieczka – spacer oraz rajd rowerowy śladami zabytków historycznych.

Nie od dziś w Lubaniu pięknie połączyć daje się historię i aktywność fizyczną. Ostatnie z już zatwierdzonych przedsięwzięć to inicjatywa Sekcji Morsów M-LGKS Kwisa. Lubańskie Morsy znane są ze swoich malowniczych patriotycznych kąpieli 11 listopada o 11.11. W tym roku doroczna akcja – PATRIOTYCZNY ZLOT DOLNOŚLĄSKICH MORSÓW odbędzie się po raz ósmy i wpisze się w ramy obchodów. Kąpieli towarzyszył będzie turniej wiedzy o ojczyźnie – „Kocham Cię, Polsko – 100 lat Niepodległości”.

Podsumowując, warto zaznaczyć, że wszystkie grupy są znane ze swojego zaangażowania w życie miasta i doświadczenia zdobytego w czasie organizowania cennych inicjatyw, jest to gwarancją, że obchody odbędą się na wysokim poziomie. Dużym plusem też jest wielkie zróżnicowanie grup, do których są adresowane projekty – od najmłodszych po tych mniej młodych, od miłośników sztuki, po historię i połączenie sportu z patriotyzmem.

luban.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe