Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 9 maja 2024 05:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wulkan atrakcji, czyli pomysł na zagospodarowanie Kamiennej Góry

Jest plan. Przed zbliżającymi się wyborami lubański magistrat opowiada o pomyśle na zagospodarowanie terenu wokół wejścia do podziemnego schronu, który przed blisko 80 laty został wykuty w zboczu Kamiennej Góry. "Wulkan atrakcji" to szerszy projekt zagospodarowania parku górującego nad Lubaniem. Opisywany etap II dotyczy terenu przed sztolnią i placu zabaw.
Wulkan atrakcji, czyli pomysł na zagospodarowanie Kamiennej Góry
Wejście do podziemi w czasie prac górniczych. Lipiec 2021r.

Autor: eLuban.pl

Wartość kolejnego etapu odnowy parku na Kamiennej Górze to ponad 3,7 miliona złotych. Dzięki funduszom unijnym w ramach międzygminnego porozumienia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT ZOF), Lubań liczy na wsparcie w wysokości ponad 2,6 miliona złotych. Pozwoli to w latach 2026 - 2027 zrealizować projekt pod nazwą „Wulkan atrakcji”.

W latach 2021 – 2022 przebudowana została część Alei Kombatantów, odcinek od ul. Sybiraków do cmentarza żołnierzy radzieckich wraz z miejscami parkingowymi oraz alejka prowadząca od amfiteatru do szkoły muzycznej. Środki pozyskano z funduszy rządowych, a koszt wykonanych prac to 2 000 000 zł. W ramach tej inwestycji planowana jest budowa platformy z widokiem na Góry Izerskie (koszt to około 523 000 zł). W bieżącym roku opracowana zostanie dokumentacja projektowa nowego oświetlenia parkowego wraz z remontem alejek parkowych, co zakończy I etap rewitalizacji parku.

W latach 2022-2023 przygotowano projekt budowy i uzyskano pozwolenia na budowę punktu informacyjno-turystycznego przy wejściu do sztolni przy ul. Parkowej wraz z nowym placem zabaw . Przedsięwzięcie wpisane zostało w zadanie inwestycyjne „Rewitalizacja Parku na Kamiennej Górze w Lubaniu – etap II – Wulkan Atrakcji”. Jego celem jest rozpoczęcie działań zmierzających do udostępnienia turystycznego bazaltowych podziemi pod Kamienną Górą (etap III).

Sztolnie pod Kamienną Górą, wykute podczas II wojny światowej, długo stanowiły zagadkę i wielką niewiadomą. Grupa członków Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, przy wsparciu samorządu, firm i osób prywatnych zdobyła środki, dzięki którym w 2021 roku udało się zaangażować specjalistyczną firmę AMC i wejść do wnętrza podziemnych korytarzy.

Obecnie mamy szansę na zrobienie pierwszego poważnego kroku, aby to wyjątkowe miejsce udostępnić turystom i wykorzystać jego atuty w promocji Lubania.

Projekt obejmuje budowę budynku muzealno-konferencyjnego, stylizowanego na schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Powstanie on przy wejściu do podziemi, również jako przygotowanie infrastruktury dla kolejnego etapu, czyli udostępnienia sztolni turystom.

Wewnątrz znajdzie się interaktywne muzeum z częścią multimedialną oraz wystawami stałymi i czasowymi. Płaski dach obiektu będzie spełniał funkcję tarasu. W planach jest także nowy atrakcyjny plac zabaw, wpisujący się w klimat całego założenia.

Ciekawie zagospodarowany park na Kamiennej Górze to jeden z celów lubańskiego samorządu. Prace przy odkrywaniu podziemi skupiły na Lubaniu oczy pasjonatów (z Polski i nie tylko), kibicujących ekipie ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc. Warto przekuć to zainteresowanie w długofalowy projekt. Bazaltowe podziemia mają duży potencjał turystyczny. Podobne miejsca, jak choćby Kopalnia Złota w Złotym Stoku czy podziemia należące do kompleksu Riese w Górach Sowich, są wabikami, ściągającymi rzesze turystów z kraju i zagranicy. II etap odnowy parku na Kamiennej Górze ma być takim przygotowaniem do uruchomienia podziemnej trasy turystycznejmówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Zapowiadany III etap odnowy parku obejmuje nie tylko wykonanie oświetlenia oraz remont i oznakowanie alejek parkowych, ale przede wszystkim dostosowanie podziemnych korytarzy dla ruchu turystycznego. Miejski samorząd będzie szukał na ten cel kolejnych środków, zwłaszcza że koncepcja przedsięwzięcia została opracowana już na początku ubiegłego roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Komunalnik 08.03.2024 10:33
Wywalanie kasy w ten projekt posłuży tylko kilku fanom niemieckiego epizodu z II wojny światowej. Nikt zresztą przy zdrowych zmysłach nie wpuści grupy np. młodzieży lub emerytów do sztolni bez wyjścia awaryjnego. Argumenty podane przez innych komentujących są druzgocące dla tego projektu (brak parkingu, budżetu na obsługę, no i pytanie, czy to jest w ogóle jakakolwiek atrakcja). Faktycznie wolałbym, aby dyskusja dotyczyła wyboru priorytetów w budowie infrastruktury dla mieszkańców, a nie małej grupki fanboyów nieboszczki II rzeszy.

