Lubań reprezentował zastępca burmistrza Mariusz Tomiczek i dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju, Małgorzata Wąs. Ze strony czeskiej, w rozmowach uczestniczył Burmistrz Miasta Frýdlant - Dan Ramzer i tamtejszy zespół zajmujący się współpracą naszych gmin. Spotkanie miało charakter roboczy i odnosiło się do planów projektowych, które miałyby być zrealizowane przy wzajemnej współpracy w 2017 roku.
Rozmowy dotyczyły opracowania dokumentacji dwóch projektów. Pierwszy z nich zakłada współpracę lubańskiego Muzeum Regionalnego z Muzeum Miejskim Frýdlant w zakresie wspólnego stworzenia wystaw, publikacji, warsztatów czy wykładów. Drugi projekt jest składany bezpośrednio przez miasta partnerskie i dotyczy podniesienia atrakcyjności czesko-polskiego pogranicza poprzez rewitalizację dwóch ścieżek edukacyjnych i działań promujących tę ideę. Na razie realizacja projektów stoi pod znakiem zapytania, bowiem prowadzone rozmowy to pierwsze kroki na długiej drodze formalności. Od tego, czy uda się uzyskać dofinansowanie, zależą dalsze losy partnerskich planów. Następnym etapem współpracy będzie udział w konsultacjach dotyczących tworzonych projektów, które odbędą się już 14 kwietnia w Hradcu Králové.
- Miasto Frydlant tak jak i Lubań należą do Euroregionu, są środki UE przeznaczone na współpracę transgraniczną. W związku z tym, że nasze miasta są blisko siebie, możemy starać się o środki z programów Polska - Czechy. Taki wniosek już wygenerowaliśmy do instytucji wdrażających w Ołomuńcu - mówi burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. - Przewiduje on rewitalizację Kamiennej Góry oraz wykonanie otoczenia wyremontowanego przedszkola miejskiego nr 5 w Lubaniu. Natomiast Frydlant, chce uzyskać środki na rewitalizację parku wokół zamku.
Napisz komentarz
Komentarze