Ten lokalny projekt edukacji ekologicznej rozpoczął się w 1997 roku. Realizację projektu umożliwili: Burmistrz Miasta Lubań, Rada Miasta Lubań, Gminny i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od 2001 roku dołączyło Starostwo Powiatowe w Lubaniu i Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lubaniu.
Początkowo LWE trwała krótko, kilka - kilkanaście dni, potem miesiąc czy dwa. Niemal każdego roku czas jej panowania w mieście stawał się coraz dłuższy. Od 16. lat trwa praktycznie 12 miesięcy.
Najpierw była tylko w Lubaniu. Od 16. lat jest w całym powiecie lubańskim i nie tylko. Na początku uczestniczyły placówki z Lubania: ośmioklasowe Szkoły Podstawowe nr 1, 3, 4, 5 i 6, Szkoła Podstawowa w Radogoszczy i 40 DH „Włóczykije” oraz Hufiec ZHP Lubań, który m.in. przygotowywał pierwsze koncerty z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Potem dołączyły placówki z terenu powiatu lubańskiego. Od 16. lat, uczestniczą też, w dwóch popularnych konkursach wiedzy przyrodniczej, szkoły z powiatów: bolesławieckiego i zgorzeleckiego oraz szkoły z gmin położonych w dolinie rzeki Kwisy.
W tym roku zgłosiły swój udział 42. placówki z powiatu lubańskiego. W programie LWE zorganizowano ponad 100 różnych konkursów z wielu dziedzin, wystawy, rajdy piesze i rowerowe, wędrówki z leśnikami, coroczne kampanie Europejskiego Dnia bez Samochodu, wyjazdowe sesje leśne w od 11 lat polsko-niemieckie spacery transgraniczne. Bez przesady można uznać, że w przeprowadzonych dotychczas działaniach LWE uczestniczyło łącznie ponad 100 tysięcy dzieci, młodzieży i dorosłych.
Napisz komentarz
Komentarze