W ramach jubileuszu 15- lecia ZGIUK najważniejszym wydarzeniem było wciągniecie flag poszczególnych gmin z herbami na maszty przy Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić ogromne znaczenie wspólnej budowy i eksploatacji Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych przez 14 gmin w ramach zawartych porozumień międzygminnych, piętnasta flaga która tu zawisła jest z herbem naszej spółki – mówi Michał Turkiewicz prezes lubańskiego ZGiUK. Podczas spotkania przy centrum utylizacji przedstawiciele wszystkich gmin, burmistrzowie i wójtowie bądź ich przedstawiciele wciągnęli na maszty swoje flagi, które będą tam powiewały i podkreślały, że to jest wspólna instalacja wybudowana przez 14 gmin.
W części oficjalnej uczestniczyli pracownicy spółki - obecni i byli oraz zaproszeni goście, burmistrzowie i wójtowie 14 gmin, starostowie, przedstawiciele województwa. Na początku spotkania wyświetlono kilkunastominutowy film pokazujący dorobek spółki na przestrzeni lat. Następnie wręczono podziękowania w formie statuetek, medali i dyplomów dla zaproszonych gości i wszystkich, którzy z Zakladem Gospodarki i Uslug Komunalnych współpracują jak i dla wszystkich pracowników i emerytów, którzy przybyli na imprezę wraz z rodzinami. W dalszej części zaplanowano biesiadę, gdzie przygotowano liczne niespodzianki w postaci występujących zespołów, tancerzy, tortu czy pieczonych prosiaków.
15 lat spółki był to okres bardzo dynamicznego rozwoju firmy. Podwaliny powstały w 1996 roku kiedy Lubań, Olszyna i Siekierczyn podpisały porozumienie o utworzeniu Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich i wspólnie je wybudowały. Następnie w 2000 roku obiekty przekazano miejskiemu zakładowi budżetowemu, który przekształcono w spółkę. Po przekształceniu zakład normalnie się rozwijał i tworzył podwaliny pod dalszy rozwój. W roku 2009-2015 nastąpił dynamiczny rozwój, kiedy w związku ze zmianą ustawy śmieciowej i zmianami w systemie gospodarki odpadami wybudowano nowoczesną instalację przetwarzania odpadów komunalnych.
O tym jak rozwijał się ZGiUK na przestrzeni tych 15 lat niech świadczą liczby: 47 pracowników w roku 2009 w chwili obecnej 160 ze stażystami to około 200 osób – mówi Michał Turkiewicz - Przychody firmy z 5 milionów teraz to 23 miliony. Kiedyś obsługiwane 3 gminy teraz 14, kiedyś w tych trzech gminach obsługiwano 30 tysięcy mieszkańców teraz 150 tysięcy mieszkańców. Dodatkowo powstał nowoczesny zakład usług pogrzebowych. W mieście wzorowo utrzymany jest porządek oraz przykładamy starań, aby zieleń miejska była jak najbardziej estetyczna, naprawdę jest tego sporo i jest się czym pochwalić. Przyszłość lubańskiego ZGiUK to dalsza modernizacja centrum, przebudowa sortowni surowców wtórnych, przebudowa punktu przyjęć odpadów i przede wszystkim nowa baza transportowa, chcemy wynieść się z miasta, gdzie się już nie mieścimy, są to plany na najbliższe 5 lat – dodaje prezes.
Napisz komentarz
Komentarze