Wojciech Leszczyk
Wojciech Leszczyk
Wojciech Leszczyk

Dbajmy o psy w czasie upałów !!!!!!

  • 9.08.2018, 09:51
  • mjr SG Beata Czarniecka - Serafin
Dbajmy o psy w czasie upałów !!!!!!
Biorąc pod uwagę występowanie w ostatnich tygodniach wysokich temperatur otoczenia, które w dotkliwy sposób są odczuwalne dla nas, należy zwrócić szczególną uwagę na nasze czworonogi. O ile my ludzie jesteśmy w stanie ubrać się w lżejszą odzież, pić dużo wody i starać się nie opuszczać klimatyzowanych pomieszczeń, o tyle nasze psy są uzależnione w wielu przypadkach od naszej bezpośredniej opieki nad nimi.

Psy w odróżnieniu do człowieka nie pocą się na całym ciele, tylko na łapach i to uniemożliwia im skuteczne schładzanie organizmu. Starają się pozbyć nadmiernych ilości ciepła za pomocą dróg oddechowych, zwiększając częstotliwość oddechów (tzw. „ziania"), dlatego bardzo ważne jest między innymi jaki rodzaj kagańca używamy w upalne dni. Zakładanie szczelnie przylegającego kagańca uniemożliwia naszym podopiecznym właściwą wentylację.

Pamiętajmy ponadto, że sierść naszych czworonogów wymaga stopniowego schładzania wodą, aby nie dopuścić do przegrzania ciała (nie należy bardzo rozgrzanego psa polewać lodowatą wodą!!!), zaś przekroczenie temperatury ciała powyżej 40,5 stopni C grozi udarem cieplnym.

Do udaru cieplnego dochodzi najczęściej, gdy pozostawimy psa w zamkniętym samochodzie, zamykamy w kojcu lub terenie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych bez obszarów zacienienia, a także przy nadmiernym wysiłku fizycznym.

W te upalne dni, trudne do zniesienia nawet dla człowieka, nie wyprowadzajmy lub maksymalnie ograniczajmy wyprowadzanie na spacer psów w południe, zwłaszcza w terenie zurbanizowanym, gdzie nie ma możliwości schronienia się przed słońcem. Pamiętajmy o stałym uzupełnianiu zimnej wody w misce do picia.

Ponadto w sklepach z akcesoriami dla zwierząt, dostępne są kamizelki oraz obroże chłodzące dla psów. Pomóżmy naszym psiakom przetrwać te trudne warunki pogodowe, nie dopuszczając do utraty zdrowia, a w skrajnych przypadkach zagrożenia życia. Z pewnością będą nam bardzo wdzięczne.

mjr SG Beata Czarniecka - Serafin

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Herakliusz
Herakliusz 9.08.2018, 11:39
... a o koty?
gość
gość 9.08.2018, 17:15
No właśnie. Dorzuciłabym jeszcze ptaki (rozstawianie poidełek).

Pozostałe