Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aktualizacja. Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu

Praca duetu pasjonatów historii i przyrody zaowocowała książką. "Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu" opowiadają o lubańskim wzgórzu historie te średniowieczną, jak i współczesną.
Aktualizacja. Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu

Autor: Tomasz Bernacki

Kamienna Góra w Lubaniu to dla mieszkańców przede wszystkim park, wspomnienie basenu i zimowych zjazdów na sankach. Dzięki zapaleńcom ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc od ponad roku odkrywamy wraz z eksploratorami tajemnice jej podziemi. Jednak Kamienna Góra to nie tylko podziemia, to historia miasta, przyrodniczo i geologicznie ciekawe miejsce. Miejsce to interesowało Tomasza Bernackiego i Agnieszkę Wierzbicką od dawna, efektem ich wspólnej pasji i pracy są 400-stronicowe "Tajemnice kamiennej Góry w Lubaniu". Autorzy podeszli do tematu bardzo szeroko, a w książce czytelnik znajdzie wiele dotychczas niepublikowanych materiałów archiwalnych i zdjęć, a nawet własnych wspomnień.

Książka ma bardzo zróżnicowaną tematykę, a szeroki przekrój informacji sprawia, że może do niej sięgnąć ktoś, kto interesuje się kulturą, przyrodą, geologią, okresem historycznym typu II wojna światowa, średniowiecze, czy też jeszcze późniejsze okresy. Każdy znajdzie w niej coś ciekawego. Wiele osób znajdzie elementy związane ze wspomnieniami ze swojej młodości, zwłaszcza z  okresu powojennego lat 50., 60. XX wieku – mówił Tomasz Bernacki. - Udało się dotrzeć do wielu niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych, znajdujących się archiwach państwowych we Wrocławiu czy w Bolesławcu, ale też w zbiorach prywatnych. Stąd możemy obejrzeć różne grafiki, plany, zarówno samej Kamiennej Góry, jak i Domu Górskiego. 

Książka jest bogato ilustrowana. Na jej stronach jest kilkaset starych pocztówek, zdjęć, zarówno przedwojennych, jak i powojennych. Z książki dowiemy się o Towarzystwem Upiększania Kamiennej Góry, pomysłach na przebudowę Domu Górskiego czyli "zameczku" i oczywiście o Muzycznym Campingu, w opracowaniu nie mogło też zabraknąć informacji na temat fauny i geologii wzgórza. Agnieszka Wierzbicka, współautorka książki, podkreśla, że Kamienna Góra nie powinna być jedynie tematem książki, a należy jej przywrócić dawny blask.

Kamienna Góra musi zostać zrewitalizowana, musi ponownie stać się „zielonym szmaragdem Pogórza Izerskiego”, jak kiedyś była nazywana. I moim zdaniem to jest najważniejsze zadanie dla miasta, poza budownictwem, poza handlem, bo to jest miejsce turystyczne, genialne turystyczne miejsce! - powiedziała Agnieszka Wierzbicka, w rozmowie z Łużyckim Centrum Rozwoju.

Niebawem książka „Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu” trafi do szkół, bibliotek i innych instytucji kultury. Będzie można ją zdobyć, biorąc udział w konkursach organizowanych przez lubańskie RCEE.

Autorzy zapraszają do współpracy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się ciekawymi informacjami lub archiwalnym zdjęciami Kamiennej Góry. Mają bowiem nadzieję, że w przyszłości książka zostanie uzupełniona i wznowiona w innej formule, pozwalającej na szerszą dystrybucję tej niewątpliwie wyjątkowej pozycji. 

Książka została wydana przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej, a jej druk sfinansował Urząd Miasta Lubań i Starostwo Powiatowe w Lubaniu.

Aktualizacja

Małe uzupełnienie zapowiedzi publikacji Tajemnice Kamiennej Góry. W związku z tym, iż wiele osób jest zainteresowanych książką do swoich zbiorów domowych Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Łużyckim Centrum Rozwoju umożliwi jej nabycie. Gdzie - tak jak inne książki o Lubaniu w Informacji Turystycznej koło Wieży Brackiej. Kiedy? Zapewne już na początku marca. - podaje Tomasz Bernacki

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Irek 30.03.2025 18:11
Niestety nie mieszkam już w Lubaniu i dlatego się pytam. Czy można zakupić tę książkę przez internet?

lubanianka 24.02.2022 14:11
ja kupuje wszystkie książki ktore sie ukazuje bardzo pilnuje kiedy są w sprzedaży i jest ich posiadaczka kupuje zawsze jeszcze dla syna który jest zauroczony Lubaniem ,mimo ze nie mieszka juz w Lubaniu

Smerf maruda 22.02.2022 11:52
marudzicie że nie można kupić, później będziecie marudzić że droga, później że jak wydali to że za darmo powinna być, a na koniec że jak dają to niech by może jeszcze dopłacili żebym chciał wziąć.

Obserwator 21.02.2022 22:02
A napisaliście w tej pięknej ksiazce ktory burmistrz niszczy ,ten nasz piekny zielony klejnot ? Jak nie to trzeba zrobic korekte i walnac po nazwisku niech nasze wnuki wiedzą ,bo to jest bardzo ważne .

artek 21.02.2022 12:16
jaki naklad?

