Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 04:02
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla Ukraińców. Trwają prace nad zmianą przepisów

Rząd zajmuje się zmianami w przepisach, które pozwolą uchodźcom z Ukrainy podejmować pracę i korzystać z zasiłków oraz świadczeń na takich samych zasadach, jak Polacy. Wsparcie ma być długofalowe.
500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla Ukraińców. Trwają prace nad zmianą przepisów
Autor: gov.pl
Oceń

Jak podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, już teraz uruchomiony został szereg narzędzi, które wspierają osoby przybywające z Ukrainy. Są to m.in. specjalna aplikacja ePraca – dostępna w języku ukraińskim; infolinia 19-524 czy dedykowana strona internetowa www.pomagamukrainie.gov.pl.

„Otwarcie rynku pracy dla Ukraińców, specjalna infolinia, centralna baza ofert pracy i aplikacja ePraca w języku ukraińskim to pomoc przygotowana przez resort rodziny” – wyjaśniła Maląg.

Parlamentarzyści i Zakład Ubezpieczeń Społecznych mają jednak dopracować przepisy w taki sposób, aby Ukraińcy mieli możliwość jak najszybszego podjęcia pracy u polskich przedsiębiorców oraz pobierania należnych w naszym kraju świadczeń.

 

„Będzie określona krótka ścieżka. Osoba, która przekroczyła granicę od 24 lutego będzie miała tak zwaną pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce. I będzie taka osoba miała prawo także do korzystania ze świadczeń. (…) Wsparcie, które przygotowujemy, które znajdzie się też w specustawie jest związane z zabezpieczeniem, przede wszystkim z otwarciem rynku pracy” – informuje minister.

Oznacza to, że uchodźcy nie będą potrzebowali zaświadczenia o powierzeniu pracy lub pozwolenia na jej wykonywanie. Jedna pieczątka, którą otrzymają po wjeździe na teren Rzeczpospolitej, pozwoli im na pełne korzystanie z rynku pracy. Na podstawie karty stałego pobytu otrzymają również możliwość pobierania świadczeń, takich jak „Rodzina 500+” czy „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”.


Napisz komentarz
Komentarze
Andrzej_G 02.03.2022 21:33
Tymczasem minęła "środa popielcowa" „Popiołem jesteś…” To słowa, które wielu z nas usłyszy w dniu dzisiejszym w niejednym polskim kościele. Posypywanie głów wiernych poświęconym popiołem, tradycyjny Popielec, to święto mające wielowiekową tradycję. Nie chce jej dzisiaj przypominać, robię to bowiem corocznie. W tym roku święto to odbywa się w cieniu wojennego dramatu na Ukrainie i wędrówki setek tysięcy uchodźców, którzy w każdym dniu docierają do naszego kraju. To niezwykle ważne, aby współczesnemu człowiekowi, zagonionemu w jego codzienności, przypomnieć w tym dniu o tym, że z każdym dniem przybliża się on do kresu swojego życia. Czeka to każdego człowieka, tego trochę wierzącego i tego poszukującego, niewierzącego i tego, który wierzy głęboko. Wszystko jest tylko kwestią czasu. Więc jest to ważne, że wszyscy mamy pełną świadomość tego, że kiedyś staniemy się popiołem. Ale kiedy na miasta ukraińskie spadają bomby, giną tam codziennie ludzie, a do naszych granic szturmują tysiące uchodźców wojennych z tego kraju, mam wielki dysonans poznawczy, gdy słyszę słowa o tym, że stanę się popiołem od człowieka, który niemal „ocieka aż złotem”. Podjeżdża on pod katedrę zagraniczną „furą” o zawrotnej wartości, za którą większość wiernych diecezji mogłaby sobie kupić dom lub wypasione mieszkanie. Do ołtarza w katedrze wychodzi w stroju wyszywanym złotymi nićmi. Jego biskupia sutanna, ornat, mitra i pastorał, to kwoty, za które na Ukrainie żyłaby cała liczna rodzina i to przez kilka lat. Nie odbieram ludziom głęboko wierzącym w tym kraju ich prawa do przeżywania tego wyjątkowego w kalendarzu kościelnym święta. Wręcz nawet przeciwnie, zachęcam ich wszystkich w tym dniu do głębokiej refleksji. Jestem tylko przekonany, że gdyby Chrystus był tutaj fizycznie z nami, nie ubrałby się w taki strój w tym dniu. Byłby w Popielec z Ukraińcami, z uchodźcami z tego kraju i z tymi wszystkimi, którzy w Środę Popielcową karmią i poją ukraińskie dzieci na naszej granicy lub przyjmują ich w swoich domach. Byłby zapewne także z tymi, którzy w niego nie wierzą, ale w tym dniu są jak ewangeliczna Samarytanka. „Popiołem jesteś…”

Kukuryku 02.03.2022 14:12
Histeria upadlińska trwa odbije się to nam głęboką czkawką

Zenek 02.03.2022 13:05
Wy macie problem z wyplaceniem 500 dla polskich obywateli. Juz teraz wszystko sie znalazlo 500 rodzinne darmowe pociagi abonamenty a my polacy mamy na to pracowadz wstyd

ja 02.03.2022 11:45
noż k.....wa ii co jeszcze/!!!!,wiele rodzin w polsce potrzebuje pomocy i jej nie dostaje ,bo papiery nie te ,bo coś tam brakuje ...

? 04.03.2022 16:12
Ty też za miesiąc dwa trzy możesz jej potrzebować jak władkowi odbije i będziesz z reklamówką i dziećmi do Olafa Scholza przez nyse uciskać, zostawiając swój majątek pracę w Polsce. Mam nadzieję że to się skończy jak najszybciej a większość rodzin wróci sprawdzić jak ich domy, mężowie, bliscy.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama