Cezary Przybylski
Cezary Przybylski
Cezary Przybylski

Fontanna zagrożeniem dla zdrowia?

  • 12.06.2018, 16:31
  • red.
Fontanna zagrożeniem dla zdrowia?
Skwer przy Wieży Brackiej od pierwszego dnia po remoncie cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Lubania. Druga fontanna w mieście okazała się ulubionym miejscem dziecięcych zabaw w upalne dni. Jednak, czy fontanna jest bezpiecznym miejscem zabaw?

Frekwencja na otwarciu fontanny przeszła najśmielsze oczekiwania, radosnym dziecięcym wybrykom w wodzie nie było końca. Mieszkańcy chwalili włodarzy za kolejne ładne miejsce do wypoczynku w sercu miasta. Jednak już kilka dni po otwarciu, czytelnicy zaczęli słać zapytania czy kąpiel w fontannie jest bezpieczna?

Skwer prezentuje się naprawdę ładnie, a nowa fontanna niewątpliwie cieszy taplające się tam dzieci. Mam jednak jedno pytanie, czy woda z niej tryskająca jest w obiegu zamkniętym? Bo jeżeli tak zabawa w niej może być niebezpieczna. Trochę poczytałem i wychodzi na to, że woda krążąca w obiegu zamkniętym może być źródłem zakażeń i wielu chorób. Dzieci nawet bezwiednie piją tą wodę, a z pewnością są w niej odchody zwierząt i liczne bakterie. - napisał do nas zaniepokojony Pan Adam z Lubania.

Otwarcie fontanny pokazało, że fizycznie jest ona w stanie wiele znieść. Woda jest w obiegu zamkniętym, ale należy pamiętać, że jest ona dolewana, kiedy jest taka potrzeba. Nie ma więc obaw, że ona w jakimkolwiek stopniu stoi czy jest zanieczyszczona, dlatego że wyposażona jest w wewnętrzny system oczyszczania. - usłyszeliśmy od Arkadiusza Słowińskiego, burmistrza Lubania.

Zapytaliśmy czy nowo uruchomiona fontanna jest objęta nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej.

W tym przypadku nie spodziewam się, że miejsce to musi być objęte nadzorem, bo nie jest to plac zabaw. Wszystkie urządzenia wyposażone są w atesty wymagane przy tego typu obiektach. - zapewnia burmistrz.

Dotarliśmy jednak do pisma z grudnia 2017 roku rozesłanego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubaniu do burmistrzów gmin powiatu lubańskiego, w którym nakłania włodarzy do podjęcia działań edukacyjnych i prewencyjnych przed letnim uruchomieniem fontann. Zaleca się tam przygotowanie tablic informacyjnych z regulaminem korzystania z miejskich fontann. Zgodnie z pismem informacje na nich zawarte powinny jednoznacznie wskazywać - (...) że woda w fontannach nie jest przeznaczona do spożycia przez ludzi, kąpieli ludzi bądź zwierząt. Istotnym byłoby wykonywanie badań wody w kontekście bezpieczeństwa zdrowotnego osób przebywających w ich otoczeniu oraz dostosowanie regulaminów do jakości wody w fontannie. 
W piśmie czytamy również, że zaleca się przed kolejnym sezonem wzmożenie działań informacyjnych oraz edukacyjnych w tym temacie. Niestety nie zauważyliśmy tego typu działań ze strony lubańskiego magistratu, więc sami postanowiliśmy zaczerpnąć wiedzy i przeprowadzić akcję informacyjną.

Po pierwsze trzeba jasno powiedzieć, że fontanna nie jest basenem, brodzikiem ani wodnym placem zabaw i nie powinno się jej traktować jako miejsca kąpieli. Do zabaw w fontannie nie należy się rozbierać, wręcz przeciwnie najlepiej się tam bawić w „pełnym rynsztunku”. Woda w fontannie, mimo że wygląda na czystą pod żadnym pozorem nie nadaje się do spożycia, dlatego pilnujmy dzieci, aby jej nie piły. Po powrocie do domu przyda się porządna kąpiel.

