Musisz wiedzieć, że karma dla szczeniaka znacząco różni się składem od karmy dla dorosłego psa, czy pokarmu dla psiego seniora. Dlaczego dopasowanie karmy do wieku psa jest tak ważne? Dowiedz się!
Jaka karma dla szczeniąt?
Okres szczenięcy to czas bardzo intensywnego wzrostu. Z tego względu szczeniaki zwłaszcza do 3 miesiąca życia potrzebują mnóstwo materiałów budulcowych. Szczególnie ważne jest to, że sześcio-, czy nawet ośmiotygodniowe szczenięta potrzebują nawet dwa razy więcej kalorii w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Mają duże potrzeby energetyczne i jednocześnie małe żołądki. Sposobem na to jest wysokoenergetyczna karma dla szczeniaka, która dostarcza maluchom odpowiednią ilość energii. Dzienną porcję karmy dla młodego psiaka należy dzielić na kilka mniejszych posiłków - najlepiej 4 lub 5.
Jak karmić starsze szczenięta - od 3 miesiąca życia?
W trzecim miesiącu życia szczeniaka możesz zmodyfikować sposób jego żywienia i podawać mu jedynie 3 posiłki dziennie, co wynika z tego, że zwierzak nie rośnie już tak gwałtownie. Gdy natomiast psiak skończy pół roku, to wystarczy mu karmienie dwa razy dziennie. I choć główną różnicą wynikającą ze specyfiki wieku jest ilość i częstotliwość karmienia, to pamiętaj, że szczenięta mają także inne, specjalne potrzeby żywieniowe. Podawana im karma powinna być bogata w duże ilości białka i tłuszczu. Mile widziane są zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega 3. W karmie powinny znaleźć się również odpowiednie proporcje witamin (m.in. A i D) i składników mineralnych (np. fosfor i wapń) dla zdrowych i mocnych kości oraz zębów, które zapewniają odporność i energię. Szczeniakom najlepiej podawać gotowe specjalistyczne mieszanki o dobrze opracowanej recepturze dostępne w sklepach zoologicznych takich jak np. Karmy Wataha – np. pod adresem: https://karmawataha.pl.
Jaką karmę podawać dorosłym psom?
Dorosły pies to taki, który skończył rok. Reguła ta odnosi się do szczeniaków małych i średnich ras. Jeśli natomiast jesteś opiekunem psa dużej lub olbrzymiej rasy, to wiedz, że okres szczenięcy trwa aż 1,5 roku, a czasem nawet 2 lata! To czas, gdy koniecznie trzeba dostosować dietę psa do zmniejszającego się tempa wzrostu i zmian zachodzących w jego organizmie. Zwykle dorosłe psy są bardzo energiczne i uwielbiają zabawy aż do starości. Pamiętaj jednak, że z wiekiem to się zmienia. Ogromny wpływ na temperament pupila ma też kastracja, która spowalnia metabolizm i stymuluje apetyt. Dlatego ważne jest, aby karma dla dorosłego psa była mniej kaloryczna niż jedzenie dla szczeniąt.
Jaka karma dla psa seniora będzie odpowiednia?
Siedmioletni pies to już… senior! W tym czasie szczególnie ważne jest to, jak żywisz swego przyjaciela. To także okres, w którym musisz zwrócić uwagę na jego stan zdrowia i zachowanie. Pamiętaj, że wraz z wiekiem pojawiają się różne problemy związane ze starzeniem się organizmu. Nierzadko wtedy dają o sobie znać również błędy młodości. Twój pupil przez całe życie zmagał się z otyłością? Jeśli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się u niego problemy z sercem, stawami i nerkami. Niestety starość psa to nie jest czas na odchudzanie, choć oczywiście zaleca się ograniczenie ilości podawanego jedzenia. U starszych zwierząt bardzo często dochodzi też do wzrostu tkanki tłuszczowej, zmniejszenia zawartości wody w organizmie, zmian w odczuwaniu smaków czy pojawienia się różnych schorzeń. Dlatego psim seniorom najlepiej podawać karmę stworzoną wprost dla nich. Na rynku możesz znaleźć szeroki wybór takich produktów. Ponadto, jeśli będziesz miał problem z doborem odpowiedniego pokarmu dla czworonożnego seniora, to pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na doradztwo ze strony pracowników sklepu zoologicznego!