Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w całym kraju pomoc w wysokości 500 zł może otrzymać blisko 2,7 mln rodzin, w tym 1,6 mln rodzin z dwójką dzieci, 267 tys. z trójką i 60 tys. z czwórką i większą liczbą dzieci.
Według wyliczeń serwisu MojaPolis.pl na podstawie danych GUS, najwięcej rodzin z dziećmi – ponad 80 proc. – otrzyma świadczenie w powiatach: kolneńskim, ostrołęckim, żuromińskim, przysuskim, limanowskim, łomżyńskim i nowosądeckim. Najmniejszy odsetek rodzin skorzysta z „500 Plus” tam, gdzie przeważają pary z jednym dzieckiem, a sytuacja dochodowa rodzin jest dość dobra, we Wrocławiu i Warszawie świadczenia otrzyma najmniejszy odsetek rodzin z dziećmi – 43 proc., niewiele więcej w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Świnoujściu (po 44 proc.).
W naszym regionie odsetek rodzin z dziećmi, które skorzystają ze świadczenia wygląda następująco: powiat lubański 61,48%, powiat zgorzelecki 53,41%, powiat lwówecki 64,25%, powiat bolesławiecki 58,97%, powiat jeleniogórski 56,40%, powiat Jelenia Góra 48,83%.
Jak szacuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubaniu podobnie jak w całym kraju złożono już około 1/3 wszystkich wniosków. - W ciągu pierwszych siedmiu dni złożono około 400 wniosków – mówi nam Aneta Szpytmpa Dyrektor MOPS w Lubaniu – Pół na pół. Połowa została złożona elektronicznie, połowę złożono osobiście. W tej chwili będziemy dopiero weryfikować wnioski złożone elektronicznie, najpierw chciałyśmy rozładować kolejki w urzędzie aby osoby nie musiały zbyt długo czekać. Obecnie, na miejscu, wnioski przyjmujemy praktycznie na bieżąco.
Najwięcej błędów pojawia się we wnioskach składanych drogą elektroniczną. Do najczęstszych należą:
- błędnie wpisany nr PESEL bądź jego brak
- brak wpisania pierwszego dziecka w składzie rodziny, w przypadku świadczenia na drugie i kolejne dziecko
- brak wskazania współmałżonka
- źle wskazany adresat wniosku
- niekompletne dane adresowe.
Problemy pojawiają się też kiedy wniosek składany jest na pierwsze dziecko i trzeba zweryfikować zarobki. Dlatego w takim przypadku MOPS poleca osobiste złożenie wniosku, pracownik po prostu pomoże go wypełnić.
Lubański MOPS złożył zapotrzebowanie na środki, w chwili obecnej zakłada się, że co miesiąc rodziny w samym Lubaniu otrzymywały będą około jednego miliona zł. - Planujemy, że kiedy sytuacja się wyklaruje środki będziemy wypłacały po 20 każdego miesiąca. - mówi dyrektor placówki.
Napisz komentarz
Komentarze