Zgodnie ze stanowiskiem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne. W zależności od konstrukcji fontanny, temperatury wody i warunków atmosferycznych mogą być one siedliskiem bakterii e.coli, legionella, enterokoków i wirusów. Istotne dla bezpieczeństwa zdrowotnego są również zewnętrzne źródła zanieczyszczeń mikrobiologicznych pochodzące od ludzi i zwierząt (ptaki, koty, psy).

Dla porządku winno paść słowo o kurtynach wodnych, które również możemy spotkać w Lubaniu. Tu sprawa jest prosta. Kurtyny zasilane są bezpieczną i zdatną do picia wodą z wodociągu miejskiego, której jakość jest stale monitorowana. Korzystanie z nich jest więc w pełni bezpieczne.

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Robert Daszkiewicz
Robert Daszkiewicz 14.06.2018, 00:55
Remont parku przy baszcie Brackiej był potrzeby. To wizytówka naszego miasta. To czy korzystanie z fontanny jest bezpieczne, to inna sprawa. Z dyskusji wynika jeden podstawowy fakt: brakuje nam otwartego basenu miejskiego. Basenu, który jest obiecywany przez włodarza od 8 lat, a efekt widzimy dzisiaj ..... czyli żaden.
Jańcio wodnik
Jańcio wodnik 13.06.2018, 15:19
Niebawem pewnie postawią tablice informujące że woda niezdatna do picia i "kąpiel" na własną odpowiedzialność. Dla przewrażliwionych mam taką radę: otoczcie swoje dziecięce skarby szklanym kloszem wówczas żadne bakterie ich nie dosięgną,a może wystarczy nauczyć że takiej wody się nie pije?. ps.Bez przesady z tą potencjalną epidemią,po Kwisie pływają kaczki i nigdzie nie widać kaczych WC,dziwne ale taka jest rzeczywistość.
Jarosław Jankowski
Jarosław Jankowski 13.06.2018, 14:30
Cieszy mnie to ,że eLuban pisze o tym problemie. Już w pierwszy dzień kiedy na FB na "Lubię Lubań" ukazała się obszerna relacja z otwarcia parku i uruchomieniu fontanny zwracałem uwagę ,że to może być poważny sanitarny problem. Było pewne ,że z fontanny zrobi się Miejskie Kąpielisko skoro faktycznie sam Pan Burmistrz przyprowadził dzieci i zachęcał do kąpieli. Rażąca nieodpowiedzialność i brak wyobraźni. Przy okazji to ciekawe kto podjął decyzję o budowie takiego typu fontanny? Co do tej fontanny to boję się nawet koło niej przechodzić a co dopiero przyprowadzić tam dziecko. Zanieczyszczona fontanna jest niebezpieczna ale również wodny aerozol który rozpyla się w powietrzu. Mam nadzieję ,że Pan Burmistrz jednak uderzy się w pierś i odpowiednio zareaguje.
gość
gość 13.06.2018, 14:04
fontanna? to basen za darmoche dla mamuś z piwkiem na ławce. poszłam na spacer z córka w niedziele zobaczyć nowa atrakcje Lubania i co i odechciało mi sie .Matki rozwalone na ławkach z recznikami a dzieci i to wcale nie małe w strojach kąpielowych w fontannie ! Ajak zobaczyłam tak na oko 13 latka spasionego jak kładzie sie swoim cielskiem na wodzie ,chodniku i płucze sobie pachy to odechciało mi sie spaceru.Jak powiedziałami jedna z mam na zwrócona uwage że to nie basen to ta mi powiedziała że czeka jeszcze jak trawa wyrośnie i będzie przychodzic z kocem
Dziadzio płukający pachy
Dziadzio płukający pachy 13.06.2018, 15:28
