Skwery w centrum Lubania z nowymi nazwami

  • 18.07.2018, 17:59
  • red.
Skwery w centrum Lubania z nowymi nazwami
Podziel się:
Oceń:
Mało kto wie, że skwery z lubańskimi fontannami od niedawna mają swoje nazwy.   

Na czerwcowej sesji, miejscy radni po raz kolejny pochylili się nad sprawą nadania imienia placowi koło ratusza, gdzie znajduje się najstarsza lubańska fontanna. Pierwszy raz taką próbę podjęto w lutym 2016 roku. Wówczas po gorącej dyskusji temat zdjęto z porządku obrad, bowiem pojawiły się spore wątpliwości w tym temacie. Pisaliśmy o tym tutaj.

Jak się okazało i tym razem nie zabrakło sporów i dyskusji. Półtora roku temu pytano, dlaczego akurat Feliks Netz, a nie na przykład Ludwik Anioł ma zostać patronem skweru w centrum Lubania? Podczas ostatniej sesji argument ten powrócił niczym bumerang. Radna Małgorzata Grzesiak poinformowała, że intencje co do nazwania placu przy ratuszu zostały pomnożone. Bowiem w tym samym czasie na ręce burmistrza Arkadiusza Słowińskiego złożyła wniosek absolwentów LO i mieszkańców miasta, aby ten sam skwer nazwać imieniem nieżyjącego już wybitnego pedagoga i społecznika profesora Ludwika Anioła, który Lubaniowi poświęcił większą część swojego życia.

Radny Kamil Glazer zwrócił uwagę, że gdy w lutym 2016 roku temat dyskutowano, zdjęto go wówczas z obrad, aby dać czas na zastanowienie się nad kandydatami. - Teraz, gdy mamy już projekt uchwały gotowy wychodzi kontrpropozycja. Pytanie, gdzie była ta propozycja przez ten okres? - argumentował radny.

Radna Grzesiak przekonywała, że nie chodzi tu o uliczkę na rubieżach miasta, a o plac w centrum i warto by o zdanie zapytać mieszkańców.

Komisja prezydialna, która była autorem uchwały, w jej uzasadnieniu wyjaśnia:
"nadanie nazwy „Plac Feliksa Netza" jest formą upamiętnienia i uhonorowania wybitnej postaci o wielkich zasługach dla miasta, którą niewątpliwie był Feliks Netz, wielokrotnie promujący miasto Lubań w swojej twórczości, audycjach radiowych i udzielanych wywiadach, będący autorytetem moralnym i osobą, która pozostawiła trwały ślad w historii naszego miasta."

Zdecydowaną większość dyskusji w tym temacie możecie wysłuchać z zapisu sesji, który udostępniamy na naszym kanale na YouTube 2:53:37 – 3:29:45 *.

Ostatecznie po debacie trwającej 37 minut, radni większością głosów 12 za, 4 przeciw i 3 wstrzymujących się przyjęli uchwałę o nadaniu imienia Feliksa Netza placowi wokół fontanny przy  ratuszu.

Niezwykle ciekawym było salomonowe rozwiązanie, które zaproponował Mariusz Tomiczek, zastępca burmistrza. - Aby na placu Feliksa Netza ulokować ławeczkę z postacią Pana Ludwika Anioła, przy której każdy będzie mógł przysiąść i zrobić sobie zdjęcie. Jest to praktyką wielu miast – podpowiadał radnym zastępca burmistrza.

Również skwer przy Wieży Brackiej w trakcie tej samej sesji znalazł swój patronat i zyskał miano Parku Niepodległości. I tu wywiązała się krótka dyskusja (YT 2:49 – 2;53:30). Stało się tak, bowiem we wniosku Krzysztofa Jaworskiego, który był pomysłodawcą nazwy, widniała propozycja „Parku 100 – lecia Odzyskania Niepodległości”. Komisja prezydialna argumentowała zmianę tym, że nazwa jest zbyt długa. Radny Jaworski kontrował natomiast, że mamy już w Lubaniu ulicę Niepodległości. Ostatecznie przegłosowano krótszą propozycję.

Tym samym dwa skwery, które dotychczas pozostawały bezimienne zyskały swoje nazwy. 

 

*Niestety z przyczyn technicznych, zabrakło tam fragmentu, w którym Radna Grzesiak uniosła się po krytyce ze strony radnego Ryszarda Jastrzębskiego i skrzyczała go słowami ”nie skacz koguciku”.

red.

