Moda dwudziestolecia międzywojennego

start 09.11.2019 17:00
koniec 09.11.2019 19:00

Lokalizacja: Lubań

Zapraszamy na pokaz mody 20-lecia międzywojennego w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej „Retropasje”, który odbędzie się 9 listopada 2019 r. (sobota) o godzinie 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu/Sala lustrzana. Wstęp wolny.

“Moda u progu niepodległości” - od zawsze temat mody i strojów wzbudzał emocje nie tylko wśród pań, a spektakularne zmiany często zwane rewolucjami modowymi miały wpływ nie tylko na zewnętrzny wizerunek, ale też na zmiany osobowościowe. Tak też było z modą po zakończeniu I wojny światowej, kiedy to zaszły głębokie przemiany w obyczajach i modzie. Lata powojenne kojarzą się przede wszystkim z takimi wydarzeniami, jak emancypacja kobiet czy rewolucja modowa, która polegała m.in. na skróceniu sukien, odrzuceniu krępujących gorsetów, bądź też propagowaniu zdrowej opalenizny. Z międzywojennej garderoby zniknęły klejnoty, ozdoby i kosztowne stroje. Dżentelmeni i elegantki II RP stawiali na proste fasony, wygodę, skromność. W kreacjach, dla coraz bardziej niezależnych zawodowo kobiet, które chętnie oddawały się rozrywkom takim jak taniec czy sport, pierwszy raz zignorowano talię i biust, a odsłonięto nogi.

Moda była uniwersalna i funkcjonalna i na dodatek wzbudzająca podziw wśród każdej płci. Wśród naszych mieszkańców w szafach można znaleźć jeszcze elementy ówczesnych strojów, a niektórzy z nich pamiętają tamte stylizacje. Dlatego też chcemy choć na chwilę „powrócić, jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat” zapraszając na pokaz mody okresu międzywojennego przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną Retropasje.

Zadanie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego “Koalicje dla Niepodległej”. Zadanie “Lubań dla Niepodległej”.

 

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.