Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 03:53
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wojna w Ukrainie: Polskie rakiety zmorą Rosjan

Sytuacja bardzo nietypowa. Stany Zjednoczone zamówiły w Polsce broń. To Pioruny, które dziś pokazują skuteczność w Ukrainie.
Wojna w Ukrainie: Polskie rakiety zmorą Rosjan
Autor: screen YouTube defence24
Oceń

Dane techniczne: zasięg: 400-6500 metrów. Pułap: 10-4000 metrów. Przeznaczenie: zwlaczanie samolotów, śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych. Mowa o przenośnym przeciwlotniczym zestawie rakietowym PPZR Piorun produkowanym przez zbrojeniową firmę Mesko. To następca poprzedniej konstrukcji nazwanej GROM i dlatego Pioruny są także określane jako GROM-M.

Tyle teorii. Teraz praktyka. Pioruny to jedno z najmłodszych dzieci polskiej zbrojeniówki. Globalnej furory nie zrobiły, ale to się lada dzień może zmienić. Dziś latający nad Ukrainą rosyjscy piloci, jeżeli czegoś się boją, to na pewno na tej liście są Pioruny. Nie wiadomo, ile takich zestawów przekazaliśmy naszym sąsiadom, ale są one bardzo skuteczne.

Tak bardzo skuteczne, że jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie USA zamówiły polską broń. „Armia Stanów Zjednoczonych musi zapełnić „lukę", jaka występuje w potencjale obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu. Przez dekady panowania w powietrzu Amerykanie nie przywiązywali do tego większej wagi, ale przebieg ostatnich konfliktów, na przykład na Ukrainie, pokazał, że istnieje realne zagrożenie dla żołnierzy USA rozmieszczonych w rejonach działań ze strony wrogich śmigłowców czy bezzałogowców” – ocenił wtedy portal defence24.pl wskazując na nasze wyrzutnie, które żołnierz obsługuje z ramienia.

Bogdan Stech ze spidersweb.pl wyjaśnia: „Rakieta Piorun, podobnie jak Grom, automatycznie naprowadza się na źródło termicznego promieniowania, czyli emitujący ciepło silnik śmigłowca czy samolotu. Dzięki zastosowaniu nowych detektorów, m.in. unikalnej chłodzonej fotodiody o czterokrotnie większej niż dotąd czułości, pocisk wykrywa środki napadu powietrznego ze znacznie większej odległości”.

I podkreśla, że amerykański kontrakt Mesko to sukces, bo „Amerykanie to wymagający klient, kupujący za granicą tylko te produkty, które znacznie przewyższają możliwości ich zbrojeniówki” – pisze Stech.

Piorunami posługuje się oczywiście także polskie wojsko. Jeszcze w 2016 r. zamówiono 420 wyrzutni i 1300 rakiet. Dostawy rozpoczęły się w 2020 roku.

W nocy zginęło 14 osób

W nocy z poniedziałku na wtorek (7-8 marca) Rosjanie zbombardowali miasta Sumy i Ochtyrka w północno-wschodniej Ukrainie. Zabili co najmniej 14 osób, w tym dzieci.

Rosyjskie samoloty, jak napisał w mediach społecznościowych Dmytro Żywicki, szef administracji obwodu sumskiego, zrzuciły bomby na dzielnice mieszkalne w Sumach i Ochtyrce.

"Zniszczono i uszkodzono domy. Ratownicy cały czas pracują na miejscu. Są również zmarli oraz poszkodowani, wśród ofiar są dzieci" - napisał. I dodał: "Nigdy tego nie wybaczymy".

Podczas walki zginęło także czterech ukraińskich żołnierzy, a kilku zostało rannych.


Napisz komentarz
Komentarze
qwerty 08.03.2022 14:29
Tak trzymać :D nową technologie rozdawać BRAWO MY

Halwa 08.03.2022 11:55
Brawo Polska Piorunem do przodu Ukraino.

? 08.03.2022 11:14
A jakie,,rakiety,, do Lubania przyjechały ? ilość ślubów i rozwodów wzrośnie.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama