Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 12 grudnia 2024 01:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

W Lubaniu tylko cztery pierwsze klasy

Wprowadzenie naprędce obietnic wyborczych, związanych z cofnięciem obowiązku szkolnego dla sześciolatków, spowodowało niemałe zamieszanie w placówkach oświatowych. W efekcie w jednej ze szkół na terenie Lubania w ogóle nie będzie pierwszej klasy, a w żłobkach już dawno nie ma miejsc.
W Lubaniu tylko cztery pierwsze klasy

Realizacja obietnic wyborczych związanych z cofnięciem obowiązku szkolnego dla sześciolatków wywołała lawinę problemów. W szkołach, przedszkolach i żłobkach, gdzie sytuacja od lat była w miarę stabilna, w tym roku mnożą się problemy. W Lubaniu podobnie jak i w całej Polsce niewielu rodziców zdecydowało się na posłanie swoich pociech do pierwszej klasy. W ubiegłym roku w Lubaniu było 264 pierwszoklasistów, co przełożyło się na 12 klas pierwszych. W tym roku, po zniesieniu obowiązku szkolnego dla najmłodszych, powstanie ich raptem cztery. Ze 187 dzieci z rocznika 2010, w Lubaniu, do szkoły pójdzie jedynie dwanaścioro! Cztery klasy stworzono dzięki latoroślom spoza gminy i tym, które w ubiegłym roku dzięki orzeczeniu z poradni zostały zwolnione z obowiązku szkolnego. W efekcie, podjęto wstępną decyzję o nie tworzeniu w szkole podstawowej nr 3 pierwszej klasy.

- Działamy zgodnie z zapisem ustawy, jeżeli w danej szkole nie ma minimum 11 uczniów, a tak zdarzyło się w przypadku Szkoły Podstawowej nr 3, to w tej szkole klasy pierwszej nie otwieramy. W przypadku tej szkoły jedno dziecko było z tzw. obwodu szkolnego, a pozostałe dzieci były z innych obwodów i te dzieci trafią do pierwszych klas w innych szkołach.  W pozostałych placówkach jest albo po jednej, albo po dwie klasy.  – mówi burmistrz Arkadiusz Słowiński. - Oczywiście jeżeli będzie taka ilość dzieci, która pozwoli otworzyć pierwszą klasę  decyzję możemy jeszcze zmienić w miesiącach wakacyjnych - dodaje burmistrz.

Sytuacja w szkołach przekłada się bezpośrednio na przedszkola. Tylko w przedszkolach miejskich w roku szkolnym 2016/17 pozostało 135 dzieci z rocznika 2010. W efekcie przedszkola muszą zapewnić miejsce dla sześciolatków, które nie opuszczą ich murów. To z kolei skutkuje tym, że w wielu placówkach brakuje miejsc dla trzylatków, które powinny opuścić żłobek i trafić do przedszkoli. Jak informują nas rodzice, przyjęte było, że dzieci z miejskiego żłobka trafiały do miejskiego przedszkola. W tym roku stoi to pod znakiem zapytania, bowiem wolnych jest niewiele miejsc. Sytuację w Lubaniu ratują przedszkola prywatne, które natychmiast dostosowały się do warunków rynkowych i tworzą dodatkowe grupy dla trzylatków.  

Niestety pogarsza to i tak trudną sytuację w żłobkach – W naszym żłobku już dawno nie ma wolnych miejsc. Mam sporą kolejkę na liście rezerwowej i masę ludzi, którzy dopytują o wolne miejsca – mówi nam dyrektor prywatnego żłobka i przedszkola „Bąbelkowo” Monika Przyłęcka.

Lubań od lat cierpi na deficyt miejsc w tego typu instytucjach. Miejski żłobek w roku 2016/17 dysponował 28 wolnymi miejscami, a złożonych wniosków było 51. Przed kilku laty funkcjonował w Lubaniu Klub malucha „Pod Bocianem”, który teraz mógłby rozładować sytuację w żłobkach, podobnie jak czynią to przedszkola niepubliczne. Niestety lubańscy samorządowcy skąpią pieniędzy na dofinansowywanie prywatnych żłobków, w związku z czym klub był zmuszony zakończyć działalność.

Wdrożenie reformy oświatowej bez okresu przygotowawczego nie pozwoliło na właściwe przygotowanie obiektów i kadry. Sytuację taką przewidywali przeróżni eksperci, których nikt nie chciał słuchać. Jak widać interes polityczny jest ważniejszy od kłopotów jakie dotykają teraz rodziców dzieci najmłodszych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jaca77 10.05.2016 01:04
I tak to się kończy jak politycy bawią się ze społeczeństwem w imię nie wiadomo jakich interesów, PO nigdy tak naprawdę nie wytłumaczyła po co to robi. Tusk w sejmie podczas debaty tylko obrażał Elbanowskich, gdy zebrali 1 mln podpisów pod referendum Platforma "obywatelska" ( tylko z nazwy, i celowo z małych liter) wrzuciła do niszczarki, podobnie jak z OFE, lasami państwowymi i wiekiem emerytalnym. Dzisiaj rżną głupa i udają że demokracji bronią, a jak byli u koryta zwykłych ludzi za nic mieli, tylko ośmiorniczki wciągali. Hipokryci !!!!

Sansui 10.05.2016 07:42
Robią wszystko żeby nic nie robić, tak jak 3/4 całej administracji w eR-Pe ale może to i lepiej, bo co można robić po wyższej uczelni kosmetologii i opoerdologii.

Natalia 09.05.2016 12:31
A jak w takim razie funkcjonowały przedszkola przed ustawą wysyłającą sześciolatki do szkół? Przecież obowiązek sześciolatków w szkołach funkcjonował tylko przez rok! Tak szybko zreorganizowali przedszkola, że już nie ma miejsc? I płaczą jednocześnie, że niski przyrost, że mało dzieci. Żenada.

Sansui 09.05.2016 18:05
Przeczytaj jeszcze raz artykuł, Lubań to nie warszawa, dodatkowa "grupa" to już problem a to że problem jest "rozdmuchany" to inna sprawa, bo co to jest 50 dzieci w te czy wewte ;) Z drugiej strony nikt nie chce ryzykować otwierania kolejnych przedszkoli czy zakładania grup w przedszkolu, no bo za rok może być setka dzieci mniej i znowu krew w piach ;p

Sansui 09.05.2016 11:48
Więc teraz wypada babciom oddać 500+ i będzie cacy, wszak babcia to nie darmowa opiekunka a emerytura cieniutka ;-)

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama