Odrębne spotkania zorganizowano także dla młodzieży i radnych miasta Lubań. Na każdy z warsztatów zapraszano również specjalistów z poruszanej w jego trakcie dziedziny. Oczywiście obrady toczyły się przy otwartych drzwiach. Strategię budowano zgodnie z modelem zarządzania projektami, zorientowanym na cele. Pierwszym etapem prac nad strategią była dokładna analiza aktualnej sytuacji miasta. Jego mocnych i słabych stron oraz szans rozwojowych i zagrożeń wynikających z jego otoczenia. Każda grupa ujęła problem z nieco innej strony, wnosząc swoją wiedzę i praktyczne doświadczenia. Efekt tej zbiorowej pracy został poddany szerokiej ocenie. Każdy mógł go skonsultować i dokonać wartościowania – wybrać, które z opisanych warunków są priorytetowe. Uzyskana w ten sposób analiza SWOT ma wysoki poziom merytoryczny. Jest bardzo realistyczna. Dopiero w oparciu o nią, w kolejnej turze spotkań warsztatowych każdy zespół może formułować misję, cele strategiczne, operacyjne i zadania dla naszego miasta. Za nami już pierwsze takie spotkania. We wrześniu odbyły się warsztaty z zakresu bezpieczeństwa. Natomiast w dniu 1 października - warsztaty grupy „Gospodarka i infrastruktura”, w których uczestniczyli lubańscy przedsiębiorcy, w tym przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych i Rada Gospodarcza Lubania, przedstawiciele spółek komunalnych oraz jednostek samorządowych odpowiedzialnych za współpracę z biznesem i infrastrukturę oraz Burmistrz Miasta Lubania. Spotkanie moderował zastępca Burmistrza Mariusz Tomiczek. Było ono niezwykle owocne. Szczególnie gorącą dyskusję wzbudziły tematy infrastruktury i mającej powstać obwodnicy Lubania a także lokalizacji terenów pod ewentualne inwestycje i związany z tym możliwy rodzaj inwestycji. Zarówno grupa „Bezpieczeństwo” jak i „Gospodarka i infrastruktura” wskazały jako cel pozyskanie inwestorów zewnętrznych, krajowych oraz zagranicznych a co za tym idzie konieczność przygotowania niezbędnych terenów.
Rada Gospodarcza Miasta Lubań wniosła bardzo cenny wkład w postaci opartych na własnej analizie, sformułowanych celów oraz bardzo szczegółowo rozpisanych zadań i określonych kierunków rozwoju, które zostały włączone do strategii.
Wskazane przez grupę cele dotyczyły m.in. wykorzystania potencjału i lokalizacji miasta do rozwoju turystyki w mieście. Wśród zaproponowanych działań znalazły się koncepcje opracowania i wdrożenia spójnego modelu oznakowania obiektów turystycznych i systemu informacji miasta i powiatu, poprawy stanu technicznego i infrastruktury atrakcji turystycznych zlokalizowanych na terenie miasta Lubania czy też zagospodarowania rzeki Kwisy do rozwoju turystyki wodnej. Rozmowy dotyczyły również kreacji atrakcji turystycznej o znaczeniu regionalnym. Podczas spotkania poruszono koncepcje zagospodarowania Parku na Kamiennej Górze na inwestycje o charakterze turystyczno – rekreacyjno – sportowym. Ponadto jako najważniejsze zadanie wskazano m.in. przygotowanie oferty inwestycyjnej i pozyskanie inwestorów.
Organizacja procesu budowania strategii rozwoju miasta jest obecnie priorytetowym działaniem Łużyckiego Centrum Rozwoju. Po ostatecznym sformułowaniu, strategia zostanie przedstawiona do akceptacji Radzie Miasta Lubań. Jeśli zostanie przyjęta, stanie się obowiązującym aktem, bezpośrednio wpływającym na wszelkie podejmowane w mieście decyzje.
Napisz komentarz
Komentarze