Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kiedy nie dostanę rozwodu? Wszystko, co musisz wiedzieć o przeszkodach rozwodowych

Rozwód to oficjalne zakończenie związku małżeńskiego, o którym orzeka sąd. Każda sprawa jest oceniana indywidualnie i może się zdarzyć, że mimo zgodnej woli partnerów w zakresie rozwiązania małżeństwa zabraknie podstaw do takiej decyzji lub zajdą negatywne przesłanki rozwodowe. Sprawdź, kiedy sąd może nie dać rozwodu i co zrobić w takiej sytuacji.
  • 04.03.2025 09:01
Kiedy nie dostanę rozwodu? Wszystko, co musisz wiedzieć o przeszkodach rozwodowych

Czy sąd może odmówić rozwodu? 

Orzeczenie rozwodu jest możliwe tylko w przypadku ziszczenia się określonych przesłanek. Wiążącego znaczenia nie ma nawet zgodny wniosek małżonków, ponieważ to sąd dokonuje oceny stanu faktycznego i prawnego każdej sprawy.

Rozwód może zostać orzeczony w sytuacji, gdy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, na które składają się więź emocjonalna, fizyczna i gospodarcza. Ta okoliczność jest najczęściej wykazywana poprzez zeznania małżonków, twierdzenia świadków, wiadomości tekstowe wymieniane między partnerami czy dokumenty finansowe, które potwierdzają oddzielne prowadzenie domowego budżetu.

Jeśli okaże się, że rozkład pożycia małżeńskiego nie jest zupełny, np. dlatego, że doszło do zerwania więzi fizycznej, ale między partnerami pozostała więź emocjonalna i gospodarcza, sąd nie udzieli rozwodu. Podobną decyzję podejmie, jeśli sytuacji nie da się określić jako trwałej i będą istniały szanse na powrót małżonków do wspólnego życia. Sąd może nie dać rozwodu również w razie wystąpienia negatywnych przesłanek rozwodowych. 

O ile stanowiska każdego z małżonków, w tym w zakresie braku ustawowych przesłanek lub istnienia przeszkód do orzeczenia rozwodu, będą oczywiście brane pod uwagę przy ocenie sprawy, to ostateczną decyzję w tym zakresie zawsze podejmuje sąd, który orzeknie rozwód, gdy znajdzie ku temu przesłanki. 

Negatywne przesłanki rozwodu 

Nawet jeśli w danym przypadku doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, sąd musi jeszcze sprawdzić, czy nie zachodzą negatywne przesłanki rozwodowe. Ich katalog obejmuje: 

  • Dobro wspólnych małoletnich dzieci (biologicznych oraz adoptowanych) – rozwód może nie zostać orzeczony w sytuacji, gdy ucierpiałoby na tym dobro dzieci małżonków. Warto wiedzieć, że ochrona małoletnich dzieci jest najważniejszą zasadą prawa rodzinnego i misją sądu jest zrobić wszystko, aby ich sytuacja zmieniła się jak najmniej w obliczu rozstania rodziców. 

  • Sprzeczność z zasadami współżycia społecznego – czyli ogólnie obowiązującymi w społeczeństwie zasadami moralności i etyki. Sąd może odwołać się do tej negatywnej przesłanki np. w razie kalectwa partnera. 

  • Żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozstania – przeszkoda rozwodowa zachodzi również w sytuacji, gdy o rozwód wnosi partner, który doprowadził do rozkładu pożycia małżeńskiego. W takiej sytuacji rozwód jest co do zasady dopuszczalny tylko, jeżeli niewinny partner wyrazi na to zgodę. Sąd może jednak orzec o rozwiązaniu małżeństwa mimo braku zgody, jeśli odmowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. 

Decyzja o rozwodzie to poważny krok w życiu, który trzeba dokładnie przemyśleć nie tylko pod względem moralnym, ale również prawnym. Jeśli zastanawiasz się nad złożeniem pozwu rozwodowego, skontaktuj się z Kancelarią adwokacką BUTNY https://kancelariabutny.pl/porady-prawne-gdynia/rozwody-gdynia/ i omów dostępne możliwości działania. Dzięki pomocy doświadczonych profesjonalnych pełnomocników zyskasz pewność, że wszystkie wymagane formalności zostaną dopełnione, a sprawa będzie mogła być rozpatrzona sprawnie.

Podstawy odrzucenia pozwu o rozwód 

Trzymanie się procedur w sprawie o rozwód jest kluczowe, ponieważ jeśli złożony pozew rozwodowy nie będzie spełniał wymogów formalnych, dojdzie do jego odrzucenia. Tym samym Twoja sprawa nie zostanie rozpoznana. 

Sąd odrzuci pozew także w sytuacji, gdy: 

  • droga sądowa jest niedopuszczalna;

  • o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona;

  • jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo powód nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy. 

Co zrobić, gdy pozew o rozwód zostanie oddalony? 

Jeśli okaże się, że mimo podjętych działań rozwód nie zostanie orzeczony, np. ze względu na występowanie negatywnej przesłanki rozwodowej, nie wszystko stracone. 

Po wydaniu wyroku oddalającego powództwo możesz wystąpić z wnioskiem o uzasadnienie orzeczenia, a następnie złożyć apelację w terminie 2 tygodni od doręczenia uzasadnienia. Środek zaskarżenia – aby był skuteczny – musi zostać oparty na rzetelnych podstawach zgodnych z przepisami, a także spełniać wymagania formalne. Oceną apelacji zajmie się Sąd Apelacyjny, natomiast pismo wnosi się za pośrednictwem Sądu Okręgowego, który przekazuje środek odwoławczy wraz z aktami sprawy sądowi II instancji. 

Innym rozwiązaniem jest złożenie powtórnego pozwu po upływie pewnego czasu, gdy zajdą nowe okoliczności uzasadniające rozwód. Zasadność takiego kroku trzeba dokładnie przeanalizować, ponieważ jeśli stan faktyczny i prawny się nie zmienił, sąd będzie uprawniony do odrzucenia pozwu.

Artykuł sponsorowany


ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
3 maj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KorekTreść komentarza: Teraz jest krzyk że Niemcy kontrolują ale jak wizy sprzedawali na targach i imigranci po ich otrzymaniu masowo przyjeżdżali do Niemiec to było cacy. Trochę samokrytyki dlaczego Ukraińcy także wyjeżdżają z Polski do Niemiec ? Może gdyby warunki do halne były jednakowe w całej Uni europejskiej byłoby inaczej .Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:50Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontroleAutor komentarza: JohnnyTreść komentarza: Macie rację że PolskiRzad powinien wprowadzić kontrolę na granicy z Niemcami. Skoro stoimy przy wjeździe do Niemiec to czemu nie mozemy stać przy wjeździe do kraju. Wam się już całkiem w łbach pomieszało.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:42Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontroleAutor komentarza: ???Treść komentarza: Haha no włodarz gminy to na jaką imprezę się wybrała w tym stroju chyba na potupajkę do PG RData dodania komentarza: 6.05.2025, 07:40Źródło komentarza: Lubań uczcił 3 Maja. Koncert, kolorowanki i... deszczAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Daniella nie obrażaj mnie. Przyznaję że się myliłem, faktycznie kierowcy nie powinni blokować chodników. Zgadza się że można znaleźć miejsce do parkowania dalej.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:36Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania. Droga po remoncie tylko chodniki nie dla pieszych
ReklamaPowiat Lubań
Reklama