×

Napad terrorystyczny i pożar w Zamku Czocha

  • 14.06.2018, 16:45
  • Powiat Lubań
Napad terrorystyczny i pożar w Zamku Czocha
Napad terrorystyczny oraz pożar w wieży Zamku Czocha – taki komunikat usłyszała jednostka straży pożarnej i policji, cztery gminy i pogotowie ratunkowe. Za nami powiatowe ćwiczenie z zakresu obronności, w którym udział wzięło blisko 200 osób, a cele założone w planie zostały osiągnięte.

Na trzynastowiecznej wieży Zamku Czocha pojawił się ogień, który szybko się rozprzestrzeniał. Zamek natomiast podpalił terrorysta, który podczas ataku ranił dziesięciu zakładników. Na szczęście był to tylko scenariusz ćwiczeń obronnych pod kryptonimem – Czerwiec 2018.

W akcję zaangażowane zostało lubańskie starostwo, gminy Świeradów-Zdrój, Olszyna, Leśna oraz Siekierczyn, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu, wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu, Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu, Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu, Nadleśnictwo Świeradów jak i również Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze.

- Tematem przewodnim ćwiczeń było współdziałanie organów samorządowych powiatów, gmin, służb, inspekcji i straży oraz podmiotów leczniczych przy realizacji zadań obronnych w czasie pokoju, sytuacji kryzysowych oraz zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.

Pierwszy dzień ćwiczeń rozpoczął się od wprowadzenia stałego dyżuru, realizacji zadań w czasie wprowadzenia stopnia gotowości obronnej państwa czasu kryzysu oraz przygotowania do przeniesienia Głównych Stanowisk Kierowania Starosty, Wójtów i Burmistrzów ćwiczących gmin na Zapasowe Miejsce Pracy. Ćwiczenia poprzedzono sprawdzeniem łączności radiowej oraz wideokonferencją w systemie LYNC, a także powiadomieniem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Następnie zgodnie z planem ćwiczenia, wybranymi środkami łączności przekazano ćwiczącym zakodowane sygnały z Planu Operacyjnego Funkcjonowania Powiatu Lubańskiego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

Druga część szkolenia odbyła się już na Zamku Czocha. Ćwiczenie praktyczne zakładało przeprowadzenie działań związanych z zaistniałymi działaniami terrorystycznymi w sytuacji bezpośredniego zagrożenia państwa. Podczas tej części przećwiczono zatrzymanie sprawcy ataku terrorystycznego, ewakuację wszystkich osób z zamku (turyści i personel) oraz 10 osób rannych. Następnie przystąpiono do akcji ratowniczo-gaśniczej Zamku Czocha i kompleksu leśnego przy zamku. Rozwinięto również szpital polowy gdzie opatrzono rannych oraz przetransportowano ich do Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu.

W drugim dniu ćwiczenia plan zakładał realizację zadań obronnych dotyczących ochrony i oznakowania zabytków Zamku Czocha oraz tych, które znajdują się w gminach. W dalszej kolejności zaplanowano część szkoleniową w formie wykładów na temat roli i obowiązków podmiotów realizujących wybrane zadania obronne w poszczególnych stopniach podnoszenia gotowości obronnej państwa.

Powiat Lubań

Zdjęcia (72)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kabaret
kabaret 15.06.2018, 10:13
Terrorysta wpada, przyjeżdża jedna policja? Skad pewność że terrorysta dzialal sam z reguły wiemy ze jak jest zamach liczba terrorystow moze byc większa.. Smiechu warte, 20 straży, jedna policja, do zamachu terrorystycznego... W jakim kraju my żyjemy? A jak zlapią kogoś z gramem trawki, mały radiowóz, duży radiowóz a do tego jeszcze kolejnych 2 panów jedzie do mieszkania przeszukiwać mieszkanie ... A do terrorysty wysylają jeden maly radiowóz
Mohamed
Mohamed 16.06.2018, 10:05
Widocznie to byli pogromcy terrorystów z oddziału specjalnego SWAT Lubań. Zresztą, straż pewnie była pierwsza na miejscu i ugasiła zapał terrorysty. Wystarczyło rzucić pajęczynkę.
gosciu
gosciu 15.06.2018, 11:02
Bo to nie był atak terrorystyczny a zwykły napad terrorystyczny (BTW w ogóle wymyślił taki tytuł....masakra jakaś)
Obywatel Piszczyk
Obywatel Piszczyk 14.06.2018, 22:27
Ludzie przecież to kabaret za publiczne pieniądze !!! Dzielnicowy strzela z siatki i dyżurny były dzielnicowy zza biurka nagle też tam się znalazł !!! :) Panie komendancie nie ośmieszaj się pan bo ci ludzie są znani społeczeństwu od lat !!!
Gość
Gość 14.06.2018, 18:45
A do czego potrzebne tam "Sztywniaki" z miasta ?

Pozostałe