×

Wykryli nielegalny przywóz odpadów z Niemiec

  • 14.06.2018, 16:27
  • IAS
Wykryli nielegalny przywóz odpadów z Niemiec
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził przypuszczenia funkcjonariuszy ustalając, że do naszego kraju wwieziono odpady komunalne.

8 czerwca w pobliżu przejścia granicznego w Jędrzychowicach patrol Czwartego Referatu Realizacji w Zgorzelcu Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu zatrzymał do kontroli zestaw samochodowy przewożący według dokumentacji odpady przeznaczone do dalszego przetwarzania. Nadawcą towaru była firma niemiecka, a odbiorcą firma z Żor (województwo śląskie). Przeprowadzono oględziny przewożonych odpadów: było to 36 sprasowanych bel/pakietów o wadze blisko 24000 kg. Całość wydzielała intensywny nieprzyjemny zapach.

Wątpliwości funkcjonariuszy celno – skarbowych wzbudził charakter odpadów oraz to czy zostały prawidłowo zakwalifikowane i czy mogą być przywożone do Polski na podstawie przedstawionych dokumentów. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził przypuszczenia funkcjonariuszy ustalając, że do naszego kraju wwieziono odpady komunalne. Ponieważ ich transgraniczne przemieszczanie nie może odbywać się bez pisemnego zgłoszenia i zgody właściwych władz, transport zatrzymany przez funkcjonariuszy był nielegalny.

Z uwagi na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 183 § 4 kodeksu karnego, na podstawie ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów transport wraz z dokumentacją zatrzymano do dalszego postępowania karnego. Zawiadomiono też Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Kierującego ukarano mandatem karnym z uwagi na naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym. Przypominamy, że nielegalny przywóz odpadów z zagranicy zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

IAS
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

megafaka
megafaka 16.06.2018, 08:21
" i parę stówek z mandatu po złupieniu bogu ducha winnego kierowcy. Chore państwo......dokładnie !! kierowca posiada dokumenty przewozowe !!! a czy są one legalne tego już na pewno do końca nie wie !!! więc za co go karać ???? !!! Banda i tyle....
regent
regent 15.06.2018, 07:46
Czy właściciel składu z odpadami w Żorach już siedzi? A jeśli składowisko było nielegalne (jak w wielu przypadkach, którymi jesteśmy zasypywani przez media ostatnimi czasy), to czy siedzi już też starosta/burmistrz/wójt lub radny z danego terenu, którzy będąc gospodarzami "nie widzą" i "nie czują" wysypiska? "Pecunia non olet" mawiali starożytni...Wszystkie te pytania są oczywiście na "NIE". A nam został "zatrzymany przez funkcjonariuszy transport do dalszego postępowania" - czyli kupa śmierdzących śmieci i parę stówek z mandatu po złupieniu bogu ducha winnego kierowcy. Chore państwo....

Pozostałe