A co w tym dziwnego?. Jak w Lubaniu nie ma odkrytego basenu czy nawet małego kąpieliska dla dzieci to pozostaje tylko taka namiastka. Nieładnie tak wypominać dziecku że jest "spasione",a to że płukał pachy to jakieś zagrożenie epidemiologiczne?. Ciekawe czy na basenie też będzie Ci przeszkadzał "spasiony" dzieciak płuczący swoje pachy?.
Józek
Józek 13.06.2018, 12:49
Można ustawić przy fontannie straż miejską w strojach kąpielowych, żeby wyciągała niesforne dzieci i przygłupich dorosłych z wody.
Do_cebulakow
Do_cebulakow 13.06.2018, 13:03
Właśnie sobie wyobraziłem dzielnych strażników w strojach Borata. Przepraszam idę zwrócić honor to kibla.
Do_cebulakow
Do_cebulakow 13.06.2018, 11:59
A zalać to wszystko betonem!
Luźny Zenek
Luźny Zenek 13.06.2018, 13:08
Bimbrem zalać! Zero bakterii i atrakcja na całą Polskę
sade
sade 13.06.2018, 14:08
Zenek na burmistrza!!!
Mama
Mama 13.06.2018, 10:34
Jakaś tragedia, a jakby Burmistrz zachęcał do skoku z Wieży Brackiej też byście dzieci puścili? Mam dzieci i powiedziałam wyraźnie, że nie będziesz się kąpać w tej fontannie, bo ona do tego nie służy. To, że inne dzieci tam ganiają to sprawa rodziców, którzy na to pozwalają. Dlaczego nikt nie kąpie się w fontannie obok Ratusza? Bo nie wypada? Czy nie można? A w tej wypada i można? Każdy ma swój rozum.
Herakliusz
Herakliusz 13.06.2018, 10:05
Fontanna - czyli miejsce gdzie można się "umyć"? Od durnowate to już od podstaw. Wdepnąć w psie łajno i wejść do fontanny... Nie ma "włodarstwo" - jak widać - należnej im wyobraźni". Przy okazji jakiejś epidemii oczęta im się otworzą... Rozbawionym mamusiom przede wszystkim.Jedyny ratunek - otoczyć płotkiem, bo żadne zakazy nie poskutkują.
mama
mama 13.06.2018, 09:35
Jakim trzeba być człowiekiem, aby dla własnych korzyści wizerunkowych i politycznych w tak ignorancki sposób podchodzić do zdrowia dzieci????? Po burmistrzu spodziewałabym się, chociaż tego, że weźmie odpowiedzialność za problem, który sam stworzył zachęcając do kąpieli i zleci systematyczne badania wody przez sanepid! Nie rozumiem też czy to totalna ignorancja czy zwykła bezczelność planować budowę fontanny i zachęcać dzieci do kąpieli w niej, kiedy sanepid prosił wcześniej o coś zupełnie odmiennego - o ostrzeżenie mieszkańców przed takimi praktykami. Chyba władza przyślepiła już komuś oczy i za wszelką cenę che ją utrzymać, nawet kosztem zdrowia nieświadomych dzieci i ich rodziców, którym wydaje się, że jeżeli nikt ich nie ostrzega to nie ma zagrożenia.WYJŚCIA SĄ !!! TYLKO DWA !!! : ALBO BADAĆ WODĘ ALBO ZAKAZAĆ KĄPIELI!!!!W ogóle pomysły władz Lubania są dziwne, ciekawe ile młodocianych ciąż będzie po wakacjach w zakątku miłości???? A wystarczyła inna nazwa...... Operator kamery miejskiego monitoringu może mieć tam ciekawe sceny......, żeby tylko nie odwlekał czasu interwencji :D :D :D
Barbara
Barbara 13.06.2018, 06:50
Niektórym to nigdy i niczym nie dogodzi ,a to bakteria a to kupa ,a kto zmusza wasze dzieci do chodzenia na fontannę ? a za rączkę i na basen proszę.
Jarosław Bartoszko
Jarosław Bartoszko 13.06.2018, 00:44