Mieszkanka Lubania 06.03.2024 21:36
Jakby nie było w Lubaniu co ratować jeśli chodzi o zabytki, o pierwsza z brzegu Wieża Trynitarska, potem Dom Solny, Ratusz się sypie bo wzięli gównianą firmę, mieli ratować parowozownię i Iipa, tak samo budynki ZNTK się walą, teraz coś z PKP będą robić ale poczekamy jak wymyślą co tam zrobić, kasa ma być i na MDK wreszcie, amfiteatr i park. A dziura z czasów słusznie minionych pamiętających tego faceta z dziwnym wąsikiem może poczekać. Jak ktoś się tym za bardzo podnieca to jego problem. A nawet nie wspomniałam o innych problemach, okropnych drogach, opustoszałym mieście wieczorem itd... turystyka jest ważna ale ona jest wynikiem zorganizowanych wspólnych działań a nie celem samym w sobie, zwłaszcza przy nieogarniętych ludziach w urzędzie.

OnA 06.03.2024 13:59
A jak otoczk bazaltowy rypnie komus na głowę to Arykadiuszowi nikt tego nie wybaczy . W sztolniach szukali skarbów a skoro ich tam niema to reszta jest do luftu i zadną atrakcją.

OMG 05.03.2024 23:12
.....kampania wyborcza nabiera tempa....

Cypis 05.03.2024 20:42
Wulkan atrakcji... Kto to będzie obsługiwał i konserwował, ile etatów miasto otworzy żeby to porządnie ogarnąć - czy są już takie plany, burmistrz już powinien o tym myśleć jak wydał pozwolenia i ruszyli, a na razie nic nie wiadomo. Czy jest tam w ogóle bezpiecznie żeby wpuścić ludzi? Czy będą parkingi, drogowskazy, toalety i czy są na to pieniądze? Nie jest trudno otworzyć takie centrum, które nim się rozkręci to zdechnie, bo nie ma nic wokół a autokar nie będzie miał gdzie stanąć. Zobaczcie jak takie rzeczy robią Czesi ew. Niemcy i uczcie się od nich. Musi być wszystko przygotowane pod turystów, restauracje, tereny wypoczynkowe, podjazdy dla niepełnosprawnych, restauracje, coś dla dzieci - jakiś park linowy, dinozaury, miniatury, kolejki, place zabaw, kawiarnie, punkty widokowe, a taka sztolnia to wisienka na torcie na koniec. Bo w bunkrze pośrodku niczego to siedzieć może członek stowarzyszenia ale i on oszaleje w końcu. Bo sztolnie lubańskie to nie Riese ani ta kopalnia złota ani nawet Krobica, w której byłem 2 razy i wiem, że też nie ma super dużo ludzi a niby po drodze do Świerka. Pomyślcie dobrze zanim wydacie publiczne pieniądze w tej kolejności!

Andrzej 05.03.2024 19:43
Uważam, że inwestycja kilku mln pln w projekt z którego zwrot jest mocno wątpliwy to skrajna nieodpowiedzialność i niegospodarność. Nie można pozwolić, aby fanaberia nie poparta twardą prognozą i analizą uszczupliła budżet miasta w sposób znaczący. Miasto i jego mieszkańcy potrzebują miejsc pracy! Stwórzcie warunki do tego, aby powstawały nowe miejsca do zarabiania pieniędzy. Warto pochylić się nad kwestią urbanistyki i infrastruktury. Czy miasto ma strategie rozwoju przestrzennego w perspektywie chociaż 15 lat ? Turystyka powinna być dodatkiem, a nie priorytetem.

Jjjjj 05.03.2024 18:59
Obiecanki cacanki jak z basenem co wybory Polacy obudźcie się!

123 05.03.2024 17:46
Nikt Wam tego nie da ,co Słowiński obieca .I tyle w temacie. Wybory tuż,tuż.

kuba 05.03.2024 16:57
o drodze za cmentarzem pisalem juz nieraz.ale teraz ktos mnie poparl ,przeciez ta droga jest po remoncie bardzo prosze interwenicie u wykonacy.pociagnoc do odpwiedzialnosci,

Sceptyczny 05.03.2024 16:04
Normalnie cały świat przyjedzie zobaczyć te wielce atrakcje. Nie mamy nawet porządnej restauracji w mieście, ale każdy będzie zaraz marzył o zwiedzaniu sztolni, zejdźcie na ziemię. Mogłaby być to dodatkowa atrakcja, nie główna, i to za tyle siana..

Gh 06.03.2024 13:52
Restauracje można zrobić w zameczku i doprowadzić park do dawnej świetności usuwając te nagrobne granitowe pomniki .

Efreet 05.03.2024 14:51
Lubań taka dziura jak nasze drogi które podlegają pod miasto. Ciekawe kto przyjedzie do dziury oglądać dziurę jak dróg nie będzie tylko tak zwane drogi utwardzone z możliwością straty zawieszenia, ale to burmistrza nie obchodzi bo on nawet prawka nie ma a klezkowie jego tylko mu przyklaskują.

dziadek lis 05.03.2024 14:11
I ktoś to łyknie? Plany zagospodarowania kamiennej sprzed dwóch kadencji też były piekne, jak i budowa obwodnicy. red./ŁCR - to tłumaczy wszystko, za nasze pieniądze prowadzona kampania medialna, nie przypomina Wam to czegoś?

Ania 06.03.2024 08:48
niestety to tuba propagandowa obecnej władzy, władza jeśli się zmieni to i oni będą inaczej śpiewać

Obserwator 05.03.2024 13:12
A moze tak zainwestować w przyłącza z pec do bloków bo ogrzewania gazem maja zabronic i będzie kicha . Nie stawiać nas przed faktem dokonanym i bez żadnego wyjścia.

Lubanianka 05.03.2024 12:14
Czy miastem rządzi Stowarzyszenie Miłośników Hinduskiego Symbolu Szczęścia czy normalni ludzie? Czy to jest tak ważne czy po prostu jesteśmy tak bogaci, że na nic innego nie musimy wydawać kasy (vide żłobki, przedszkola, ogarnięcie miejsca w mieście pod inwestycje, nowe firmy, żeby ludzie nie musieli wyjeżdżać do Niemiec)... "Projekt obejmuje budowę budynku muzealno-konferencyjnego, stylizowanego na schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Powstanie on przy wejściu do podziemi, również jako przygotowanie infrastruktury dla kolejnego etapu, czyli udostępnienia sztolni turystom." Kto to będzie udostępniał? Ile etatów na to przygotujecie? Czy to ma być całoroczne? Czy SMGŁ będą to udostępniać na takich zasadach jak Schron w parku, czyli po telefonie kilka dni wcześniej? Czy kierownik tego projektu ma za dużo czasu bo jest na emeryturze? Czy nie widzi innych potrzeb czy po prostu niezdrowo się podnieca jak widzi hinduski symbol szczęścia? Czy przyszłość Lubania to dziura w ziemi? Co można zrobić na Kamiennej górze, żeby przyciągała turystów i lubaniaków? Rodziny z dziećmi w wózkach, osoby starsze, z niepełnosprawnościami, szkoły, grupy turystów itd... czy jest tam parking dla autokarów, aut osobowych, toalety, restauracje, cokolwiek poza dziurą w ziemi, amfiteatrem z obiecanym remontem, parkiem w trakcie modernizacji i Szkołą Muzyczną, na którą czają się deweloperzy i inni dziwni ludzie? Czy ktoś może zaproponować całościowy projekt, a nie trochę tu, trochę tam, jakiś etap, będą pieniądze jak będą ale udajemy że już są w kieszeni, a to trzeba jeszcze się o nie postarać... Rada: Głosujcie na kogoś mądrego, co nie gada głupot i nie obiecuje czegoś, co nie jest możliwe do zrobienia.

😡😡 05.03.2024 11:02
Przecież to nic innego jak szykowanie stołka dla niedoszłego radnego, emeryta wojskowego. Zejdzie na ziemię. Drogi dziurawe a wy za taką kasę wykopki robicie? Chwalicie się co zrobiliście a ja zapraszam was na ulicę Dzialkową, Miłą, Pawią, Cichą. To są drogi miejskie gdzie niektóre dziury mają 10 cm głębokości. Ps. Chwilowa droga z tyłu przy cmentarzu wysypana żwirem też wam się rozsypuje 😂😂

Jan 05.03.2024 23:36
Bunkry i betony będą wylewać za naszą kasę i zgarniać gotówkę za projekty osób z wizjami zarobkowymi (prywatnie, siedzisz dziadku na emerycie, to odpoczywaj!! Pomidor, ogórek, działeczka, wózeczek i sprawnie działający PKS). Członkiem, może lepiej zabrzmi "prętem", tego stowarzyszenia jest przewodniczący rady miasta, który spogląda ze swojego okna na ul. Bema i Prusa, gdzie po wymarciu ZNTK nastała ciemność ulic.., no ale teraz DINO leci i radny Pieka.. robi lansy na ul. Groblowej.

kapral 08.03.2024 18:51
magazyniera wojskowego :))))))))))))))

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama