Letni festiwal pozytywnych wibracji, czyli SOUNDSYSTEM STREET FESTIVAL

  • 2.08.2018, 17:36
  • Organizator
Letni festiwal pozytywnych wibracji, czyli SOUNDSYSTEM STREET FESTIVAL
Sześć scen rozstawionych w różnych częściach Przedmieścia Nyskiego, dziewięciu wykonawców i muzyka pełna pozytywnych wibracji – tak będzie wyglądał Soundsystem Street Festival, który w piątek 17 sierpnia opanuje Zgorzelec. Mamy rozpiskę działań!

"Nikt nie będzie nam mówił, przy jakiej muzyce mamy tańczyć" – takie myślenie przyświecało pierwszym sound systemom, DJ’skim kolektywom reggae, które wystawiały głośniki na ulice i przejmowały klubową przestrzeń. Kultura narodzona na Jamajce już w latach 50-tych ubiegłego wieku rozkwitła na całym świecie, docierając do Polski pod koniec lat 80-tych. Soundsystem Street Festival odwołuje się do pięknej idei "zrób to sam" i celebruje ważną część historii muzyki niezależnej. Czołowe polskie sound systemy ze swoimi ścianami głośników zagrają tam, gdzie 30 lat temu powstała jedna z pierwszych takich ekip w Polsce – Joint Venture. Ulica zamieni się w jeden wielki karaibski parkiet. Załóż buty do tańca!

Najwyższy czas na to, żeby w mieście gdzie rodziła się polska kultura sound systemowa odbył się taki festiwal. Cieszy mnie, że zapraszamy krajową czołówkę i że wystąpi wielu wywodzących się ze Zgorzelca DJ’ów. To podmuch czegoś świeżego i prawdziwego, co przybliży moje rodzinne miasto do Londynu czy Kingston – miejsc, które zawsze mnie twórczo inspirowały – komentuje Mirosław "Maken" Dzięciołowski, współorganizator z ramienia Joint Venture.

Na pierwszej edycji imprezy, która wygrała głosowanie internautów w budżecie obywatelskim Marszałka Województwa Dolnośląskiego na najlepszy projekt kulturalny, wystąpią trzy czołowe polskie kolektywy DJ’skie wyposażone w potężne systemy nagłośnieniowe stworzone specjalnie z myślą o graniu reggae & dub. Będą to Dubseed Sound System z Krakowa, Pandadread Sound System z Gdańska oraz Rise Up! Sound System z Częstochowy. Ich wieloletnia aktywność w dziedzinie promocji muzyki, regularnej organizacji imprez w klubach i na festiwalach, zapraszania wybitnych artystów z zagranicy czy budowy systemów nagłośnieniowych stawia ich w rzędzie osób kluczowych dla promocji tej kultury w Polsce. Zgorzelec zobaczy wyjątkowo szalony, dancehallowy show obchodzącego 20-lecie działalności estradowej 27Pablo z ekipy Dancehall Masak-Rah w towarzystwie mistrza nawijki Diego Cichy Don, artysty solowego oraz członka Zjednoczenie Soundsystem. Do swojej kolebki na obchody rocznicy powstania przybędzie Joint Venture Sound System z DJ Bass Reproduktorrem Xiędzem Makenem I w roli psychodelicznego wodzireja oraz Activatorem, jednym z najważniejszych polskich realizatorów dźwięku reggae/dub/world music. Również w Zgorzelcu w 1994 roku powstał Kosmos Mega Sound System. Dziś znany kulturalny aktywista w Szklarskiej Porębie, DJ Ostatni Aborygen Jasiu, zagra z DJ Siwym na własnym nagłośnieniu, podobnie jak inny lokalny zestaw Paproota.org Sound.system, zbudowany przez Duszę. Swoje własne dubowe produkcje w formule live actu zagra i zaśpiewa Jabbadub w składzie z RazTaMamą & Mr. Boreckim.

Sukces internetowego głosowania pokazał, że festiwal to atrakcyjna formuła, której spragnieni są młodzi ludzie. Przedmieście Nyskie to idealne miejsce na multikulturowy muzyczny karnawał, który budzi zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale również po niemieckiej stronie. Dlatego spodziewamy się wielu kolorowych uczestników, którzy przywiozą do miasta dobre taneczne wibracje – dodaje Piotr Arcimowicz, jeden z organizatorów festiwalu.

Przed muzycznym startem imprezy przewidziane jest również spotkanie z Joint Venture Sound System oraz warsztaty z budowy sound systemów prowadzone przez ekipy Pandadread & Rise up!

Projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego Aktywny Dolny Śląsk. Wydarzenie wspiera Miasto Zgorzelec

PROGRAM SOUNDSYSTEM STREET FESTIVAL

17-08-2018 (piątek)

  • 15:00, Muzeum Łużyckie

"Z kaset i na ruskich głośnikach – 30 lat Joint Venture Sound System" – spotkanie z Mirosławem "Makenem" Dzięciołowskim oraz Mariuszem "Activatorem" Dziurawcem

  • 17:00, Scena 1: Pandread Sound System

"Jak zbudować własny sound system" – warsztat prowadzony przez Pandradread Sound System i Rise up! Sound System

  • 19:00 – 00:00

Muzyka i taniec

SCENA 1: PANDADREAD SOUND SYSTEM

19:00 27Pablo & Diego Cichy Don

21:00 Pandadread Sound System

SCENA 2: PAPROOTA.ORG SOUND.SYSTEM

19:00 Paproota.org Sound.system (Dusza)

SCENA 3: KOSMOS MEGA SOUND SYSTEM

19:00 Kosmos Mega Sound System (DJ Ostatni Aborygen Jasiu) & DJ Siwy

SCENA 4: RISE UP! SOUND SYSTEM

19:00 Jabbadub feat. RazTaMama & Mr. Borecki

21:00 Rise up! Sound System

SCENA 5: DUBSEED SOUND SYSTEM

19:00 Dubseed Sound System

22:00 Joint Venture Sound System

 

Strona facebook:

https://www.facebook.com/SoundsystemStreetFestival/

Wydarzenie facebook:

https://www.facebook.com/events/174455389943070/

 

Już niedługo przybliżymy Wam biografie wszystkich wykonawców.

 

Organizator

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe