Wszystko za sprawą Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu, który posiada jedną z trzech najbardziej zaawansowanych instalacji do odbioru odpadów komunalnych w całym kraju. Podczas segregacji odpadów zmieszanych, mimo zabezpieczeń, kilka razy do roku zdarzały się sytuacje, kiedy pracownicy zakłuwali się wyrzucanymi przez mieszkańców zużytymi igłami ze strzykawek. W domach najczęściej używane są przy leczeniu cukrzycy i chorób zakrzepowych.
- Corocznie zdarza się kilka zakłuć, jest to problem dla naszych pracowników, którzy są narażeni na zarażenie chorobami zakaźnymi - mówi prezes ZGiUK Michał Turkiewicz - Z drugiej strony jest to też problem dla mieszkańców, bo dotychczas nie było możliwości bezpiecznego pozbywania się zużytych igieł i strzykawek.
Jak powiada przysłowie - potrzeba matką wynalazków. Aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo i zminimalizować koszta - bo z zakłuciem związana jest specjalna procedura, której koszt to kilka tysięcy złotych - lubański ZGiUK jako pierwszy w kraju wprowadza system pozwalający segregować w domu odpady niebezpieczne jakimi są igły i strzykawki.
- Problem poległa na tym jak wyłonić ze strumienia odpadów komunalnych odpady zakaźne jakim są igły i strzykawki. Do tej pory nie było takich procedur dla mieszkańców, którzy wykonują zastrzyki bezpośrednio w domu - opowiada Michał Turkiewicz. - Są oczywiście procedury dla zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, przychodni, pielęgniarek środowiskowych. Natomiast dla mieszkańców nic takiego w przepisach nie było. Ten system będzie testowany na naszym przykładzie i mam nadzieję będzie powielony w całym kraju. Konsultowaliśmy to w ministerstwie, przyklasnęli tej inicjatywie, obserwują nas i jeśli się sprawdzi to będzie podstawą do wprowadzenia odpowiednich przepisów.
W ten sposób od najbliższego poniedziałku mieszkańcom Lubania oddane zostaną do dyspozycji specjalne jednorazowe pojemniki na zużyte strzykawki. Przewidziano dwa rodzaje pojemników: w kolorze czerwonym, większy, 1,5 l - do wykorzystania w domu i mniejszy, który zmieści się w kieszeni.
Przewidziana procedura ma wyglądać tak, że wypełniony do wysokości dwóch trzecich pojemnik zamykamy i wyrzucamy do pojemnika na odpady plastikowe (żółte pojemniki bądź worki). Pojemniki skonstruowane są w ten sposób, że po zamknięciu nie będzie już możliwości ich otwarcia. Kiedy pojemnik z igłami trafi na sortownię, dzięki czerwonemu kolorowi pracownicy szybko go wychwycą i umieszczą w pojemnikach, które trafią do specjalnych chłodni. Stamtąd strzykawki odbierane będą raz na 30 dni i przewożone do zakładu utylizacji termicznej.
Pojemniki będą darmowe i od poniedziałku otrzymać będzie je można w lubańskich aptekach, siedzibach ZGiUK czy urzędach gminy.
- Myślę, że tu jest rola ministerstwa, aby zachęciło producentów igieł i strzykawek, aby dodatkowo dołączali do opakowania takie pudełko do zużytych strzykawek. - mówi dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubaniu, Honorata Stachowicz - Wszystkim nam będzie wtedy lepiej, nam i pracownikom, którzy później sortują śmieci.
Jak twierdzi prezes ZGiUK z podobnymi rozwiązaniami skierowanymi do osób robiących zastrzyki w domach jeszcze się nie spotkał. Jeżeli system przyjmie się w Lubaniu, wkrótce wdrażany będzie przez ministerstwo w całym kraju.
Napisz komentarz
Komentarze