Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 15 grudnia 2024 16:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Koniec z kręceniem liczników?

Zakup samochodu w naszym kraju przypomina nieco grę w rosyjską ruletkę. Nie wiadomo na co trafimy i czy przy okazji dość mocno się nie sparzymy. Kręcenie liczników, auta złożone z dwóch sprzedawane jak bezwypadkowe to chleb powszedni. Czy zmieni to uruchomiona dziś strona CEPiK? Mamy taką nadzieję. Dzięki niej szybko i bezpłatnie sprawdzić można bowiem historię pojazdu przed zakupem.       

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło nową wersję strony Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dzięki nowej witrynie obywatele i przedsiębiorcy uzyskają łatwy dostęp do danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców. W zależności od potrzebnych informacji można skorzystać z różnych dostępnych usług: 

Historia pojazdu - to bezpłatna usługa, dzięki której poznasz historię pojazdu przed zakupem. Dzięki usłudze można sprawdzić m.in. czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ważne obowiązkowe badanie techniczne.

Bezpieczny autobus – to bezpłatna usługa, która pozwala na wstępne sprawdzenie autobusu, którym właśnie wybieramy się na wycieczkę lub którym codziennie jeździmy do pracy i szkoły.

Wniosek o udostępnienie danych - Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym każdy może uzyskać dane z centralnej ewidencji pojazdów (CEP) oraz centralnej ewidencji kierowców (CEK). W tym celu trzeba złożyć wniosek, w którym wskaże się swój uzasadniony interes. Na stronie cepik.gov.pl zamieszczona została procedura składania wniosków zarówno przez internet jak i drogą tradycyjną.

Wniosek o dane statystyczne – Na stronie została zamieszczona także procedura składania wniosków o udostępnienie danych statystycznych z ewidencji. Dane mogą być wykorzystane zarówno do celów niekomercyjnych, jak i komercyjnych.

Sprawdziliśmy. Strona rzeczywiście działa i podaje historię pojazdu. Wystarczy numer rejestracyjny, VIN i data pierwszej rejestracji. Po wpisaniu danych bez problemu uzyskamy dostęp do wspomnianych wcześniej danych. Czy pomoże to ukrócić proceder kręcenia liczników? Zobaczymy. Dane do CEPIK przekazują zarówno wydziały komunikacji, jak i ubezpieczyciele, stacje kontroli pojazdów oraz policja i ITD. Teraz oszukiwać może być o wiele trudniej, ale wiemy, że pomysłowość naszych zaradnych rodaków nie takie przeszkody już potrafiła ominąć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Andrzej Dobrzański 16.05.2015 17:53
Czy pomoże to ukrócić proceder kręcenia liczników? Jako diagnosta powiem tak: 1 wprowadzamy do CEPIKU stan licznika w dniu badania od niedawna,ale nie mylmy tego z przebiegiem 2. dopóki zmiany stanu licznika nie będą karalne nie można nic zrobić ,kiedy pojazd na badaniu technicznym ma mniejszy stan licznika niż rok temu! 3. Reasumując,temat ma przyszłość ,ale tylko dla uczciwych.

rychu 16.05.2015 20:01
A nie jest tak, że w CEPIKU będzie widać zmiany rok po roku? I jak ktoś skręci licznik to CEPIK to pokarze?

Adam 13.05.2015 19:43
dla sciąganych z niemiec aut to nic nie zmieni bo one cofnięte są już u niemca....

Messer 14.05.2015 09:27
tak właśnie :)

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
konkurs
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama