Nie kto inny tylko mieszkańcy wiedzą najlepiej jakie mają potrzeby. Wystarczy się rozejrzeć w swoim otoczeniu, a pomysły pojawiają się niczym grzyby po deszczu. Zdewastowany plac zabaw, który od lat czeka na naprawę? Brak wodociągów czy pomysł na ścieżkę rowerową - to tylko przykłady pomysłów, których realizacja możliwa jest właśnie dzięki inicjatywie lokalnej.
Czekanie aż ktoś się domyśli i zrobi coś za nas z reguły nie przynosi żadnych efektów. Szanse na zrealizowanie projektu rosną znacząco jeśli sprawę w swoje ręce wezmą sami mieszkańcy i dodatkowo „dorzucą” się do projektu. Owo dorzucenie się nie musi oznaczać pieniędzy, co nie wyklucza współfinansowania. W takim przypadku po stronie inicjatorów może się pojawić dowolny wkład własny: wspomniana praca, świadczenia pieniężne lub rzeczowe zaś po stronie samorządu podjęcie zobowiązania do sfinansowania, nie pokrytej przez inicjatorów, części zadania.
W przypadku inicjatywy lokalnej to grupa osób zgłasza pomysł, ale partycypuje częściowo w kosztach wykonania tej inicjatywy - mówi burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński - Dotychczas problem poległa na tym, że społeczność naszego miasta niezbyt chętnie partycypowała, choć nie muszą to być koszty stricto finansowe. Może to być zaangażowanie w realizację poprzez pracę jaką włożymy w wykonanie zadania przy wsparciu samorządu. - tłumaczy burmistrz.
W ramach Inicjatywy lokalnej można realizować projekty, które wspierają rozwój społeczności lokalnych. Może się to dokonywać zarówno w wymiarze infrastrukturalnym (np. remont i rozbudowa dróg, infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej – stanowiących własność samorządu), jak i społecznym (np. podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji, pielęgnowanie kultury i lokalnego dziedzictwa). Ponadto w formule tej mogą być podejmowane przedsięwzięcia z obszaru edukacji, ekologii, wspierania kultury fizycznej i działalności charytatywnej. Bez względu na zakres działań, realizowane są tylko te przedsięwzięcia, które służą polepszeniu warunków życia społeczności, na rzecz i z jej inicjatywy.
Zgodnie z miejską uchwałą, wnioski o realizację zadania w ramach inicjatywy lokalnej, można złożyć do 30 czerwca. Wnioski zaopiniowane pozytywnie są rekomendowane do ujęcia w budżecie miasta na rok następny. Warunkiem zlecenie realizacji zadania publicznego jest zawarcie pisemnej umowy, która określa prawa i obowiązki Gminy oraz Wnioskodawcy.
Ludzi kreatywnych i chętnych do działania w Lubaniu nie brakuje. Potrzeb jest jeszcze więcej. Mimo to w przeciągu pięciu lat, odkąd istnieje możliwość inicjatywy lokalnej, do tutejszego magistratu nie wpłynął żaden wniosek. Powodów takiego stanu może być kilka.
Po pierwsze możemy czuć pewien opór przed partycypowaniem w czymś, co w naszym mniemaniu powinniśmy otrzymać w ramach płaconych podatków, po drugie oczywistym jest korzystanie w pierwszej kolejności z programów, gdzie otrzymamy unijne dotacje. Ten czas jednak powoli dobiega końca. Trzecim powodem jest brak informacji. W jednostkach samorządowych, które skutecznie poinformowały o takiej możliwości społeczność, ta forma współpracy cieszy się sporą popularnością. We Lwówku Ślaskim w 2013r. takich wniosków złożono 29, gdzie w analogicznym okresie, w o wiele większych Katowicach 35.
Największe projekty realizowane przez Wrocław dotyczą budowy dróg i kanalizacji, tam na inicjatywy lokalne w roku 2013 wydano 6,3 mln zł. Z drugiej strony są gminy, gdzie w ramach inicjatywy lokalnej zorganizowano koncert (wartość 500 zł) czy wydrukowano zdjęcia na wystawę historyczną (wartość 2000 zł).
Paradoksalnie najmniejsze zainteresowanie tą formą realizacji zadań można zauważyć w małych samorządach, w których potencjalna użyteczność tego narzędzia dla społeczności lokalnej byłaby najbardziej odczuwalna
Inicjatywa lokalna została uregulowana w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie już w 2003 roku. W Lubaniu uchwałą Nr VI/33/2011 z dnia 29 marca 2011 r. Rada Miasta Lubań określiła tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
Napisz komentarz
Komentarze