×
Wojciech Leszczyk
Wojciech Leszczyk
Wojciech Leszczyk

Remont znowu ruszy

  • 21.06.2018, 15:04
  • red.
Remont znowu ruszy
Remont Przedszkola Miejskiego nr 5 w Lubaniu już od dwóch lat podgrzewa atmosferę wśród mieszkańców. Formuła „zaprojektuj i wybuduj”, zgodnie z przewidywaniem opozycyjnych radnych, nie sprawdziła się. W związku z tym pomiędzy miastem a ówczesnym wykonawcą toczą się postępowania sądowe. Natomiast przed kilku dniami wyłoniono nowego wykonawcę i już w lipcu po raz kolejny ruszy remont przedszkola.

Poprzedni wykonawca wykonał część prac remontowych, jednak było bardzo wiele zastrzeżeń co do ich jakości i wykorzystanych materiałów. W związku z tym w ubiegłym roku rozwiązano umowę z byłym wykonawcą, a sprawa swój finał znajdzie w sądzie, który rozstrzygnie po czyjej stronie jest racja. Równocześnie magistrat zlecił wykonanie dokumentacji projektowej i wyłonił nowego wykonawcę.

Remont przedszkola ruszy już w lipcu, a prace potrwają rok. Zakres prac jest szeroki, a efektem ma być przedszkole na miarę XXI wieku. Harmonogram prac przewiduje generalny remont pomieszczeń dydaktycznych, termomodernizację budynku, nowe okna i elewację, dodatkowo powstanie podziemna kuchnia, a budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W projekcie nie zabrakło rozwiązań ekologicznych takich jak panele fotowoltaiczne, nad bezpieczeństwem ma czuwać oko monitoringu. Inwestycja realizowana jest z środków własnych gminy przy wsparciu środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego ( 1 849 000 zł).

Maluchy z przedszkola nr 5, na czas remontu, przeniosą się do pomieszczeń przy ul. Mickiewicza oraz do budynku po byłej SP3 w Lubaniu (ul. Górna).

Wygląda na to, że niekończący się remont przedszkola w końcu zostanie zrealizowany, a maluchy wrócą do nowoczesnej, wygodnej i bezpiecznej placówki. Pozostaje jednak pytanie, jak gmina miejska rozwiązała współpracę z poprzednim wykonawcą remontu. Tu burmistrz odpowiedział nam bardzo konkretnym oświadczeniem:

Obecnie toczy się postępowanie sądowe przed Sądem Okręgowym w Legnicy, a także postępowanie sądowe przed Sądem Rejonowym w Lubaniu z wniosku Gminy Miejskiej Lubań przeciwko byłemu wykonawcy w sprawie o zabezpieczenie dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu budownictwa, gdyż w opinii Gminy Miejskiej Lubań prace projektowe i roboty budowlane zostały wykonane niezgodnie z umową. Gmina Miejska Lubań na obecnym etapie zleciła wykonanie ekspertyz, które jednoznacznie potwierdzają, że wady i uchybienia w zakresie dokumentacji projektowej i wykonanych robót budowlanych powstały z winy byłego wykonawcy.

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość czytelnik
Gość czytelnik 22.06.2018, 14:27
Droga redakcjo, o jakich pomieszczanich na ul. Mickiewicza mowa? Dlaczego nie napiszecie, że chodzi o pomieszczenia po byłym Przedszkolu Bąbelkowo? Dlaczego nikt nie napisze jaki jest miesieczny koszt wynajęcia tego budynku?? Dlaczego My jako Rodzice nie znamy warunkow w jakich nasze dzieci będą się uczyć przez najbliższy rok?? Niby piszecie ale lekko, delikatnie, żeby nikomu się nie narazić.....
gość
gość 22.06.2018, 10:09
współczuję rodzicom z osiedla Piastów którzy będą musieli prowadzać dzieci na ul. Górną, zwłaszcza tym "niezmotoryzowanym" :(
Gość czytelnik
Gość czytelnik 22.06.2018, 14:28
Na ul. Górną bedzie autokar, ktory bedzie woził dzieciaczki....
Cdn
Cdn 21.06.2018, 17:03
https://m.facebook.com/stor...
Józek
Józek 21.06.2018, 16:57
Czyli koszty rosną, ciekawe kiedy przekroczy 5 milionów.Jak znam życie umowa była przygotowana niezawodnym sposobem "kopiuj wklej". A wykonawca nie był głupi i umowę przeczytał w te i z powrotem sto razy zanim pozwolił sobie na zrobienie urzędników w balona. Sprawa potrwa pewnie ze 3 lata, a za przegraną miasta zapłacą mieszkańcy.
jacek
jacek 21.06.2018, 19:39
Już dawno przekroczył. Wydano już ok 1,5 mln zł, teraz 5,1 mln zaakceptowana oferta z przetargu. Do tego z 300 tys za wynajęcie przedszkola zastępczego - wcześniej burmistrz sprzedał ten budynek za 400 tys - ot gospodarny gospodarz. Nie liczę kosztu nadzoru, projektów - to już daje ok 7 mln. Jeszcze jak miasta przegra odszkodowanie 1 mln zł - to wyjdzie 8 mln !!!!

Pozostałe