Rodziny ewakuowane z Ukrainy, które skorzystają z propozycji zamieszkania i pracy na podstawie prowadzonego w MSW banku ofert, opuszczą ośrodek Caritasu w Rybakach oraz rządowy ośrodek w Łańsku w połowie czerwca. Natomiast rodziny z dziećmi wyjadą już po zakończeniu roku szkolnego.
W ośrodkach Caritas w Rybakach i rządowym w Łańsku zamieszkało w sumie 195 osób. Wśród nich jest około 50 dzieci. Jeszcze w styczniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło bank ofert pomocy dla wszystkich tych osób. Zaapelowano wówczas do samorządowców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i osób prywatnych o przekazywanie ofert wsparcia dla ewakuowanych przez polski rząd z objętego wojną Donbasu - tj. propozycji zatrudnienia i zamieszkania, ofert kursów językowych lub zawodowych. Na zaproszenie odpowiedziało wiele samorządów, organizacji a także prywatni przedsiębiorcy.
Propozycję zamieszkania przedstawiło wiele samorządów m.in. z Wrocławia, Zielonej Góry, Świdnicy, Koszalina, Wałbrzycha, Wielunia, Sopotu czy Bydgoszczy. Miasta te, podobnie jak pozostałe samorządy z całego kraju, zaoferowały mieszkania i pomoc w znalezieniu pracy. Przykładowo władze miasta Wałbrzycha przedstawiły propozycję mieszkania wraz z pracą dla lekarza w miejscowym szpitalu. Natomiast na terenie Bydgoszczy zamieszkają dwie rodziny z dziećmi. Miasto udostępni im mieszkania komunalne. W Lubaniu uchodźcy otrzymają mieszkanie. Mają także zagwarantowaną pracę w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej.
Do tej pory ośrodki w Łańsku i Rybakach opuściły 4 rodziny. Osoby te zamieszkały w Zielonej Górze, Warszawie, Stawiskach koło Kościerzyny oraz pod Wrocławiem i tam też podjęły zatrudnienie. Osoby te pracują w swoim zawodzie, m.in. laboranta w wodociągach miejskich, bibliotekarki, pracownika budowlanego i w gastronomii.
Rodzina polskiego pochodzenia, która zdecydowała się opuścić Donbas i zamieszkać w Lubaniu zostanie oficjalnie powitana w naszym mieście w najbliższą środę.
Napisz komentarz
Komentarze