Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 03:47
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Oszuści żerują na dramacie Ukraińców. Fałszywe linki, konta oszustów

Nasilają się działania oszustów, którzy chcą wykraść pieniądze i dane podszywając się pod instytucje pomocowe. Trzeba uważać nie tylko na maile, sms-y ale też posty na Facebooku.
Oszuści żerują na dramacie Ukraińców. Fałszywe linki, konta oszustów
Autor: IStock, CERT
Oceń

O takich praktykach alarmuje CERT Polska, czyli rządowa instytucja stojąca na straży bezpieczeństwa polskiego internetu. Wiele z ataków przestępców jest dokładnie przemyślanych i zaplanowanych. Opierają się np. na adresach popularnych serwisów pomocowych. Bo właśnie na pomaganiu żerują teraz oszuści.

Sytuacja na Ukrainie, fala uchodźców sprawia, że wielu Polaków chce im pomóc. Szukają na to sposoby a informacje i formach pomocy często znajdują się internecie. Jednak jak alarmuje CERT, można natknąć się na działania przestępców.

„Chętnym do udzielenia pomocy finansowej poszkodowanym na wojnie w Ukrainie radzimy zachowanie szczególnej ostrożności” – komunikują eksperci i dodają: „Nasz zespół w ostatnich dniach zauważył wiele fałszywych zbiórek oraz prób wyłudzeń waszych pieniędzy. Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS i w postach na portalach społecznościowych”.

Chodzi m.in. o linki do spreparowanych stron internetowych. Są one bardzo podobne do realnych, sprawdzonych i bezpiecznych. Oszuści przesyłają także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut.

Kolejna akcja dotyczy Facebooka. CERT obserwuje kolejne wersje postów z nieprawdziwą informacją o wkroczeniu rosyjskich wojsk do Polski.

„Tym razem przestępcy w nieprawdziwych postach informują o nagraniu ukazującym przekraczanie granicy Polski przez rosyjskie wojska. Nagranie jest oczywiście fałszywe. Posty są pisane w sposób, który ma na celu wzbudzić w odbiorcy poczucie stresu: zawierają dużo wykrzykników oraz sugestie konieczności robienia zapasów. Dołączany jest do nich link, który kieruje do strony imitującej wpis na Facebooku” – podaje CERT.

Użytkownika internetu może zmylić fakt, że post ma być opublikowany przez profil „Rzeczpospolita Polska” i zawiera materiał wideo. To pułapka. „Przy próbie jego obejrzenia, jesteśmy przekierowywani do fałszywej prośby o podanie danych logowania do naszego konta. Przejęte w ten sposób konta wykorzystywane są do dalszej dystrybucji postów w ramach różnych grup na Facebooku”.

Jak się zabezpieczyć?

Jakie działania należy podjąć, żeby najlepiej się ustrzec przed atakami? CERT zaleca, żeby podając swoje dane logowania na fałszywym panelu Facebook podjąć następujące kroki:

  • zmienić hasła oraz włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe,
  • wylogować wszystkie aktywne sesje na koncie,
  • sprawdzić czy do konta nie zostały podpięte nieznane aplikacje.

„Przed opisywanym tu schematem oszustwa wykorzystującym przejęte konta Facebook przestrzegaliśmy już wielokrotnie. Niestety, przestępcy są cały czas aktywni i modyfikują swoje sposoby działania. Na bieżąco uzupełniamy naszą listę ostrzeżeń o kolejne szkodliwe domeny”  - dodają eksperci i rekomendują tę stronę internetową.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama