Literacki Gryfów Śląski zaprasza

  • 25.08.2018, 15:57
  • lwowecki.info
Literacki Gryfów Śląski zaprasza
Podziel się:
Oceń:
Po raz pierwszy na Dolny Śląsk zawitało „Lato z książką”. To jedyna tego typu impreza w kraju, gdzie przez trzy dni miłośnicy literatury mogą spotkać się z autorami ulubionych książek, porozmawiać z nimi nie tylko na temat już wydanych dzieł, ale także na temat warsztatu pracy, emocji towarzyszących pisaniu, ale także dalszych planów wydawniczych.

– Polacy czytają. Polacy czytają dużo. Te nakłady książek są, co prawda małe, ale liczba, wolumen tych książek jest bardzo duży. Natomiast dominuje komercyjna literatura światowa, bądź Polska, taka najbardziej nastawiona na rynek, która też nie do końca ma wartość literacką. W związku z tym, tym ważniejsze są spotkania autorów jak Ci, którzy przyjeżdżają tu, żeby oni mogli spotkać się, skonfrontować z faktyczną publicznością literacką – mówi Bogusław Chrabota, współtwórca projektu „Lato z książką” autor książek, znakomity dziennikarz, felietonista, redaktor naczelny Rzeczpospolitej, współtwórca telewizji Polsat czy współpomysłodawca serialu „Świat według Kiepskich”, który dodaje, iż dla niego ten projekt jest fascynującym eksperymentem, w którym z wielką przyjemnością bierze udział.

Przez trzy dni, od piątku do niedzieli na gryfowskim rynku możemy spotkać się ze znakomitymi dziennikarzami, ludźmi kultury, biznesu, sportowcami, podróżnikami, czy zawodowymi pisarzami. Wszystkich ich połączyła pasja do pisania. Każdy miał ku temu inny powód. Jedni, jak Bogusław Chrabota dzięki wydanej książce pt.: „Świnia z twarzą Stalina” opowiadającej o jego przodkach, Stalinowskich czystkach, ucieczce z płonącej Białorusi, przymusowych robotach w nazistowskich Prusach, śmierci i odrodzeniu miasta w pewnym sensie „rozliczył” się z przeszłością, dając jednocześnie upust emocjom, jakie wiązały się z dramatycznymi losami jego rodziny.

Zupełnie z innych pobudek po pióro sięgnęła Agata Komorowska, która w Gryfowie Śląskim opowiadała o swoim życiu, życiu kobiety sukcesu, modelki, biznesmenki, żony, matki, której pewnego dnia świat się zawalił, która zdała sobie sprawę, że żyje w depresji a jej na pozór wspaniałe życie jest fikcją. Opowiadała o tym jak przeszła wielką przemianę, jak poradziła sobie z depresją, rozwodem, z wychowaniem trójki dzieci, w tym jednego adoptowanego i jednego niepełnosprawnego…, jak znalazła nowe wyzwania i nowy cele. Wszystkie te bardzo osobiste przeżycia zawarła w książce „Depresjologia”, do której przeczytania zachęcała. Natomiast odpowiedzi na pytania: Jak powiedzieć dziecku, że jest adoptowane? Jak pokochać niepełnosprawność ukochanego syna? Jak uczyć się od zbuntowanego nastolatka? Jak poradzić sobie ze stratą nienarodzonego dziecka? I w końcu, jak znaleźć siłę i odwagę, by pokochać zupełnie obce, dorastające już dziecko? W oparciu o swoje przeżycia i doświadczenia zawarła w książce pt. „Anioły mówią szeptem”.

Przed gryfowską publicznością zasiadła piękna, młoda kobieta, która bardzo otwarcie mówiła o własnym życiu, problemach i tym jak wyszła na prostą. Bardzo ciepła i sympatyczna osoba z dużym bagażem trudnych przeżyć zachęcała także do śledzenia jej bloga, będącego nie tylko stroną informacyjną, ale także swoistą grupą wsparcia dla osób w trudnej sytuacji życiowej, dla tych, którzy zmagają się z depresją i problemami życiowymi.

W piątkowy wieczór, mimo bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych w literackim namiocie na gryfowskim rynku czytelnicy mieli okazję do spotkania się także z Iloną Felicjańską, Sylwestrem Latkowskim i Piotrem Goćkiem. Oprawę muzyczną zapewniła wyjątkowa i niepowtarzalna Gryfowska Kapela Podwórkowa, a za dźwięk i zabezpieczenie medyczne odpowiedzialny był Opol-Trans.

„Lato z książką” to nie tylko spotkania z autorami książek. To także strefa książki, czyli kiermasz, gdzie można zakupić wiele ciekawych pozycji, oczywiście wśród nich nie brakuje tych, do których przeczytania zachęcają goście. To również stoisko partnera strategicznego projektu, czyli Poczty Polskiej – w Gryfowie Śląskim jest to stoisko lokalnej placówki. Jest także kolorowa strefa dla dzieci, w której animatorzy przez cały czas trwania wydarzeń literackich pracują animatorzy.

 W sobotę zapraszamy na spotkania z Joanną Jurgała-Jureczka, Krystyną Mazurówną, Agnieszką Jeż i Pauliną Płatkowską oraz Sylwią Trojanowską, a w niedzielę z Jackiem Pałkiewiczem, Piotrem Krysiakiem, Panem Pierdzołką i Agnieszka Lis. Oczywiście zapraszamy również do kolorowej strefy dla dzieci.

lwowecki.info

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe