Usługi dezynsekcji - na czym polegają?
Najważniejszym i podstawowym zadaniem dezynsekcji mieszkania jest usunięcie oraz wyeliminowanie z niego różnego rodzaju szkodliwych owadów żywych biegających do których zalicza się m.in. karaluchy, prusaki, pluskwy, rybiki cukrowe czy mrówki a także owady latające m.in. mole czy osy i szerszenie. Obecność ww. owadów w domu jest nie tylko uciążliwa ale także szkodliwa ze względów gospodarczych oraz sanitarnych.
Co więcej, większość domowych sposobów na pozbycie się owadów pojawiających się w mieszkaniu często zawodzi. Dlatego też, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, kompleksowo zajmującej się dezynsekcją pomieszczeń mieszkalnych. Specjaliści będą w stanie dobrać najbardziej odpowiedni środek, tak aby dezynsekcja przyniosła wymierne rezultaty a jednocześnie była bezpieczna dla osób i zwierząt zamieszkujących dom lub mieszkanie. Dlatego też, ważne jest dobranie metody dezynsekcji do danego rodzaju owada, środowiska a także złożoności problemu.
Jakie są sposoby przeprowadzania dezynsekcji mieszkania?
Wrocław Dezynsekcja mieszkań może być przeprowadzana różnymi sposobami, które będą przede wszystkim zależały od rodzaju szkodnika z jakim ma się do czynienia. Stosowane środki najczęściej mieszane są z wodą oraz odpowiednio rozprowadzane i rozpylane w pomieszczeniach.
W większości przypadków stosuje się zamgławianie, opylanie, oprysk lub żel. Oprysk szczegółowy stosowany jest najczęściej w przypadku zwalczania takich owadów jak mrówki oraz pluskwy. Jest skutecznym sposobem na pozbycie się szkodników o dużym nasileniu i często łączy się go z metodą zamgławiania, dzięki czemu zwiększa się jego skuteczność. Metoda żelowania natomiast będzie najbardziej skuteczna w przypadku konieczności pozbycia się prusaków czy karaluchów a także mrówek. Środki żelowe mają za zadanie przyciągnąć szkodniki do siebie, skutkiem czego zostają one skutecznie zwalczone. Podczas zabiegu dezynsekcji za pomocą żelu nie występuje konieczność opuszczania mieszkania, bowiem stosowane środki nie są szkodliwe dla innych osób. Usługa dezynsekcji może polegać także na wykorzystaniu metod biologicznych, czyli zwalczaniu szkodników za pomocą wykorzystania innych żywych organizmów. Skutecznym jest także zastosowanie środków fizycznych takich jak promieniowanie ultrafioletowe.
Przygotowanie mieszkania do zabiegu dezynsekcji
Przed skorzystaniem z usługi dezynsekcji mieszkania, należy je odpowiednio wcześniej przygotować. Przed przybyciem ekipy konieczne jest dokładne usunięcie z miejsc, w których ma być przeprowadzona czynność dezynsekcji wszelkich produktów żywnościowych a także przedmiotów higieny osobistej. Warto też dokładnie sprzątnąć mieszkanie, zwłaszcza w tych miejscach w których widziane były uprzednio szkodniki. Zalicza się do nich najczęściej schowki z łóżkach, szafy i szuflady w których przechowywane są ubrania czy szafki za zlewem, piekarnikiem itd.
Kolejną czynnością która powinna zostać wykonana przed przybyciem specjalisty, jest odsunięcie mebli oraz wszelkich urządzeń, które mogłyby utrudniać dostęp do miejsc w których przebywają owady. Mowa tu w szczególności o przedmiotach znajdujących się tuż przy samych ścianach. Ważne jest także odłączenie wszelkich urządzeń z gniazdek elektrycznych. Przeprowadzenie ww. czynności umożliwi łatwiejsze dotarcie do miejsc w których przebywają insekty. Dobrym rozwiązaniem jest także dokładne przejrzenie mieszkania, w celu ocenienia w których miejscach znajdują się największe skupiska owadów.
Zalecenia po zabiegu dezynsekcji mieszkania
Firma dokonująca dezynsekcji przekaże kluczowe zalecenia dotyczące możliwości użytkowania mieszkania oraz przedmiotów po przeprowadzonym zabiegu. Zalecenia są najczęściej uzależnione od rodzaju środków jakie zostały użyte w celu jego przeprowadzenia.
W większości przypadków podczas przeprowadzania dezynsekcji w mieszkaniu nie można przebywać. Czas opuszczenia mieszkania będzie uzależniony od mocy użytego środka. W przypadku tych bardziej intensywnych, powrót do domu będzie możliwy np. po 24 godzinach. Mniej inwazyjne środki umożliwią korzystanie z pomieszczeń po kilku godzinach od przeprowadzonego zabiegu. Warto jednak mieć na uwadze, że im słabsza moc preparatu, tym może zajść konieczność kilkukrotnego przeprowadzenia całej czynności dezynsekcji.
Jeśli dezynsekcja była przeprowadzana metodą zamgławiania oraz oprysku ważne jest także dokładne wywietrzenie wszystkich pomieszczeń oraz umycie pod bieżącą wodą przedmiotów użytkowych oraz przetarcie blatów, stołów czy krzeseł. W tym celu najlepiej użyć wody z detergentem. Jeśli celem zabiegu było zwalczanie takich szkodników jak pluskwy, konieczne jest dokładne wypranie pościeli oraz wyczyszczenie ram łóżek oraz kilkukrotne umycie podłogi.