Lubaniak 21.02.2022 18:21
650 egzemplarzy

zawiedziony 21.02.2022 08:24
Po co wydawac ksiazke ktorej nie mozna kupic, po co ja promowac jak nie mozna udostepnic dla szerokiej publicznosci. samemu wydac, samemu pochwalic, samemu recenzowac. Spelnienie wlasnych ambicji?

Aśka 21.02.2022 07:37
Widziałam książkę jest niesamowita. Najlepsza jaka wyszła o Lubaniu.

Xyz 20.02.2022 19:07
A kupić dlaczego nie można...? Tylko konkretnie. Co rozdanie będzie wśród krewnych i znajomych królika...? A co zostanie to do bibliotek? Konkursy... Też wygra kto powinien wygrać?

Janina 20.02.2022 07:29
Szkoda że nie można kupić, nie każdy bierze udział w konkursach, KTO TE KONKURSOWĄ BREDNIE WYMYŚLIŁ ??????????????? Może nawet już wiem

Borsuk 19.02.2022 22:07
A co tam tajemnice Góry Kamiennej wobec problemów tajemniczości w łonie PiS. "Stan po Burzy": Kaczyński tropi kreta czyli dywersanta w PiS, Ziobro chce zablokować pieniądze z Unii, a żona ministra Marianna Schreiber przechodzi do opozycji wobec własnego męża... Czyżby objawiły się jakieś luki w Pegasusie?

marks 09.07.2024 16:13
Proszę Pana , Proszę Pani...Tutaj ludzie komentują książkę o tajemnicach góry kamiennej w Lubaniu a nie sprawy polityczne i życie codzienne polskich partii politycznych...

PL 19.02.2022 17:20
Widziałem tę książkę i dla mnie jest to trochę niepoważne, że tak świetnego opracowania nie będzie można po porostu kupić.

M. 21.02.2022 10:42
Pewnie się nie mogli dogadać w sprawie księgowania pieniążków, a 650 egzemplarzy tak dobrze zrobionej publikacji sprzedawałoby się jak świeże bułeczki. Kupiłoby się a tak to tylko przez palce przeszło... Naprawdę ciekawa książka, aż szkoda.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
gry
Henryki 2025
SFM
Lawa PROGRAM
asrtrosfera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: "Dziś pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbyła się demonstracja kobiet, które protestowały przeciwko masowej migracji i indolencji polskiego rządu w dobie kryzysu migracyjnego. Była to swoista reakcja na śmierć młodej kobiety z Torunia, brutalnie zgwałconej i zamordowanej przez wenezuelskiego migranta. „To mogła być każda z nas. Dlatego apelujemy do rządu: NIE chcemy ŻADNYCH imigrantów, ani tych nielegalnych, ani legalnych” - skandowały kobiety przezd KPRM. Przyniosły też ze sobą białe róże." https://wpolityce.pl/polityka/734012-protest-bialych-roz-kobiety-przeciw-imigracji-przed-kprmData dodania komentarza: 2.07.2025, 21:26Źródło komentarza: Od 7 lipca kontrole także po polskiej stronie. Mieszkańcy pogranicza obawiają się paraliżuAutor komentarza: Śmiechu warteTreść komentarza: Pomału chyba przygotowują się ze szkoły zrobić kolejną remizę, kiedy już nazwa jest Floriana. Czy to pomysł naszego Mojżesza 🤣Data dodania komentarza: 2.07.2025, 19:48Źródło komentarza: Święty Florian patronem szkoły. Doniosła chwila w RadostowieAutor komentarza: Ja tylko tak:Treść komentarza: Historyk to brzmi dumnie. Karol Nawrocki vel Tadeusz Batyr , pytany w Końskich nie wiedział, w którym roku koronowano Króla Polskiego ( a obchodzimy właśnie 1000. tego rocznicę) , Bolesława Chrobrego? Myli się też o ponad 50 lat, pytany o datę utworzenia Stanów Zjednoczonych? To jego 300 lat, o współpracy Polski z USA, to straszna beka. Nie wie ów historyk , że stosunki z tym państwem Polska nawiązała dopiero w 1919 roku? Skąd mu się wzięły więc te 300 lat dobrych stosunków, miedzy Polską a USA? Więcej wie o światku przestępczym Trójmiasta, niż o historii Polski. I to (podkreślam) dr nauk historycznych, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej? Nauki pobierane na ringu, czy na siłowni, dają dziś o sobie znać. O czym on będzie rozmawiał jako prezydent Rzeczypospolitej, z wielkimi tego świata? O mafiosie Nikodemie Skotarczaku? Panie elekcie, czas na powtórkę historii Polski. Bo będziesz sam ją odtąd tworzył. Z taką wiedzą?Data dodania komentarza: 2.07.2025, 18:09Źródło komentarza: Sąd Najwyższy: wybory prezydenckie są ważne. Karol Nawrocki zostanie prezydentemAutor komentarza: kajTreść komentarza: Brawo panowie powodzenia i zdrowia Zycze.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 17:44Źródło komentarza: Zadymienie w hotelu w USA. Strażak z Lubania w akcji razem z kolegami z Polski
ReklamaPowiat Lubań
Reklama