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Adam Adamiak
Adam Adamiak 22.07.2018, 03:52
Proponuję nazwę Radnych Miejskich,niech mają a co! Gdy po ciężkiej pracy spoczną na ławce i zanurzą przepracowane ręce i głowy w podświetlanej wodzie, nastąpi w nich iluminacja. A wtedy czeka Lubań przyszłość świetlaną.
Herakliusz
Herakliusz 23.07.2018, 15:39
Oczywiście tych Radnych Miejskich - czyli tej jedynie słusznej kadencji...
Borys_owicz
Borys_owicz 21.07.2018, 08:57
Czyżby nie było w powojennej Polsce jakiegoś zaslużonego księdza? Teraz to takie modne - czyli na czasie. Przecież nie tak dawno Rada nadala jakieś nobilitacje księdzu co to w latach niesłusznych kandydatem na etata w SB aspirował jako tajny współpracownik.
Lesio
Lesio 20.07.2018, 09:36
A nikt nie zaproponował nazwanie tego imieniem Wielkiego Lecha K.?
gość
gość 19.07.2018, 09:41
Zastanawiam się, co przyświecało autorowi tekstu. Pewnie większość czytających skupi się nie na nadaniu imienia, ale na pani Grzesiak. Nie chodzi tutaj o obronę radnych, ale skoro krytykuje się ich zachowanie, samemu należy godnie się zachowywać i nie mącić.
gość
gość 19.07.2018, 09:14
Ciekawe, czy przeciętny mieszkaniec Lubania wie, kim był pan Netz? Ja musiałam poszukać wiadomości w internecie. Może warto zamieścić jakąś tablicę informacyjną, bo inaczej będzie to nazwa, jak każda inna, bez znaczenia.
dwe
dwe 19.07.2018, 11:38
no jak kim był ? przecież to takie polskie nazwisko aż dziwne, że nie ma pomnika w izraelu.
gość
gość 19.07.2018, 12:30
Nie wiem, czy ów pan Żydem był. Nie mam nic przeciwko Żydom, bo jak w każdym narodzie dobrzy i źli ludzie bywają. Chodziło mi o sam fakt nieznajomości w szerszym gronie. Dobrze, że choć ławka z panem Aniołem tam stanie i będzie można pogadać z Nim, jak dawniej, miło, mądrze i wesoło, bo uśmiech miał zawsze na twarzy.
atak
atak 19.07.2018, 21:47
gołębie będą miały gdzie srać
regent
regent 19.07.2018, 08:52
Z wikipedii: "...Urodził się 26 grudnia 1939 r. w Kretkach, skąd wyjechał w 1946 do Lubania, gdzie mieszkał z rodzicami do marca 1955r. (!)..." tj. 9 (słownie : dziewięć) lat! Wyjechał z Lubania mając 16 lat! Całe swoje życie związał z Katowicami, gdzie zmarł. Tak więc uznanie tego pana za lubaniaka godnego uhonorowania poprzez nazwanie skweru jego imieniem jest wg mnie i na wyrost i na siłę. Kto to w ogóle wymyślił? Czym Państwo Radni się zajmujecie? Czyżby fakt uczestnictwa p.Netza w Społecznym Komitecie poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich w 2010r. był argumentem decydującym?
Hogsof War
Hogsof War 19.07.2018, 13:30
Po pierwsze to niech radni za coś konkretnego się wezmą !!! Po drugie jak ta mini brografia jest prawdziwą to wybór tego pana to jakaś parodia bo niby za co ??, po co jego nazwiskiem ???. A po trzecie jak doświadczenie mnie nauczyło to i tak większość dzisiaj panujących po wyborach zostanie przy korycie
Mk
Mk 18.07.2018, 20:47
Radna Grzesiak jako długoletni pedagog już nie raz raz zabłysneła "elokwencją" a jej prostacki styl wypowiedzi i zachowania pozostawiam bez komentarza.
Herakliusz
Herakliusz 23.07.2018, 15:41
Tylko, że mimo wszystko miała słuszność czyli rację...
makaw
makaw 18.07.2018, 19:35
..............no po prostu żenada.......zero pomysłu na Lubań, zero długoletniej strategii rozwoju naszego miasta.........niedługo w Lubaniu psy czterema literami zaczną szczekać...........mamy natomiast dzikie bitwy o pietruszkę..........o nazwy się kłócą i od kogucików wyzywają..............podziękujmy im w nadchodzących wyborach !!!

Pozostałe