- Maj to ten miesiąc, kiedy to 25 lat temu odrodził się lokalny samorząd. Z perspektywy czasu wydaje się, że ta zmiana ustrojowa jest jedną z najważniejszych, która dokonała się po obaleniu w Polsce komunizmu. - mówi burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. - Wiele kompetencji zostało oddane w ręce samorządów i patrząc na to co zrobiły przez te 25 lat można powiedzieć, że był to strzał w „dziesiątkę”. Oczywiście jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia, bo pojawiają się nowe wyzwania i oczekiwania. Niemniej jednak gdybyśmy porównali Lubań z lat 90. z tym aktualnym, co dziś robimy, to widać jak wielki postęp już nastąpił. - dodaje.
Właśnie z okazji 25-lecia samorządu i dnia samorządowca w lubańskim domu kultury zebrali się wszyscy, którzy przez te ponad dwie dekady angażowali się w samorządowe życie naszego miasta.
- Dla wielu młodych ludzi rok 1990 to zamierzchła historia. Ja pamiętam jak w 1975 roku, 25 lat po wojnie, ja kończyłem szkołę podstawową i gdy pojawiali się wojenni weterani to wydawało mi się, że oni są gdzieś tam z czasów bitwy pod Grunwaldem. Zdaje sobie sprawę, że podobnie dziś młodzież odbiera nas siedzących na sali i opowiadających o roku 1990. Oni nie mają pojęcia z jakim problemem zmierzyli się ludzie, którzy poszli wtedy do wyborów. To był czas, w którym wszystko było inaczej. Komitety obywatelskie, które wygrały wybory w większości rad w Polsce postanowiły odrzucić złe doświadczenia z poprzedniej epoki, kiedy mówiło się radny-bezradny. Chciały pokazać, że rzeczywiście te rady, które reprezentują społeczeństwo dadzą „radę”. - mówił w rozmowie z portalem eLuban.pl Jerzy Zieliński, burmistrz Lubania I kadencji.
- To oczywiście był czas pionierski, trudnych, bardzo trudnych decyzji, ale tak jak słyszę w tle muzykę to powiem, że to było najciekawsze. Jednym z pierwszych priorytetów obok tej „twardej” infrastruktury i edukacji była kultura. Pierwsze dźwięki dzisiejszego koncertu na fortepianie przypomniały mi jak staraliśmy się o to, aby dom kultury w ogóle posiadał fortepian właściwiej jakości. - wspominał Jerzy Zieliński, burmistrz Lubania w latach 1993-1998.
Jak tłumaczył w rozmowie z naszym portalem, przez 25 lat w naszym mieście zmieniło się naprawdę sporo. - Największym elementem tej zmiany była zabudowa śródmieścia. Tego śródmieścia nie było. Dziś trudno nawet tego dowieść. 106 działek w obrębie murów starego miasta to były puste place. Stały tam łóżka polowe, szczęki - tam odbywała się ta transformacyjna „sprzedaż wszystkiego”. To był główny element centrum miasta. Dziś układ urbanistyczny został bardzo staranie odtworzony i jest taki jaki Lubań posiadał od średniowiecza. To jest niezwykłe i warto się tym chwalić. Choćby jak wygląda tret w środku lubańskiego rynku. Tego naprawdę nie ma nigdzie indziej, to coś wyjątkowego.
Jerzy Zieliński podkreślał także, że to co w samorządach udało się osiągnąć to więcej niż ktokolwiek się spodziewał w roku 1990. - Gdyby ktoś mi wtedy powiedział, że za 25 lat tak będzie wyglądał Lubań, że tak będzie wyglądać Polska w ogóle, to przekroczyłoby to moje oczekiwania. To jest tylko jedno pokolenie a udało się odwrócić zły trend, udało się odrzucić to co krępowało inicjatywę ludzi. Mieszkańcy rzeczywiście wzięli sprawy w swoje ręce i postanowili, że miejsce w którym żyją będzie nie tylko dobrym miejscem, ale także pięknym miejscem. I to widać. Niezależnie od wszelkich niedoskonałości, od wszystkich problemów przed którymi stoimy – wszędzie, nie tylko w Lubaniu – to jednak obraz jest nieprawdopodobnie inny niż oczekiwaliśmy. Wydawało się, że zajmie nam o wiele więcej czasu odtworzenie tej przestrzeni publicznej, wspólnej, w której żyjemy. Te ostatnie 25 lat jest sukcesem samorządności. To jest paradoks, że w trwających kampaniach prezydenckich czy parlamentarnych wszyscy chwalą się czym? Tym jak wygląda Polska! A to jest praca radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów, wszystkich urzędników i instytucji, które codziennie zmieniają tę rzeczywistość. I to im należy się szacunek, dlatego to święto - Dzień Samorządowca, który wypada 27 maja jest w pełni zasłużonym świętem tych ludzi.
Dziś to właśnie Ci wszyscy mieli swoją chwilę. W miejskim domu kultury, w trakcie uroczystej sesji zostali oni wyróżnieni za wkład w rozwój naszego, lokalnego samorządu.
Napisz komentarz
Komentarze