Bardzo trafna sugestia . Jak widać burmistrz Lubania nie ma zielonego pojęcia o istniejących zagrożeniach zdrowotnych związanych z zabawą dzieci w fontannie, co w okresie letnim jest nieuniknione ...
Lestat
Lestat 13.06.2018, 00:20
Ludzie naprawdę zajmujecie się takimi głupotami ??? To miejsce jest wizytówką Lubania, za wszelką cenę chcecie udowodnić, że to były źle wydane pieniądze. Czy my jak byliśmy dziećmi nie paplaliśmy się w fontannach, błocie, brudzie czy też w basenie na kamiennej górze do którego wszyscy sikali ??? I co stało się nam coś ??? Żyjemy i mamy się dobrze. Dajcie spokój, dzieci są bezpieczne i zapewne nic im nie grozi od zabaw w tej fontannie
Doris
Doris 13.06.2018, 10:04
W fontannie jako dziecko się nie taplałam, a woda w basenie jest regularnie pobierana do badania! Tak było też za czasów basenu na Kamiennej Górze. Woda w basenie musi spełniać normy sanitarne, jeśli nie spełnia to basen nie może być użytkowany. Tej w fontannie nikt badać nie będzie, bo nie ma takiego wymogu, bo to nie basen, ani nie park wodny, co zresztą sam burmistrz przyznał:)
Lestat
Lestat 14.06.2018, 07:53
Spędzałem na tym basenie jako dziecko każdy ciepły letni dzień i wiem jaka tam była woda tak jak napisał Zgredziu dna nie było widać więc nie przesadzajcie z tą fontanną. Takie fontanny można spotkać w wielu miastach w Polsce i nigdzie nikt o nich nie pisze, że mogą być zagrożeniem dla zdrowia dla dzieci kąpiących się w nich tylko lubaniacy jak zwykle narzekają i we wszystkim szukają jakiegoś "ale" a eluban spada na psy, że o takich głupotach pisze
Zgredziu
Zgredziu 13.06.2018, 15:07
Widać żeś młoda i nie pamiętasz wody w basenie na Kamiennej. Po miesiącu dna nie było widać,tak była "czysta. Spuszczano całą wodę i nalewano nowej,taka była rzeczywistość.
Doris
Doris 13.06.2018, 18:35
Kapałam się tam jako dziecko, a temat dość dobrze znam od kogoś, kto tam pracował. Owszem nalewano nowej jeśli coś było nie tak po badaniu sanepidu, ale to akurat jest normalne. Wodę w basenach się bada I jest ona pod stałą kontrolą, a tym samym nie stanowi zagrożenia biologicznego, czego nie można powiedzieć o fontannie miejskiej ,,robiącej,, za miejskie kąpielisko.
KlaraS
KlaraS 12.06.2018, 22:21
O G R O D Z I Ć !
Tato
Tato 12.06.2018, 20:48
Co się dziwić jak sam Burmistrz zachęcał do kąpieli w tej fontannie. W pierwszy dzień przyprowadził swoje córki i zachwalał na Facebooku jak to się świetnie dzieci bawią i kąpią. Miech może teraz przyprowadzi te swoje córki jak ta woda stałą się bomba biologiczna. Przez tą fontannę dojdzie do tragedii. Sam widziałem jak bawiąc się dziewczynka piła tą wodę.
Andrzej
Andrzej 12.06.2018, 20:46
Kto DAJE i ZABIERA to się w PIEKLE PONIEWIERA.
Gość
Gość 12.06.2018, 18:48
To jak ktoś się obawia o zdrowie swoich dzieci, to niech nie pozwala im się tam pluskać.
mama
mama 13.06.2018, 09:20
To nie takie proste, jak dziecko widzi inne pluskające się dzieci? A park, który trzeba omijać, to chyba nie o to chodzi?
Mama
Mama 13.06.2018, 10:47
Moje widzi, przechodzimy przez park i rozumie, że nie może się chlapać w wodzie, mimo tego, że inne dzieci tam ganiają. Kwestia rodzica. Jak inne będą palić papierosy pod szkołą, to znaczy, że moje też bo widzi inne?!
Herakliusz
Herakliusz 13.06.2018, 13:15
Problem od lat w tej "rozumności" a tej często nawet sprawującym rządy brakuje, czego dają dowody nawet na lokalnym panteonie...
Aldona
Aldona 13.06.2018, 12:55
Może to czy poślę do szkoły dziecko z ospą, zapaleniem spojówek czy inną jelitówką to też kwestia rodziców???? Trochę zdrowego rozsądku! Można zakazać sprzedaży alkoholu po 22 a nie można zaradzić dzieciom chlapiącym się w fontannie! Lepiej zapobiegać niż leczyć! Pani chyba nie zdaję sobie sprawy z rangi zagrożenia!
Mama
Mama 13.06.2018, 21:06
Nie widać ropy w oku miało być, bo zaraz mnie zjedzą.
Mama
Mama 13.06.2018, 20:58
Tak, szczególnie rodziców. Ile razy przyprowadzaja dziecko chore do przedszkola? W domu nie słychać jak np.kaszle, lub ropy w oku? To rodzice są odpowiedzialni za swoje dzieci. A nie pozwalać ganiać, bo było pozwolenie. To nie jest kąpielisko tylko fontanna, która ma być ładnym wizerunkiem Lubania.
mama
mama 13.06.2018, 12:47
O O O! I właśnie o to chodzi, o podstawową edukację! Czy w szkole uczy się dzieci, żeby paliły papierosy, czy nauczyciele lub dyrekcja do tego zachęcają? Czy przymykają oko na takie zachowania? NIE! I tak samo powinno się edukować dzieci i rodziców o zagrożeniach związanych z kąpielą w fontannie! Tymczasem miasto na takie wykorzystywanie fontanny przyzwala! A rodzice ..... niestety ....... większość zupełnie nieświadoma. Jak się rozkręci jakaś epidemia to i te nie kąpiące się dzieci mogą się pozarażać w szkołach w przedszkolach, tak więc nie jest to indywidualna sprawa rodziców!!!
Mama
Mama 13.06.2018, 20:52
Wydaje mi się, że pozwolenie było jednorazowe, z okazji otwarcia. Rodzice decydują o swoich dzieciach i to my powinniśmy szczególnie dbać o dobro dzieci, dlatego nie rozumiem ich zachowania.
CD
CD 12.06.2018, 18:42
A co z dywanami? Będzie je można bezpiecznie prać?
ola
ola 12.06.2018, 18:41
no cóż i już prawie po zabawie :)
Adam
Adam 12.06.2018, 18:11
I za badania najlepiej niech miasto zapłaci grube tysiące.. bez przesady sanepidki.W jeziorze złotnickim większy ssyf, brud kiła która spływa kwisą od Świeradowa w dół i ludzie jakoś się kąpią nikt o tym nie napisze. Fontanny to atrakcja a za każde dziecko odpowiada rodzic
Dokr
Dokr 12.06.2018, 22:46
Rzeki i jeziora mają ciągle napływającą wodę i naturalny system oczyszczania. Poza tym woda w Kwisie ma wysoką klasę czystości. Fontanna to obieg zamknięty. Jak maluch się zesika to te siki wracają do pompy i wracają. Jak ktoś napluje, umyje nogi , pies nasika, ktoś wdepnie w psią czy kocią kupę i przejdzie przez fontannę to tak psia kupa będzie już w obiegu fontanny. a jak woda się nagrzeje to bakteria namnażają sie w zastraszającym tempie.
mama
mama 13.06.2018, 09:23
Czasami obserwowałam dzieci pluskające się w tej fontannie i jedyne z czym mi się ta zabawa kojarzyła to wielki miejski bidet!
Luźny Zenek
Luźny Zenek 12.06.2018, 20:30
Z tą różnicą, że jak ktoś dostanie opryszczki po kąpieli w Kwisie nic nie przytnie na odszkodowaniu. A dopóki Lubań nie zrobi badań i nie postawi tablic informacyjnych każda sraczka = odszkodowanie :P

Pozostałe